Hot Porady: Studencie, idź na wybory!

10.12.2015
Autor: Filip Kabza, Iga Rynkiewicz, Zdjęcia: Krystian Gąciarski, Iga Rynkiewicz, Filip Kabza

Nadchodzi ciepły miesiąc pachnący jaśminem i zielonym bzem. Maj to nie tylko czas zakochanych i tegorocznych maturzystów, bo w tym roku to także miesiąc wyborów prezydenckich! 10 maja każdy uprawniony do głosowania będzie mógł oddać swój głos na wybranego kandydata, a jest w czym wybierać! W majowym wydaniu Hota przedstawimy po krótce – rolę prezydenta w Polsce, postacie kandydatów, a także ich niektóre (często zaskakujące!) poglądy polityczne ;)

 

 

W lutym, kandydatka na prezydenta z ramienia partii SLD - Magdalena Ogórek przerwała milczenie i wygłosiła swój program polityczny, zapowiadając imponujące zmiany w naszym państwie. Oprócz męskich westchnień zachwytu, zapewne w wielu głowach pojawiło się pytanie dlaczego kandydatka na prezydenta koncentruje się na funkcji premiera, a nie prezydenta…

 

Zatem jaka jest faktyczna rola prezydenta RP ?

 

Prezydent RP jest najwyższym przedstawicielem naszego państwa i gwarantem ciągłości władzy państwowej. W ramach tej ostatniej funkcji głowa państwa zarządza wybory do Sejmu i Senatu oraz powołuje i przyjmuje dymisję Rady Ministrów.
Prezydent w wyjątkowych okolicznościach może decydować o stanie wojny, jak również dysponuje istotnymi kompetencjami w zakresie stanów nadzwyczajnych. W określonych warunkach ma także uprawnienie do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy.


Konstytucja stanowi, że prezydent czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa, a także ma niebagatelną rolę w procesie legislacji. Przyjętą przez parlament ustawę prezydent może podpisać, zawetować lub wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności ustawy z Konstytucją. Prezydent ma też inicjatywę ustawodawczą i może przedstawiać parlamentowi własne projekty ustaw.

Natomiast w zakresie polityki zagranicznej prezydent między innymi ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe, o czym musi zawiadamiać Sejm i Senat.

 

 

Jak ocenia się prezydenturę Bronisława Komorowskiego?

 

Zdecydowana większość Polaków, bo około 74% uważa, że prezydent sprawdził się jako głowa państwa i dobrze wykonuje swoje obowiązki. Komorowski postrzegany jest jako polityk bezstronny, kierujący się przede wszystkim dobrem państwa i unikający zaangażowania w bieżące spory partyjne. Jednak uważany jest także przez Polaków za polityka mało aktywnego i nie wykazującgo inicjatywy, szczególnie jeśli chodzi o sprawy międzynarodowe. Choć jego prezydentura czasem kojarzy się z „bulem”, to szeroko zachwalana jest jego decyzja o zgoleniu wąsów. 

 

Kandydaci…Mimo to, aktualny prezydent jest zdecydowanym liderem sondaży wyborczych, osiągając wyraźną przewagę nad kandydatem PiS – Andrzejem Dudą, bezbarwnym politykiem namaszczonym przez swojego szefa „Prezesa”. Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborów to prawdopodobnie walka będzie właśnie między tymi kandydatami. Przypomnę, że do drugiej tury wyborów dochodzi wtedy, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowa wszystkich ważnie oddanych głosów.

 

 

Jednak prawdziwa egzotyka polityczna zaczyna się za tą dwójką liderów. Na trzecim miejscu plasuje się piękna doktor historyk kościoła, z zerowym doświadczeniem w polityce, za to większym w modelingu i serialach komediowych - Magdalena Ogórek. Zauroczyła najpierw Millera, który wspierał ją na każdym kroku debiutu politycznego, a następnie niektórych wyborców i dzięki temu w sondażach uzyskuje nawet do 4% poparcia. Pani Ogórek twierdzi, że prawo należy napisać od początku (w czym życzymy jej powodzenia!), a w zakresie polityki zagranicznej uważa, że (generalizując;) - trzeba dzwonić do Putina.


Kolejny w sondażu jest enfant terrible polskiej polityki– Janusz Korwin-Mikke. Obiecuje radyklane zmniejszenie podatków PIT i CIT, a także składek na ZUS i NFZ. A ponadto - homofob, z pogardą odnoszący się do inwalidów, kandydował do Pralamentu Europejskiego, by zrobić w Unii (cytuję) „burdel”, najchętniej odebrałby prawo wyborcze kobietom (i nie tylko!) bo przecież są głupie i mało inteligentne.


Kolejnym kandydatem jest polski rockman, były lider zespołu „Piersi” - Paweł Kukiz, który ma jednopunktowy, skrajnie antysystemowy program - chce wprowadzić okręgi jednomandatowe do Sejmu na wzór Wielkiej Brytaniii.

 

Pozostali kandydaci to - samorządowiec Adam Jarubas, kandydat startujący z ramienia PSL oraz Janusz Palikot, przewodniczący (podupadającego) Twojego Ruchu. Zarejestrować swoją kandydaturę udało się także: reżyserowi Grzegorzowi Braun, kulturyście z partii Ruch Narodowy – Marianowi Kowalskiemu, prawnikowi z Kongresu Nowej Prawicy - Jackowi Wilkowi, oraz przedsiębiorcy z Demokracji Bezpośredniej –Pawłowi Tanajno.

 

 

Choć kandydatów jest dużo, wybór nie jest prosty, jak to zwykle w polityce bywa. I choć często sprowadza się to do wyboru tzw. „mniejszego zła”, to na wybory trzeba pójść, bo jest to nasz obywatelski obowiązek.

 

Pamiętaj! Przypominamy, że pierwsza tura wyborów odbędzie się 10 maja (niedziela) od godziny 7 do 21. Druga tura wyborów (jeśli do niej dojdzie) odbędzie się 24 maja.

 

Warto też wiedzieć, że osoby które nie przebywają w okresie wyborów na obszarze gminy, w której są zameldowani, mogą oddać swój głos w miejscu, w którym przebywają! Należy jedynie złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców do urzędu gminy, na obszarze której chcą zagłosować, najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborów.