Vege Szczecin: Pysznie, lekko, słodko czyli wegańskie ciasta!

09.12.2015
Autor: Gosia Rawa, Zdjęcia: Magdalena Cielenga-Wiaterek i Gosia Rawa

Weganizm, czyli dieta opierająca się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego, często kojarzy się z nudnymi i niedoprawionymi daniami. Mówiąc o ciastach często słyszę pytanie: „ciasto bez jajek, mleka i cukru? – niemożliwe”. A jednak możliwe i do tego zdrowe, a także niskokaloryczne co udowodnię w poniższym artykule . Pozwólcie zatem, że zaprezentuję Wam w czerwcowym numerze Hota - kilka prostych przepisów na słodycze w stylu fit.


Moje ulubione ciasta i desery, to te bazujące na kaszy jaglanej. Są bardzo proste w przyrządzeniu, a w dodatku zawierają niewiele kalorii, dzięki czemu możemy naprawdę jeść je bez ograniczeń. Są także zdrową przekąską podczas naszego zabieganego dnia.

 


Żeby upiec Czekoladowe Ciasto Jaglane (bezglutenowe) potrzebujemy szklankę kaszy jaglanej, szklankę daktyli, mleczko kokosowe w puszce, ½ szklanki kakao lub karobu, pół cytryny i opcjonalnie wiórki kokosowe. Kaszę jaglaną gotujemy z daktylami (1 szklanka kaszy na 2 szklanki wody) na małym gazie pod przykryciem, nie mieszamy. Kiedy cała woda zostanie wchłonięta przez kaszę, wyłączamy.


Następnie blendujemy ją z daktylami, mleczkiem kokosowym, kakao lub karobem, sokiem z cytryny i wiórkami. Ciasto wylewamy na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Czas pieczenia ok. 30-45 minut w zależności od piekarnika. Przyrządzając wegańskie ciasta jaglane nie musimy się martwić, czy są upieczone, bowiem już sama zblendowana masa nadaje się do jedzenia i może być używana jako pyszny krem.

 


Innym prostym do przygotowania smakołykiem jest Jaglane Ciasto z Owocami. Przyrządzamy je podobnie jak poprzednie, tyle że nie dodajemy kakao/karobu, lecz laskę wanilii (rozcinamy ją i wyciągamy same nasiona). Mleczko kokosowe możemy zastąpić śmietanką roślinną (np. sojową), co nada ciastu bardziej kremowy smak. Na wierzch ciasta kładziemy nasze ulubione owoce np. truskawki, śliwki, borówki czy gruszkę. Możemy także położyć konfitury, a owoce wkroić do środka, lub polać ciasto sosem (200 ml śmietanki sojowej i 4-6 łyżek czekolady w proszku), wszystko zależy od naszej wyobraźni.


Zachęcam do eksperymentowania z kaszą jaglaną, bo można z niej wyczarować dużo więcej niż tylko ciasto, krem czy budyń, a jest ona bardzo zdrowa i nie zawiera glutenu. Dostaniemy ją praktycznie w każdym sklepie, podobnie jak mleczko kokosowe. Karob coraz częściej jest dostępny w dużych sklepach, ale dla pewności lepiej wybrać się do sklepu ze zdrową żywnością. Gotowe ciasta tego typu można zakupić w Szczecinie w Vege Club Amar znajdującym się przy placu Odrodzenia.

 


Kolejnymi niezastąpionymi składnikami w zdrowej kuchni są bakalie. Z nich możemy przygotować pyszną Wegańską Nutellę. Potrzebujemy do tego 200 gram daktyli i orzechów laskowych. Daktyle miksujemy orzechami i kilkoma (ok. 5) łyżkami karobu lub kakao. Do tego dodajemy odrobinę (1/3 lub ¼ szklanki) mleka roślinnego lub wody spod moreli/brzoskwiń. Z bakalii możemy także wykonać proste batoniki miksując ze sobą np. pestki, musli i suszone owoce. (Przepisy na Nutellę, batoniki i sos do ciasta znajdziecie na zielenina.blogspot.com)


Dla osób, które preferują bardziej tradycyjne wypieki, mogę zaproponować prosty przepis na ciasto, które idealnie zastępuje biszkopt. Można je wykonać w kilku wersjach: jasne, ciemne i owocowe. Baza ciasta jest oczywiście taka sama. Mamy podział na składniki suche: 2 szklanki mąki, 1/3 szklanki ksylitolu (można go zastąpić 2 bananami, które mieszamy wtedy ze składnikami mokrymi), ¾ łyżeczki proszku do pieczenia i 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej, opcjonalnie – ½ szklanki kakao. Składniki mokre: 1,5 szklanki mleka roślinnego, 1/3 szklanki oleju roślinnego, sok z połówki cytryny, opcjonalnie banany.

 


Mieszamy ze sobą składniki suche, potem mokre, na koniec wszystkie razem. Możemy dodać pokrojone owoce czy bakalie lub piec ciasto bez nich. Pieczemy w 200 stopniach C, około 45-60 minut (należy zrobić test suchej wykałaczki). Po upieczeniu ciasto możemy przekroić i przełożyć kremami. Od góry ciasto możemy ozdobić np. płatkami migdałowymi. Jeśli wolicie, ciasto może być upieczone w formie babeczek.


Jak widzicie, przepisy na wegańskie słodkości są bardzo proste i zdrowe. Większość z nich nie zawiera cukru ani glutenu, do tego są pożywne i smaczne. Zachęcam więc do odwiedzania blogów kulinarnych, na których znajdziecie mnóstwo ciekawych inspiracji. A mamy ich w Polsce naprawdę sporo!


W Szczecinie śledźcie strony www.wegański.szczecin.pl i www.basta.szczecin.pl, gdzie znajdziecie bieżące informacje o warsztatach gotowania. Smacznego