10 Najlepszych Zawodów: Audytor

14.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym numerze rozmawiamy z Beatą Wagner opowiadającą nam o zawodzie audytora.

 

 

hot°: Kiedy zdecydowała się Pani na to, żeby pracować w swoim zawodzie ? Dlaczego akurat ten wybór?


Nie do końca zadecydował o tym wybór, a raczej przypadek. Kierownictwo przedsiębiorstwa budowlanego, w którym pracowałam postanowiło wdrożyć zintegrowany system zarządzania ISO 9001 oraz 14001, a ja dostałam propozycję objęcia funkcji audytora wewnętrznego tego systemu. W tamtych czasach na polskim rynku ISO było nowością i niewiele osób miało odpowiednie kwalifikacje, mało też było szkoleń z tego zakresu. Po żmudnych poszukiwaniach znalazłam odpowiednią firmę, która szkoliła przyszłych audytorów. I tak oto zdobyłam kwalifikacje audytora wewnętrznego zintegrowanych systemów zarządzania ISO 9001 i 14001 oraz podwyżkę :)


Kolejnym krokiem było uzyskanie przeze mnie certyfikatu Pełnomocnika ds. ZSZ oraz objęcie funkcji w tejże Firmie.

 

Systemy zarządzania spodobały mi się na tyle, że podwyższałam kwalifikacje w tym zakresie uczestnicząc w kolejnych licznych szkoleniach.
W pewnym momencie oboje z mężem uznaliśmy, że warto połączyć swoje siły i wspólnie założyliśmy firmę INCERT zajmującą się wdrażaniem i szkolenia z zakresu systemów zarządzania.


Z czasem praca z ISO stała się dla mnie pasją, a to skłoniło mnie do uzyskania uprawnień w zakresie audytora wiodącego, poprzez udział w szkoleniu, jak również odbyciu praktyk, które umożliwiły mi audytowanie z ramienia jednostek certyfikujących.


A dlaczego akurat ten wybór? Zawsze poszukiwałam nowych wyzwań, pragnęłam robić coś, co umożliwiałoby mi ciągły rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń. Nie będę ukrywać, że zaważyła również możliwość dobrych zarobków, nawet za ciężką pracę, wymagającą wielu wyrzeczeń.

 


hot°: W jaki sposób można uzyskać wykształcenie w Pani zawodzie ? Jakie szkoły kształcą w tym kierunku ?

 

Prawdę mówiąc audytorem wewnętrznym może zostać każda osoba . Wystarczy tylko ukończyć szkolenie, po którym uzyskuje się certyfikat, czyli dokument uprawniający do wykonywania zawodu.


Szkolenia na audytora zazwyczaj trwają od 2 do 5 dni i zakończone są egzaminem sprawdzającym zdobyte umiejętności. Podczas szkoleń kandydaci na audytorów dowiadują się, w jaki sposób przebiega proces audytowania, o co pytać w odniesieniu do konkretnego standardu, jak się zachowywać oraz jaki sposób zapisywać spostrzeżenia. Poznają też wymagania norm.


Audytorzy mogą specjalizować się w różnych branżach. To w jakim sektorze zdecydujemy się pracować najczęściej podyktowane jest naszymi zainteresowaniami, wykształceniem oraz doświadczeniem zawodowym.


Audytor wiodący to kolejny „stopień wtajemniczenia”. Warto szukać szkoleń dla audytorów wiodących, które są akredytowane przez organizację IRCA – International Register of Certificated Auditors. Jest to największa, międzynarodowa jednostka certyfikująca kursy dla audytorów systemów zarządzania.


Pomocne mogą okazać się studia podyplomowe z dziedziny zarządzania jakością. Często w ramach studiów istnieje możliwość otrzymania certyfikatów menedżera jakości czy audytora wewnętrznego. Studia umożliwiają zapoznanie się z metodyką wdrażania i audytowania systemów zarządzania jakością.

 


hot°: Jak wygląda typowy dzień twojej pracy Audytorki?


Wszystko zależy od tego jak dużo zdecyduję się wykonać zleceń :). Zwykle audyty zaczynamy spotkaniem z Najwyższym Kierownictwem. Następnie zgodnie z przygotowanym planem przeprowadzam audyty w różnych obszarach, audyt kończy się spotkaniem zamykającym i podsumowaniem audytu. Tu teoretycznie kończy się dzień, jednakże dla nas oznacza to, że można się przemieścić do domu bądź hotelu.


Dla audytora spotkanie zamykające tak naprawdę nie oznacza jeszcze końca pracy. Pozostaje do napisania raport, który często, ze względu na brak czasu podczas audytu dokańcza się w domu lub hotelu. Do tego należy jeszcze umówić kolejne spotkania, sporządzić plany, przygotować się na kolejny dzień itp.


