Fanaberia sklep i kawiarnia z duszą

30.11.2018
Autor: Honorata Nekanda-Trepka, Zdjęcia: Archiwum miejsca

W naszym cyklu ciekawe sklepy przedstawiamy Państwu miejsce, które łączy w sobie zarówno sklep jak i herbaciarnię i kawiarnię. Te funkcje idealnie się przeplatają, tworząc niepowtarzalny klimat. „Fanaberia”, bo o niej mowa jak sama nazwa wskazuje, daje nam możliwość spełnienia swoich zachcianek smakowych w jednym małym miejscu. Możesz przyjść z przyjaciółmi na kawę lub herbatę, a po chwili wychodzisz z zakupami. O tajemnicę sukcesu zapytaliśmy właścicielkę Fanaberii, Panią Barbarę Milewską.

 

  

 

hot°:  Jak powstała Fanaberia? Co skłoniło Panią do stworzenia tak klimatycznego miejsca?


Wszystko zaczęło się od marzeń. Pracowałam w banku, ale któregoś razu będąc w podróży z koleżanką, wypowiedziałam swoje marzenia na głos. Weszłyśmy do jednego z miejsc, które nazywa się „Pożegnanie z Afryką”, to nadmorska kawiarnia z duszą. Wtedy powiedziałam do mojej koleżanki: „Chcę mieć taką kawiarnię, herbaciarnię” To jest moje marzenie.  Mój pomysł był jeszcze tylko w sferze marzeń, ale któregoś dnia postanowiłam z ciekawości sprawdzić ceny wynajmu lokali na deptaku Bogusława. Wtedy też za ciosem spotkałam się z firma zarządzającą tymi nieruchomościami …. i właściwie jakoś samo się potoczyło. Moja idea pasowała wtedy do pomysłu zagospodarowania deptaku, więc zdecydowałam się na kolejny krok.

 

hot°: Czy od początku Fanaberia miała być i sklepem i herbaciarnią?


Pomyślałam ze otworzę sklep z możliwością degustacji, ale ludzie którzy przychodzili do sklepu mieli ochotę tu dłużej zostać, rozmawiali, degustowali herbaty, nawiązywały się przyjaźnie… W pewnym sensie sami klienci podsunęli mi pomysł aby rozszerzyć ofertę o herbaciarnię. To był strzał w dziesiątkę. Widzę, że klienci chętnie do mnie wracają, czują się tutaj jak u siebie w domu.

 

  

 

  

 

hot°: Nawiązując do domowego klimatu, stworzyła Pani bardzo fajne wnętrze, które przypomina  mieszkanie niejednej z mam czy babć. Czy to wyszło spontanicznie, czy to przemyślany proces?


To wszystko co widać w mojej herbaciarni jest odzwierciedleniem tego co lubię i szanuję. Lubię porcelanę, sztukę, stare meble, szklane gablotki, wygodę podczas picia herbaty czy kawy. Oczywiście wystrój tworzył się stopniowo, ale takie było założenie. Stworzyłam herbaciarnie tak by czuć się w niej swobodnie i swojo. Jak widać wiele osób podziela mój gust i bardzo mnie to cieszy.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zobacz także:  SKALA - SKLEP Z ARTYSTYCZNĄ DUSZĄ

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

hot°: W Fanaberii widzimy mnóstwo ciekawej porcelany. Czy można ją u Pani kupić? Czy to tylko wystrój?


Oczywiście fascynuje mnie porcelana. Wiele osób pytało gdzie mogą kupić poszczególne porcelany, postanowiłam je sprowadzać na zamówienie. Można przyjść obejrzeć i potem zamówić konkretny model. Posiadamy też katalogi do wglądu. Jestem chyba jedyną osobą, która sprowadza Ćmielów. To wyjątkowe produkty naszej rodzimej marki. Szczególne są dla mnie kolekcje Ina i Husaria. Posiadamy też przepiękną porcelanę Rosyjską, którą podejmowane są najwyższe głowy Kremla.

 

hot°:  Widzimy też wiele obrazów na ścianach. Czy również można je kupić?

 

Współpracuję z kilkoma artystami, ich obrazy wiszą u mnie i oczywiście niektóre można kupić, niektóre są u mnie na stałe. Są takie obrazy, które dostałam od moich stałych klientów z zagranicy. Poprosili bym je powiesiła w herbaciarni, aby mogli być u mnie stale obecni poprzez swoją sztukę. To niezwykle miłe i wzruszające.

 

  

 

hot°: Wracając do herbaty. Proszę opowiedzieć coś więcej o herbatach, które możemy u Pani zakupić oraz spróbować.


