Odwiedzamy Berlin: 9 ciekawych pomysłów na wakacyjny wyjazd

08.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Piotr Żelachowski

Kolejny raz w naszej gazecie przedstawiamy wam Berlin, tym razem w wersji wakacyjnej. W naszym artykule przygotowaliśmy dla was dziewięć propozycji na jednodniowy wyjazd do tego uroczego miasta. Staraliśmy się znaleźć kilka nowych i nieco oryginalniejszych propozycji - odbiegających od turystycznego standardu. Mamy zatem dla Was kilka miejsc offowych, dwie propozycje idealne na wyprawę z dziećmi i kilka możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Na koniec wstępu, pozostaje mi życzyć wszystkich czasu i motywacji do przynajmniej, jednej, berlińskiej wycieczki podczas wakacji.

 

 

AquaDom & Sea Life
www.visitsealife.com/berlin

Wymarzonym miejscem dla miłośników podwodnych światów oraz popularnym celem wycieczek dla rodzin z dziećmi jest Sea Life w Aqua Dom, niedaleko berlińskiej katedry. W akwarium słodkowodnym i morskim o powierzchni 1800 m² można podziwiać fascynującą różnorodność gatunków ok. 4000 zwierząt – od małży, kolorowych rozgwiazd, milutkich koników morskich i ciekawskich płaszczek, po różne gatunki rekinów. Ciekawostką jest lustrzany labirynt w akwarium. Największą chyba atrakcją jest AquaDom, czyli największe na świecie akwarium cylindryczne. Ma 25 metrów wysokości, 12 metrów średnicy i mieści około 1 miliona litrów wody. Żyje w nim ponad 1500 egzotycznych ryb z niemal 100 gatunków.

 

 

East Side Gallery
www.eastsidegallery-berlin.de

East Side Gallery to najdłuższy zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego i największa na świecie galeria na świeżym powietrzu. Zawiera ponad 100 oryginalnych malowideł ściennych - graffiti rozpościerających się długości 1,3 kilometra. Prace są autorstwa artystów z różnych zakątków świata i powstały po upadku NRD. Najbardziej znane obrazy to legendarny „Brotherly Kiss" (autor Dimitri Vrubel – ukazujący siarczysty pocałunek dwóch przywódców komunistycznych ), „Fatherland" (Gunther Schaefer) i „Berlin - New York" (Gerhard Lahr). Obrazów jest tak dużo, że można spokojnie zaplanować kilka godzin na obejrzenie wszystkich prac.

 

 

 

Berliński Legoland
www.legolanddiscoverycentre.de

Berliński Legoland jest pierwszym na świecie krytym mini-parkiem rozrywki. Mieści się w Sony Center na Placu Poczdamskim. Na ponad tysiącu metrów kwadratowych możecie przeżyć ciekawą i interaktywną przygodę. Całość składa się z piętnastu tematycznych atrakcji. Możecie zobaczyć na przykład ekspozycje stałe (miniaturowy Berlin z prawie 5 milionów klocków), stoły z klockami do zabaw, kino 4D, karuzelę, średniowieczny zamek ze smokiem, wyspę piratów oraz wiele innych atrakcji. Wszystko oczywiście z duńskich klocków. Idealna propozycja dla Czytelników Hota posiadających już swoje małe szkrabki, choć pewnie i rodzice będą zainteresowani.

 

 

 

Ogrody Świata
www.gaerten-der-welt.de

Ogrody Świata znajdującą się na terenie olbrzymiego parku wypoczynkowego w dzielnicy Marzahn i są najpopularniejszym miejscem jednodniowych wypadów Berlińczyków na łono natury. 21 hektarów parku zostało podzielonych jest na sektory, które charakteryzują się różnorodnością stylu ogrodowego. Tu rośliny kwitną prawie przez cały rok. Znajdziecie tam ogród w stylu chińskim (27.000 m²) nazwany Ogrodami Księżycowymi. Jest to największy na świecie chiński park poza granicami Państwa Środka! Odwiedzający mogą również zobaczyć ogród w stylu japońskim (2.700 m²), balijskim - nazwany Ogrodem Trzech Harmonii (500 m²), orientalnym (wersja arabska) (6.100 m²), koreańskim - reklamujący Seoul (4.000 m²).