Najwięcej jednak czasu zajmują nam dojazdy. Każdy audytor jednostki certyfikującej ma nadane kody branżowe i może audytować tylko organizacje zgodne ze swoimi kodami. Wobec tego lokalizacja tych firm jest sprawą drugorzędną. A to oznacza, że niejednokrotnie po pracy trzeba wsiąść w samochód, przejechać kilkaset kilometrów i tak przez kilka dni…


Zupełnie inaczej wyglądał mój dzień audytora wewnętrznego. Zawód audytora wewnętrznego jako oddzielne stanowisko pracy funkcjonuje tylko w dużych przedsiębiorstwach, gdzie nawet tworzone są specjalne komórki organizacyjne ds. ISO.
W mniejszych przedsiębiorstwach audytor wewnętrzny jest dodatkową funkcją, gdzie przykładowo specjalista kilka razy do roku ma za zadanie przeprowadzenie audytów w różnych komórkach, oddziałach itp.


Większość audytorów zewnętrznych zaczynała swoją przygodę z ISO właśnie od funkcji audytora wewnętrznego, gdyż taka funkcja jest idealna żeby nauczyć się tej pracy a jednocześnie uzyskać doświadczenie w jakiejś konkretnej branży i móc ją audytować z ramienia jednostek.

 


hot°: Czy Pani praca jest pełnowymiarowa czy zajmuje się też Pani czymś innym ? Inni słowy czy zawód Audytorki może być dochodowy? ;)


Jako audytor nie jestem pracownikiem pełnoetatowym. Prowadzę własną działalność gospodarczą INCERT Systemy Zarządzania, natomiast korzystając z doświadczenia a przede wszystkim chcąc robić to co najbardziej lubię – audytuję na zlecenia kilku renomowanych jednostek certyfikujących. Zawód audytora jednostki zewnętrznej jest dochodowy i znam wiele osób, które utrzymują się tylko i wyłącznie z audytowania, niezależnie od wymiaru pracy oraz formy zatrudnienia. Natomiast należy pamiętać, że zawód audytora wewnętrznego jest często dodatkową funkcją – pełnoetatowi pracownicy firm, posiadających wdrożony system uzyskują dodatkowe funkcje jakim są funkcje audytorów, a co za tym idzie dodatkowe gratyfikacje.

 

hot°: Kto częściej wykonuje zawód Audytora kobiety czy mężczyźni ? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie?


Audytorami jednostek certyfikujących w zdecydowanej większości są mężczyźni. Myślę, że wynika to z tego, że zawód audytora jednostki certyfikującej łączy się z bardzo licznymi wyjazdami służbowymi. Kobiety rzadziej wybierają pracę, która pozwala na to, aby być w domu tylko w weekendy. Natomiast audytorami wewnętrznymi oraz pełnomocnikami w firmach często zostają właśnie kobiety. Sama płeć moim zdaniem nie ma znaczenia.

 

 

hot°: Wiem, że pracuje Pani w firmie Incert Systemy Zarządzania. Jakie projekty realizujecie i czym się zajmujecie w waszej codziennej pracy?


Incert jest firmą szkoleniowo-doradczą i specjalizującą się we wdrożeniach oraz szkoleniach z zakresu systemów zarządzania ISO.
Opracowujemy i wdrażany Systemów Zarządzania zgodnych z wymaganiami norm ISO serii 9000, ISO 14001, PN-N 18001, ISO/TS 16949, ISO 27001, ISO 22000, i innych. W tym zakresie współpracujemy z firmami i instytucjami na terenie całej Polski. Do najbardziej znanych należą chociażby Home.pl, Międzynarodowy Instytut Outsouringu, czy Północny Związek Pracodawców.


Jeżeli chodzi o szkolenia, to posiadamy bardzo bogatą ofertę tematyczną. Szkolimy pracowników zarówno dużych międzynarodowych firm, takich jak np. UNITY LINE, czy LM Wind Power, jak również lokalnych przedsiębiorców, m.in. MOND-BUD, czy Drobimex.


Od dłuższego czasu prężnie działamy w środowisku studenckim. Chętnie nawiązujemy współpracę w zakresie organizacji szkoleń z Kołami Naukowymi, Samorządami Studenckimi czy też z samymi Studentami. Zawsze jest to współpraca z korzyścią dla obu stron.


Od dobrych kilku lat organizujemy szkolenia dla studentów SGGW w Warszawie, AGH w Krakowie, Politechniki Łódzkiej czy UTP w Bydgoszczy. Lokalnie również działamy, do niedawna współpracowaliśmy z Uniwersytetem Szczecińskiem, a od tego roku wspólnie ze studentami ZUT’u organizujemy cykl szkoleń z systemów zarządzania ISO 9001 oraz ISO 27001. Wszystkie potwierdzone szkolenia dla studentów można znaleźć na naszej stronie, w zakładce SZKOLENIA DLA STUDENTÓW.

 

hot°: Jakie zlecenia czy projekty są aktualnie najpopularniejsze ? Jaki jest zakres cen za wasze usługi ?


