10 Najlepszych Zawodów: Instruktor Nurkowania

29.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Małgorzata Jaroszewicz

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego, w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Tylko, chociaż wiemy, czego oczekujemy, nie do końca wiemy jak to osiągnąć. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów, na ukierunkowanie się – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym numerze rozmawiamy z Łukaszem Kiszką: Instruktorem Nurkowania w szkole Delfinus.

 

 

hot°: Od ilu lat pracujesz jako Instruktor Nurkowania i jakie trzeba warunki spełnić by móc wykonywać ten zawód?


Łukasz Kiszka: Pierwszą licencję nurkową uzyskałem 13 lat temu. Przez te lata nurkowałem bardzo dużo i przechodziłem przez wszystkie stopnie, aż do uzyskania stopnia instruktorskiego OWSI (Open Water Scuba Instructor) w maju 2012 roku. Aby zostać instruktorem nurkowania po za dobrą kondycją fizyczną i umiejętnościami nurkowymi, przede wszystkim trzeba lubić pracę z ludźmi, być bardzo elastycznym ponieważ do każdego studenta podchodzimy bardzo indywidualnie, przez co jakość naszych szkoleń jest bardzo wysoka.

 

hot°: Ktoś może powątpiewać w istnienie zawodu Instruktora Nurkowania, odwołajmy się zatem do liczb: Na ile zatem oceniasz liczbę osób aktywnie uprawiających nurkowanie w skali Szczecina, oraz ile nowych ludzi co roku zaczyna uprawiać tą pasję? Wszystko w przybliżeniu oczywiście…


Myślę, że w Szczecinie jest około kilka tysięcy nurków aktywnie uprawiających tę dyscyplinę, natomiast z roku na rok jest ich coraz więcej. Każdego roku w Szczecinie przybywa (tak myślę), około 200/300 nowych pasjonatów nurkowania. Natomiast na świecie te liczby idą w setki tysięcy.

 

 


hot°: Czym kierowałeś się przy swojej pracy ? Czy jest to twój pełnowymiarowy etat czy zajmujesz się czymś innym ?


Instruktorem nurkowania chciałem zostać od pierwszego momentu, kiedy zetknąłem się z tym fantastycznym sportem czyli od około 17 lat (spróbowałem nurkowania w wieku 12lat). Obecnie jest to mój główny i jedyny zawód, która daje mi niezwykłą satysfakcję .

 

 

hot°: Jakie są główne zadania i obowiązki Instruktora Nurkowania? Czym zajmujecie się poza sezonem w okresie od listopada do kwietnia ? Czy często zdarza się wam realizować inne zlecenia poza instruktażem, typu oczyszczanie nabrzeży, poszukiwanie zaginionych ludzi itp. ?


Instruktor nurkowania musi być osoba bardzo elastyczną posiadającą szeroki wachlarz umiejętności nie tylko nurkowych. Do naszych zadań, po za szkoleniami należy planowanie nurkowań, wyjazdów, serwis techniczny sprzętu, zajmowanie się logistyką. Po za tak zwanym pełnym sezonem robimy w zasadzie to samo, gdyż nasza szkoła nurkuje cały rok więc również szkolimy. Oczywiście w polskich warunkach zimą nie szkolimy w jeziorach, ale za to organizujemy nurkowania (także pod lodowe) oraz wyjazdy w ciepłe kraje do naszych baz np. na Wyspach Kanaryjskich czy na Bahamach.

 

Jeśli chodzi o wykonywanie innych zleceń z zakresu nurkowania, to oczywiście zawsze chętnie pomagamy gdy zaistnieje taka potrzeba, natomiast zajmujemy się głównie szkoleniami gdyż to jest naszą pasją.

 


hot°: Jak wygląda typowy dzień pracy Instruktora ? Ile czasu przeznaczacie na szkolenia teoretyczne a ile na praktyczne ? Pracujesz przez ustaloną ilość godzin czy posiadasz elastyczny czas pracy?


Każda baza nurkowa cechuje się odmienną charakterystyką pracy. Obecnie pracuję na stanowisku Base Leadera w naszej szkole na Grand Canarii gdzie każdy dzień zaczynamy od przygotowania szkoły do nadchodzącego dnia, następnie planujemy całą logistykę wszystkich nurkowań, no i wskakujemy do wody prowadząc szkolenia na basenach, na wodach otwartych, oraz przewodząc nurkowaniom dla nurków już posiadających licencje.

 

Zajęcia teoretyczne to około 30% wykonywanych przez nas czynności, cała reszta to praktyka. Zawsze pracujemy w ustalonym grafiku , raczej rzadko zdarzają nam się niewymiarowe czasy pracy.

 

 

hot°: W swoim instruktorskim dorobku masz zapewne sporo osiągnięć i skończonych kursów . Którymi najbardziej chciałbyś się pochwalić przed czytelnikami Hot Magazine?


Na mojej liście ulubionych kursów znajdzie się z pewnością kurs Rescue Diver (uczący zasad ratownictwa podwodnego), kurs Divemaster (pierwsze stopień zawodowy), gdzie poznajemy po raz pierwszy mnóstwo nowych informacji na temat nurkowania i charakterystyki samej pracy w tym zawodzie. No i oczywiście kurs IDC (Instructor Development Course ) czyli kurs po którego przejściu zostajemy Instruktorami nurkowania W najbliższym czasie taki kurs, również będzie przeprowadzany w naszym centrum w Szczecinie.

 

 

hot°: Co jest najtrudniejsze w Twojej pracy?


Wszystkie sprawy związane z moją pracą i ich wykonywaniem sprawiają mi ogromna przyjemność, ale najtrudniejsze czasem bywa logistyczne rozplanowanie dużych wypraw nurkowych, no i oczywiście samo szkolenie nurków, ponieważ wymaga od nas zawsze 100% zaangażowania, czujności i bardzo indywidualnego podejścia do kursanta. Nie mniej jednak zawsze jest bardzo wesoło i kursy zawsze odbywają się w fantastycznej atmosferze.

 

 

hot°: Czy jesteś usatysfakcjonowany wykonywaną pracą i spełniasz się w zawodzie?


O tak. Moja praca jest dla mnie spełnieniem marzeń i pozwala mi spełniać się w każdym aspekcie. Dzięki szkole w której pracuję obecnie mogę rozwijać się w swojej karierze instruktorskiej, gdyż jest szkołą na najwyższym poziomie i pracuję w niej najlepsi. Naszym instruktorom, którzy sprawdzą się w wykonywanych obowiązkach oferuje pracę również w swoich bazach na całym świecie, jak choćby na Kanarach, Bahamach, Egipcie czy Madagaskarze.


hot°: Dziękujemy za wywiad