Wybaczyć Zdradę (?)

09.02.2016 0 komentarzy
Autor: Karolina Piotrowska, Zdjęcia: Alicja Kędzierska / Hot Magazine

„Błogosławiony stan umysłu" to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po ciąży, który pomaga ciężarnej zrelaksować się i zrozumieć zmiany zachodzące w jej życiu – w każdym jego aspekcie. Napisany przez wykwalifikowaną psycholog Karolinę Piotrowską, doule i inicjatorkę akcji „Lepszy poród" przewodnik pomoże ci spokojnie celebrować czas ciąży i nie ulec presji otoczenia w najważniejszych dla ciebie kwestiach związanych z porodem oraz wczesnym macierzyństwem. Książka ukaże się 20 lutego.

 


Żyjemy w czasach dynamicznych zmian, które zmieniają i definiują od nowa wiele tradycyjnych pojęć takich jak rodzina, małżeństwo czy praca. Razem z Karoliną Piotrowską psycholożką i terapeutką, staramy się wam przedstawiać różne tematy związane za naszą psychiką i doradzać wam jak skutecznie walczyć ze stresem i innymi konsekwencjami wspomnianych przemian społecznych. Przechodząc już do lutowego felietonu, poruszamy w nim, temat z pogranicza wybuchu bomby wodorowej, mianowicie konsekwencje zdrady. Oczywiście mamy nadzieje, że takiej sytuacji unikniecie, ale życie niestety potrafi pisać różne scenariusze…

 

Wybaczyć Zdradę

Zdrada - jawi nam się jak senny koszmar, jest powodem rozpadu związków i zwykle wiąże się z krzywdą oraz cierpieniem przynajmniej jednej ze stron. Właściwie wszyscy, którzy pozostają w trwałej relacji intymnej chcieliby jej uniknąć, a jednocześnie wiemy ze statstyk CBOS, że ponad 50% Polaków i ponad 33% Polek w swoim życiu dopuściło się zdrady.

 

 

Zdrada – Geneza
Zdrada nie jest zjawiskiem nowym. Nawet w podstawie tradycji chrześcijańskiej, w 10 przykazaniach mamy punkt 9. „nie pożądaj żony bliźniego swego”. O ile więc zdrada towarzyszy gatunkowi ludzkiemu właściwie od samego zarania tak podejście do niej zasadniczo się zmieniło.


Jeszcze na początku ubiegłego stulecia tradycyjna polska żona jeśli przyłapała męża na zdradzie mogła urządzić awanturę, ale na tym właściwie jej arsenał broni się kończył. W tamtym czasie korzystanie z usług prostytutek było powszechne, burdele znajdowały się w centrach miast, a fakt iż mężczyzna potrzebuje zaspokoić swoje rządze zdawał się być powszechnie rozumiany. Dopiero feministki i rewolucja seksualna przyniosły wiedzę o potrzebach seksualnych kobiet, co zaowocowało nowym modelem związków i rodziny.


W dzisiejszym społeczeństwie zdrada jest tematem raczej wstydliwym. Traktowana jest jako powód do rozstania, bywa koronnym argumentem w sądzie. Niewątpliwie jest przyczyną cierpienia… a jednocześnie: ciągle ma się niezwykle dobrze – jak donosi CBOS ponad 50% Polaków i ponad 33% Polek zdradziło swojego partnera.


Gdy zdrada wyjdzie już na światło dzienne pada koronne pytanie: co dalej? Zapomnieć? Wybaczyć? Rozstać się? Często pierwszą, wręcz odruchową odpowiedzią strony zdradzonej jest niechęć do utrzymywania kontaktu, próba wycofania się czy zerwania. Jednak wydaje się, że coraz więcej par, których dotknęła zdrada rozważają wybaczenie, jako jedno z możliwych rozwiązań.


Koncept Wybaczenia Zdrady
Wybaczenie zdrady nie jest tak odruchowym działaniem jak rozstanie. Mało kto na informacje o tym, że został zdradzony machnie ręką i powie „dobra, wybaczam Ci to i nie ma w ogóle tematu”. Zdrada dotyka najczulszego miejsca związku – sfery przywiązania, intymności, wzajemnego zaufania i szacunku. Często osoba zdradzona mniej ubolewa nad samym aktem fizycznej zdrady a bardziej cierpi z powodu poczucia odtrącenia i kłamstwa. Dlatego wybaczenie zdrady jest Procesem. Para, w której relacji pojawiła się niewierność w trakcie trwania tego procesu szuka ponownie drogi do wzajemnego zrozumienia i zaufania sobie nawzajem.


Wybaczyć czyli pozbyć się gniewu
Z perspektywy osoby, która została zdradzona wybaczenie to pozbycie się gniewu i zaakceptowanie przeszłości w taki sposób, aby nie wpływała na dalszą przyszłość i samoocenę. W tym procesie osoba zdradzona odzyskuje więc poczucie własnej wartości, określa swoje cele względem partnera i związku, nakreśla sposób, w jaki partner może odbudować utracone zaufanie i zadośćuczynić doznanym krzywdom. Przejście tych etapów zwiększa szansę na to, aby pojawiło się wybaczenie.

 


Wybaczyć czyli oczyścić się z winy
Osoba zdradzająca traktuje proces wybaczania jako możliwość oczyszczenia się z winy. W tym procesie akceptuje fakt, że z powodu jej zachowania partner doznał krzywd i cierpienia. Jednocześnie zgadza się na pewną symboliczną „zapłatę” czy też „karę” za swoje przewinienie oraz gwarantuje, że więcej nie doprowadzi do takiej sytuacji. Są to działania,które wymagają od osoby zdradzającej wysiłku i zaangażowania w proces. Właśnie dzięki temu drugi partner nabiera ponownego zaufania zaś osoba zdradzająca w pewnym momencie dojrzewa również do tego, aby wybaczyć samej sobie, iż spowodowała ból u kochanej osoby.


Wybaczyć i Zrozumieć
W trakcie tego procesu pary dochodzą do punktu, w którym intencje osoby zdradzającej stają się jasne i często jest to moment zaskakującego zwrotu akcji, okazuje się bowiem, że rzadko kiedy chodzi o sam akt seksualny. Zdrada zwykle odsłania pewien problem w relacji, który miał miejsce i często trwał na długo przed samą zdradą. Często problem ten był celowo umniejszany bądź pomijany, pozostawiany poza nawiasem związku. Patrząc z takiej perspektywy zdrada może być wołaniem o pomoc jednego z partnerów zaś proces wybaczania sposobem na przepracowanie nie tylko samej zdrady ale też tego, co w związku nie działała od dawna.


Wybaczyć i Odejść
Proces wybaczenia niekoniecznie oznacza, że dwoje ludzi zdecyduje się na dalsze wspólne życie. Bywa tak, że po lepszym zrozumieniu całej sytuacji, nawet po wzajemnym wybaczeniu, para decyduje się na rozstanie. W takiej sytuacji jest to jednak świadoma decyzja, która podyktowana jest innymi przesłankami niż gniew, zranienie bądź chęć odwetu.

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.