Obecnie posiadanie certyfikatu z normy ISO stało się wymogiem rynkowym. Polskie firmy coraz częściej współpracują z zagranicznymi kontrahentami, co pociąga za sobą konieczność ciągłego podnoszenia jakości oferowanych produktów, czy świadczonych usług. Przedsiębiorca chwaląc się certyfikatem z normy ISO 9001, chce pokazać, że oferowany przez niego produkt został zrobiony według ustalonych, przemyślanych procedur, które gwarantują jego najwyższą jakość.


Dlatego też norma ISO 9001 jest najbardziej popularna. Jest na nią największe zapotrzebowanie, a dzieje się tak dlatego, że jest ona podstawą do wielu innych norm i można ją wdrożyć praktycznie w każdym przedsiębiorstwie.
Oprócz ISO 9001, na popularności zyskuje norma ISO/TS 16949, bardzo rozpowszechniona w branży motoryzacyjnej.


Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również norma ISO 22000/HACCP. Jest ona wdrażana w firmach, gdzie pracownicy mają bezpośredni kontakt z żywnością. Oczywiście każda restauracja powinna mieć przeszkolonych pracowników z zakresu HACCP :).
Dla studentów oferujemy promocyjne ceny, które zaczynają się już od 300 zł brutto, za dwudniowe szkolenie. Jednak wszystkich studentów zapraszamy do korzystania ze szkoleń, które organizujemy bezpośrednio na Uczelniach, one zawsze są w najniższych cenach :) .


Osoby niestudiujące mogą skorzystać z naszych szkoleń w cenach rozpoczynających się od 400 zł brutto. Dodatkowo oferujemy różnego rodzaju promocje oraz rabaty, które pozwalają jeszcze bardziej obniżyć cenę. 

Kwota za wdrożenie jest ustalanie indywidualnie z Klientem, ponieważ zależy od wielu czynników.

 

 

hot°: Z ilości oferowanych przez was usług, domyślam się, że w Pani zawodzie, trzeba się cały czas kształcić. Jak zdobywacie nowe umiejętności ?


Przede wszystkim sam rodzaj pracy audytora pozwala, jak wspomniałam wcześniej, na ciągłe poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych doświadczeń. Ponadto jednostki certyfikujące bardzo często organizują warsztaty i szkolenia swoich audytorów, które mają na celu podniesienie kwalifikacji oraz ujednolicenie standardów i sposobu postępowania audytorów zewnętrznych. Dodatkowo każdy audytor we własnym zakresie ciągle inwestuje w siebie uczestnicząc w szkoleniach, seminariach, czy też studiach podyplomowych. Posiadana wiedza i kwalifikacje przekładają się bezpośrednio na ilość zleceń i możliwości współpracy z jednostkami.

 

hot°: Co jest najtrudniejsze w Pani pracy?


Najtrudniejsze jest to, że audytor przez cały czas trwania audytu jest tą osobą, na której skupia się cała uwaga. W pracy audytora potrzeba dużo energii, nie ma czasu na zmęczenie czy gorszy dzień. Audytor niezależnie od samopoczucia musi umieć prowadzić rozmowę i słuchać. Z jednej strony jest to trudne, z drugiej jest to właśnie to co lubię. W pracy audytora nie ma czasu na nudę, ciągle się coś dzieje, poznajemy nowych ludzi, obszary, nowe firmy, a każda firma jest inna.

 

hot°: Czy umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest istotna ? Czy zatem jest to praca dla każdego?


Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest bardzo istotna. Audytor podczas pracy zbiera dowody na funkcjonowanie systemu, a dowodem są nie tylko dokumenty i zapisy ale również rozmowy. Audytor musi umieć prowadzić rozmowę. Ponadto audytowani często odbierają audyt jako kontrolę, są zestresowani, audytor wobec tego swoim zachowaniem powinien umieć również rozładować napięcie.

 

hot°: Czy jest Pani usatysfakcjonowana wykonywaną pracą i spełnia się w zawodzie?


Moja praca bardzo mnie satysfakcjonuje, daje możliwość ciągłego rozwoju i poznawania wielu ludzi. Każdy audyt to dla mnie możliwość nauczenia się czegoś nowego i swego rodzaju przygoda. Zawsze tłumaczę Kierownictwu Firm, że audytorzy stoją po ich stronie, a nasze znalezione niezgodności i obserwacje mają służyć firmie i eliminować wszelkie zagrożenia. Obiektywna ocena audytora często pomaga wskazać słabsze obszary, nie zauważane przez pracowników pracujących na danych stanowisku na co dzień, a to daje również dużą satysfakcję, gdyż pomaga Kierownictwu w zarządzaniu.

 

Dodatkowo przekonał mnie do tego mój mąż, który na długo przede mną prowadził własną działalność w zakresie systemów zarządzania.


Jak większość audytorów swoją pracę zaczynałam od dodatkowej funkcji w przedsiębiorstwie budowalnym jaką była funkcja audytora wewnętrznego zintegrowanego systemu zarządzania wg norm ISO 9001 i 14001.