Inspirujące Firmy: Business Link

29.12.2015
Autor: Kacper Skoczylas, Zdjęcia: Konrad Gaweł

Witamy wszystkich czytelników w nowym cyklu - będziemy w nim opisywać dobrze prosperujące firmy ze Szczecina. Nie będziemy ograniczać się tylko do prezentowania dużych - funkcjonujących od dłuższego czasu przedsiębiorstw. Będziemy również udowadniać, że w naszym mieście powstaje sporo ciekawych start-upów czyli młodych firm z wielkimi aspiracjami. W pierwszym artykule nowego cyklu przyjrzymy się firmie Business Link, szczecińskim oddziale ogólnopolskiego akceleratora start-upów (co to jest wyjaśniamy w wywiadzie).

 

 

Business Link to sieć innowacyjnych akceleratorów biznesu, która ma na celu wspieranie rozwoju początkujących firm. We współpracy z projektantami wnętrz, Business Link zbudował w Polsce 10 nowoczesnych w wystroju i funkcjonalności centrów prowadzenia działalności inspirując się klimatem najlepszych miejsc do pracy na świecie. Miejsca te zostały wyposażone w nowoczesne urządzenia, których potrzebują przedsiębiorcy oraz system on-line, dzięki któremu mają oni dostęp do swojego biura 24/7.

 

Business Link w liczbach
- 852 firmy skorzystały z programu akceleracji,
- 649 miejsc do pracy dla klientów(docelowo będzie ich ok. 1000),
- 10 akceleratorów do końca roku 2014
- 2500 wydarzeń biznesowych w ciągu roku

 

 

hot°: Czym właściwie jest Business Link? Tylko proszę tak, żeby wszyscy czytelnicy zrozumieli:)


Business Link to najnowocześniejsza w Europie sieć akceleratorów biznesu. Dzięki niej można mieć nieograniczony dostęp do topowej klasy przestrzeni biurowych w całej Polsce. Oprócz tego sieć oferuje dostęp do bazy wiedzy oraz kontakty biznesowe.

 

hot°: Czym właściwie są akceleratory biznesu?


Najprościej mówiąc jest to otoczenie, które ma pozwolić firmie we wczesnej fazie rozwoju, na dynamiczny wzrost, który bez wsparcia byłby utrudniony i trwał znacznie dłużej lub wręcz byłby niemożliwy do osiągnięcia

 

 

hot°: W jaki sposób działacie? Co Was wyróżnia od np. stref coworkingowych?


Coworking to myślenie o wpieraniu start-upów sprzed kilku lat. Z kilkuletnich doświadczeń wynika, że sama przestrzeń w postaci coworkingu nie jest najistotniejsza. Przy czym nie są to tylko nasze przypuszczenia, a informacje jakie otrzymujemy od start-upów działających w naszym ekosystemie. W chwili obecnej jako największą wartość identyfikują - obszar wiedzy, który teraz bardzo mocno rozwijamy. A także społeczność, którą często start-upy stawiają na pierwszym miejscu.

 

hot°: Jakie wymagania trzeba spełnić żeby się do Was zgłosić?


Każdą decyzją o przyjęciu firmy do Business Link podejmujemy indywidualnie. Trudno zbudować listę warunków jakie trzeba spełnić, ponieważ nie chcemy siebie ani start-upów ograniczać w żaden sposób. Start-upy często współpracują ze sobą realizując wspólne projekty i tworząc nowe, dlatego szukamy otwartych osób, marzących o tym żeby ich start-up odniósł sukces.

 

 

hot°: Czy już jakaś firma ze Szczecina skorzystała już z Waszych rozwiązań? Chyba, że to tajemnica:)


Jesteśmy jeszcze przed otwarciem, więc ciężko mówić o firmach, które już skorzystały z naszych rozwiązań. Ale jeżeli spojrzymy na całą sieć Business Link, to z pewnością wiele szczecińskich firm już korzystało z naszego produktu. Liczymy na to, że już niedługo będziemy mogli się pochwalić szczecińskimi start-upami i nie mieć w tej dziedzinie jako miasto żadnych kompleksów.

 

hot°: Czy myślicie, że firmy są gotowe na takie miejsce jak Business Link?


Z pewnością tak, może nie wszystkie są tego świadome. My określamy to tak, że start-upów nie stać na to, żeby nie być w Business Linku. Bazując na takich doświadczeniach jesteśmy o to spokojni, jeżeli tego rynku w Szczecinie nie ma, to będziemy go kreować.

 

 

hot°: Jakie macie plany na działalność w Szczecinie? Czym się będziecie wyróżniać?


Planując rozwój naszej sieci nie myślimy o niej regionalnie, a podchodzimy do tego globalnie. Możemy sobie na to pozwolić ponieważ każda firma, która dołączy do Business Linka w Szczecinie będzie mogła pracować w każdej z 10 lokalizacji.

 

hot°: Jakie problemy szczecińskich firm będziecie chcieli rozwiązać?


Po części odpowiedzieliśmy już na to pytanie, to co z pewnością można zaobserwować w Szczecinie to fakt, że firmy często zatrzymują się w swoim rozwoju po osiągnięciu pewnego poziomu. Przez co nie wychodzą z perspektywy lokalnej. Mamy narzędzia do tego aby pomóc firmie przejść na kolejny poziom rozwoju. Przez co start-upy mogą zacząć myśleć o swoim rozwoju w perspektywie globalnej a nie wyłącznie w obszarze lokalnego rynku. Dzięki sieci jesteśmy w stanie zapewnić szczecińskim firmom takie same warunki do rozwoju jakie mają start-upy w innych polskich miastach.