Przede wszystkim chcę powiedzieć, ze coraz więcej osób zna się na herbatach,  ich rodzajach. Co mnie bardzo urzekło, to fakt iż nasi sąsiedzi z Ukrainy licznie zasiedlający Szczecin, wchodząc do Fanaberii, doskonale wiedza po jakie herbaty przyszli. Znają ich pochodzenie rodzaj, smak.

To imponujące, że my Europejczycy nie jesteśmy jedynie biernymi konsumentami. Herbatę możemy podzielić na kolory, na klasy i region pochodzenia. Ja sprowadzam przede wszystkim herbaty liściaste. Mam pewność, że są to herbaty najwyższej jakości, niemielone, świeże. Posiadają też wszelkie certyfikaty na UE, spełniają normy dopuszczalne do spożycia, więc są w pełni legalne mi zdrowe.

 

hot°: Dostaniemy u Pani herbaty popularne, a także te ekskluzywne, rzadkie. Proszę opowiedzieć o niektórych z nich.


Mamy np. jedną z herbat określaną mianem duchowej. Herbata pochodzi z plantacji organicznej. Shincha (po japońsku:  oznacza pierwszy wiosenny zbiór herbaty). Wczesnym rankiem w 88 dniu po Riishyun (około 4 lutego) – po rozpoczęciu wiosny według kalendarza księżycowego, następuje zbiór delikatniejszych herbat. Odbywa się to w jednym szczególnym dniu z zachowaniem niezwykłej harmonii ducha i powagi.

 

Osoby posiadające zaszczyt zbioru tej wyjątkowej herbaty długo przygotowują się do tego wydarzenia i są do niego wyselekcjonowane wcześniej. Muszą to być osoby niezwykle czyste duchowo. Jest to herbata zielona, jej cena nie jest niska, ale warto jej spróbować. Kolejnymi herbatami są Indyjskie Darjeeling. Są to czarne herbaty zbierane ręcznie na stromych zboczach na wysokości około 1800m.n.p.m w temperaturze 45 stopni. Zbiera się tylko najbardziej dojrzałe listki, dzięki temu smak jest wyjątkowy.

Herbatę należy przetransportować do kraju docelowego niezwykle szybko, wiec wykorzystuje się do tego samoloty. Herbata potocznie zwana jest lotniczą. Dostawa następuje około marca, kwietnia. Koneserzy czekają w tym okresie na swoją ulubioną świeżą herbatę.

 

  

 

hot°: Fanaberia to również kawa.  Proszę opowiedzieć parę słów i o niej.


Kawa to bardzo popularny produkt, bez którego niektórzy nie potrafią żyć. Wychodząc Państwu naprzeciw sprowadzamy również kawy ze świata. Powinniśmy tez powiedzieć, że przy parzeniu kawy ważny jest sposób w jaki to robimy. Są obecnie modne metody włoskie czyli  kawa z ekspresu. Są tez inne metody alternatywne, przelewowe, naczynia, menzurki z filtrem Hemex, które pozwalają wyczuć niuanse smakowe.

 

Mało kto też wie, że kawa jest trudna w utrzymaniu świeżości. Np. Kawę Jamaica Blue Mountain kupuje tylko wtedy, kiedy wiem, że jej czas palenia był odpowiedni i będę mogła przez jakiś okres czasu ją sprzedawać bez utraty na  jakości. Ciekawostką wśród kaw jest na pewno Kopy Luwak- pochodząca z Sumatry kawa jest początkowo zjadana przez zwierzęta i następnie wydalana.

 

Zwierzęta zjadają tylko najlepsze jagody dzięki czemu kawa jest potem najlepsza, lecz postanowiono zarobić na tym biznesie krocie. Wyłapuje się zwierzęta, karmi wszystkimi jagodami dostępnymi, nawet tymi, których zwierzę by nie zjadło i zarabia się na tej kawie duże pieniądze. Kawa nie ma niestety już tej samej jakości. Oczywiście świat próbuje temu przeciwdziałać…

 

Zarówno kawa jak i herbata wymaga wyjątkowej oprawy, należy znaleźć sobie czas na chwilę relaksu, dać się ponieść aromatom i smakom swoich ulubionych napoi. Zasługujemy na odrobinę luksusu.

 

Fanaberia

Księcia Bogusława X 5, 70-440 Szczecin
91 812 74 75
www.fanaberia.szczecin.pl
e-mail: [email protected]
www.facebook.com/fanaberiarepublikarozmaitosci

 

Fanaberia

Fanaberia