 

 

Reichstag
www.bundestag.de

Od 1999 r. budynek jest siedzibą niemieckiego parlamentu – Bundestagu, a od 1994 roku miejscem obrad Zgromadzenia Narodowego , które odbywa się co pięć lat, by wybrać prezydenta. Budynek w stylu neorenesansowym powstał w latach 1884–1894. Po zjednoczeniu Niemiec, budynek został zmodernizowany, według projektu Normana Fostera. To właśnie wtedy dobudowano na dachu szklaną kopułę. Nowa kopuła waży 1200 ton, posiada 40 m średnicy i wznosi się na wysokość 24 m. Jej metalowy szkielet przykrywa 3 tysiące metrów kwadratowych szkła. Szczyt kopuły leży 47 m nad poziomem ulicy. Z tarasów wokół kopuły rozpościera się wspaniały widok na całe miasto. Na wycieczkę można zapisać się bezpłatnie, logując się na stronie internetowej i wybierając dostępną datę.

 


Spreepark
www.berliner-spreepark.de

Spreepark to nietypowa berlińska atrakcja turystyczna. Jest to bowiem opuszczony park rozrywki, który czasy swej świetności przeżywał za okresu NRD i tuż po zjednoczeniu Niemiec. Niestety pod koniec lat 90. ubiegłego wieku berlińska atrakcja zaczęła popadać w długi i na początku XXI w. finalnie ogłosiła bankructwo. Główny właściciel przybytku uciekł przed komornikami do Peru (aby i tak zostać ostatecznie aresztowanym za... narkotyki). Większość parkowych konstrukcji nie została jednak rozebrana do dziś. Mimo iż park jest zamknięty dla indywidualnych turystów, można obejrzeć dawne atrakcje pokryte rdzą i mchem w towarzystwie przewodnika. Taka wycieczka trwa ok. 2 godzin i kosztuje ok. 15 euro. Ciekawa, lekko offowa propozycja.

 


Zoo

www.zoo-berlin.de

Berliński Ogród Zoologiczny (Zoologischer Garten) założony został w 1844 r. jako pierwszy taki obiekt w Niemczech. W kolejnych latach stał się jednym z największych w Europie, a po wojnie zebrano tu jeszcze większą liczbę różnych zwierząt. W latach 80. zaadaptowano dla potrzeb Zoo teren po drugiej stronie rzeki. Obecnie jest to największy ogród zoologiczny na świecie, pod względem liczby umieszczonych w nim gatunków - ponad 15 000 zwierząt należących do ok. 1600 gatunków. Mieści się tutaj również najstarsze w Europie akwarium. Zwierzątek jest naprawdę sporo, tak wiec dokładne zwiedzenie całego obiektu zajmie wam cały dzień. Symbolem Zoo jest słynny miś Knut.

 

 

Wyprawa statkiem po rzece
www.reederei-riedel.de

W Berlinie są dwie duże rzeki - Sprewa i Hawela, liczne jeziora i wiele łączących się kanałów. Statki wycieczkowe mają więc gdzie pływać. Długość i czas trwania wodnej wycieczki zależy od punktu początkowego i końcowego, których wiele rozsianych jest wzdłuż rzeki. W Berlinie jest kilka przedsiębiorstw żeglugowych oferujących rzeczne wycieczki. Ich ceny i terminarze różnią się w zależności od długości trasy, jakości usługi oraz wybranych dodatków. Każda firma ma swoje własne pomosty. W nagłówku podajemy wam adres strony www, na której możecie zarezerwować rejs i zaplanować trasę. Nie ma nic wspanialszego jak rejs, podczas upalnego popołudnia.

 

 

Beate Uhse Erotik-Museum
www.erotikmuseum.de

Nasz przegląd berlińskich, wakacyjnych inspiracji wycieczkowych, zakańczamy w stylu pikantnym ;) i proponujemy wyprawę do muzeum erotyki. Na powierzchni 1500 m2 - trzech piętrach eksponowanych jest ponad 7000 obiektów. Pokazywane przedmioty są przekrojem historii i kultury seksualnej na całym świecie. Są tu gadżety drobne, o małej wartości, jak i te kosztujące setki euro. Beate Uhse pomysłodawczyni muzeum to niemiecka pilotka, która w 1962 roku w Flensburgu otworzyła pierwszy na świecie sklep z artykułami erotycznymi a potem poszło już jak z płatka i stała się niemiecką ikoną seksu (cokolwiek to znaczy – dobrego czy złego).

Zapisz