Marcowe Czytanko: Klubo-księgarnia Fika poleca!

03.03.2016 0 komentarzy
Autor: Małgorzata Narożna, Zdjęcia: Wydawnictwa poszczególnych książek

Fika, to zwyczaj zapożyczony ze Szwecji, który oznacza przerwę na kawę, dobry przysmak, spotkanie z przyjaciółmi. Na szczecińską fikę zapraszamy do klubo-księgarni Fika w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego. Przestrzeń jest tworzona przez aktywną i twórczą księgarkę, animatorkę, promotorkę literatury dla dzieci i młodzieży, członkinię stowarzyszenia Polskiej Sekcji IBBY – Małgorzatę Narożną, która dba o dobrą literaturę na regałach. Wśród nich zarówno perełki, jak i bestsellery wydawnicze małych oraz dużych wydawnictw. W tym miesiącu Pani Małgosia poleca kilka książek nominowanych, jak i laureatów nagrody Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji Książki dla dzieci i młodzieży IBBY.

 

 

 

Mmmmm; wiek: 1+


Wyróżnienie graficzne
Monika i Adam Świerżewscy (tekst i ilustracje)
Wydawnictwo: EneDueRabe
Rok wydania: 2014
Ilość stron: 20; Oprawa twarda
Mmmmm, to przygoda łakomego misia, a właściwie opowieść o plamach barwnych, rozświetlonych, ułożonych w abstrakcyjne obrazy przenikające się nawzajem. Kolory swobodnie poruszają się po książce, dzięki precyzyjnemu zabiegowi zróżnicowania wymiarów kart, nazwanemu przez autorów animacją poklatkową, zapraszają do nieustannej repetycji, wprawiają w ruch delikatnie naszkicowane postacie.

 

Bliski plan pozwala wejść w akcję, uczestniczyć w wydarzeniach jak w małym teatrze. Wysmakowane barwy swoistej scenografii książki, kompozycja, staranne dopasowanie i wykonanie detali zapowiadają pyszną zabawę dla dzieci, a dla dorosłych – ucztę dla oka. Chyba nawet sam Wassily Kandinsky uśmiechnąłby się na jej widok.

 

 

Pszczoły; wiek: 6 +


Nominacje graficzne
Piotr Socha (ilustracje i projekt graficzny książki)
Opracowanie tekstu: Wojciech Grajkowski
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 72; Oprawa twarda


Pszczoły to współczesny orbis sensualium pictus dedykowany jednemu gatunkowi zwierząt – pokazuje niemal wszystkie aspekty ich życia. Pięknie wykonany, niemal pachnie miodem. Jego projekt graficzny w całości oparty jest na ładzie i organizacji pszczół, w stosunku do których odbiorca zaczyna czuć nie tylko podziw czy szacunek, ale wręcz fascynację.

 

Przemyślane, zróżnicowane kompozycje na kolejnych tablicach chwilami układają się w narracje wizualne, obiekty porządkowane są wedle frapujących zamysłów, a wszystko to umieszczone jest w szlachetnej bordiurze na papierze stylizowanym na pergamin, co sprawia, że całość daleka jest od nudnej encyklopedyczności. Perfekcyjne skalowanie przedstawianych przedmiotów, cień umieszczony pod niemal każdym, dookreśla nie tylko ich wielkości i proporcje, ale i przestrzenność, dzięki czemu mały odbiorca może uzyskać właściwy wzorzec wyobrażeniowy.

 

 

W kieszonce; wiek: 3+


Iwona Chmielewska (książka autorska)
Wydawnictwo: Media Rodzina, Poznań
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 64; Oprawa twarda


Ćwiczenia z wyobraźni bez ograniczeń wiekowych. Zgaduj-zgadula dla najmłodszych podana błękitnym ściegiem rysunków nieco naiwnie realistycznych, przez to natychmiast rozpoznawalnych. Ale także nostalgiczna podróż dla starszych osadzona w bezpiecznej przestrzeni domu zbudowanej dzięki niezwykle konsekwentnym zabiegom stylistycznym i formalnym wokół makatek z początku ubiegłego wieku.


Uroda deseni zgaszonych kolorystycznie druków na tkaninach, sprane koronki, wyblakłe wstążki podkreślają ponadczasowość. Ciekawy zabieg pars pro toto – dziecięcy bohater istnieje w książce (nie licząc okładki) tylko poprzez tytułowe kieszonki, tak różne jak ich właściciele, co też otwiera pole dla wyobraźni. Choć dziś zniknęły fartuszki, kieszonki wciąż kryją tajemnice.

 

 

Mat i świat; wiek: 7+


Nagroda literacka za książkę dla dzieci
Agnieszka Suchowierska
Projekt okładki i ilustracje: Tomasz Kaczkowski
Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 64; Oprawa twarda


Miś Mat jest mały, a świat – wielki. Wędrówka pluszowego bohatera wiedzie przez odległe od siebie pod wieloma względami przestrzenie – takie, gdzie małego człowieka otacza dostatek, i takie, gdzie jego egzystencja naznaczona jest biedą i głodem. Dzieci, które spotyka Mat, różni niemal wszystko, lecz każde z nich potrzebuje zainteresowania i miłości.

 

Agnieszka Suchowierska stworzyła zachwycającą, pełną ciepła opowieść, która nasycona jest odniesieniami do klasyki literatury. To ważny i mądry tekst, oczarowujący nieśpiesznym rytmem i zwracający uwagę na to, co często pozostaje na peryferiach naszego myślenia. Historia Mata pokazuje, że nawet na śmietniku współczesnego świata dzięki dziecięcej ufności może powstać rajski Eden – miejsce umożliwiające dialog z Innym.

 

 

Kluboksiegarnia Fika
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Wały Chrobrego 3, Szczecin
Tel. 668 029 542
www.fika.szczecin.pl

www.facebook.com/fika.szczecin

 

IBBY (International Board on Books for Young People) – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Nasza, polska sekcja istnieje od 1973 roku.

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.