Bądź Fit! Jak znaleźć czas na trening?

04.12.2015
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Krystian Gąciarski i archiwum Piotr Janicki

Cykl „Bądź fit”, który realizujemy razem z trenerem personalnym Piotrem Janickim jest adresowany dla wszystkich naszych Czytelników, którzy lubią wysiłek, sportowe wyzwania i ogólnie rzecz biorąc dbają o swoje ciało. Co tydzień na portalu i co miesiąc w gazecie staramy się przybliżyć Wam różne zagadania związane z kulturystką, fitnessem, zdrowym odżywianiem i zagadnienia około sportowymi. Tematem na listopad jest znalezienie czasu na trening, czyli lekko Was coachujemy ;)

 

Autor: Piotr Janicki

 

 

Brak czasu i motywacji to najczęstsze powody, przez które rezygnujemy z treningu. Takich oraz innych wymówek jest aż za dużo. Wyrzućmy z naszego słownika: jestem zmęczony, mam tyle na głowie, nie dam dziś rady, a sięgnijmy po: jestem gotowy/a, dam z siebie wszystko. Bo to właśnie aktywność fizyczna poprawia nastrój, pobudza zdrowego ducha oraz ogólnie poprawia samopoczucie nas i całego naszego organizmu. Dobra organizacja daje gwarancję pogodzenia wszystkich zadań i osiągnięcia wymarzonych efektów sylwetkowych własnego ciała.

 

Po pierwsze: gdy naprawdę już brakuje ci czasu i nie starcza Ci doby na pełen trening to zrób cokolwiek, ale nigdy nie odpuszczaj. Wiadomo, że z naszym czasem może być jednak naprawdę krucho i znalezienie godziny dziennie na trening przekracza nasze możliwości. Nie warto się jednak poddawać – mimo potknięć, przerw, nie poddawaj się i zawsze staraj się ćwiczyć – gdziekolwiek i o jakiejkolwiek porze.


Niech będzie to zwyczajne 15 minut w ciągu dnia, które możesz wykorzystać na pompki, przysiady albo wbieganie i zbieganie po schodach. Staraj się za wszelką cenę być chociaż minimalnie aktywnym. Taką samą zasadę możesz zastosować, kiedy danego dnia nie będziesz mógł wykonać normalnego treningu. Pamiętaj, że lepsza jest każda forma ćwiczeń niż ich kompletny brak. Póki co uwierz w to, docenisz te rady po czasie, gdy będziesz mógł pochwalić się wysportowaną sylwetką.


Po drugie: organizacja własnego czasu to podstawa w każdym elemencie naszego życia tak samo jest w sporcie. Sporządź plan treningowy na cały tydzień, jeśli nie wiesz jak to udaj się z tym do fachowca czyli trenera personalnego na siłowni. Możesz też poszukać w internecie czy też na portalach społecznościowych (oczywiście sprawdzonego!) kontaktu, aby zrobić to z sensem.
Nie ma nic ważniejszego niż organizacja, a żeby osiągnąć cel, trzeba być konsekwentnym. Na początek wybierz ćwiczenia, które sprawiają ci najwięcej przyjemności. Po jakimś czasie staną się rutyną i za wszelką cenę będziesz szukał okazji, żeby wykonać trening. Taki harmonogram pomoże ci skoncentrować się na celu. Nawet samo odhaczenie zrobione treningu sprawi ci wielką satysfakcję i dumę że osiągnąłeś ten etap w drodze po swój konkretny cel.


Po trzecie: trening w domu. Jeśli dojazd na siłownie zajmuje dużo czasu, wybieraj się na nią rzadziej, ale w domu zorganizuj swój, własny kącik treningowy. Do wykonania podstawowych ćwiczeń wystarczą: mata, hantle, czy szczególnie dla kobiet – piłka do ćwiczeń fitness. Zaoszczędzisz cenny czas, ale też nie zaniedbasz treningu.


Po czwarte – wprowadź sport w codzienne życie: spacer zamień na szybki marsz, oderwij się co jakiś czas od kanapy i poświęć 10-15 minut na skłony czy przysiady. Schowaj kluczyki od samochodu – coraz więcej osób wybiera jazdę rowerem lub spacer. Idź piechotą do sklepu czy pracy. W końcu wysiłek fizyczny stanie się czymś, bez czego nie będziesz mógł się obejść. Codzienny całkiem dobrze zaplanowany trening to przecież nie tylko zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, ale inwestycja w siebie i własne zdrowie.


Pamiętaj, że wymówek szukają tylko słabe charaktery. Na wszystko możesz znaleźć sposób! Powodzenia - Piotr Janicki - Trener Personalny .

 


Ćwiczenie: Wyciskanie hantli na ławce skośnej – Klatka Piersiowa

 

1. Weź w ręce hantle i połóż się tyłem na ławce skośnej

 

 

2. Sztangielki trzymaj nachwytem tak, jakbyś trzymał sztangę.
Wypchnij ciężar przed siebie, napinając mięśnie oraz pilnując, by znajdujące się równo nad klatką piersiową

 


3. Wstrzymaj ruch na kilka sekund, a następnie powoli zacznij opuszczać ręce tak, by rozsunięte na boki łokcie znalazły się jak najniżej.

Krótki ruch w tym ćwiczeniu sprawia, że jesteśmy w stanie pracować z większym ciężarem niż na ławce płaskiej.

 

 

-----

Biografia Piotra Janickiego

-----

 

 

Biograia Piotr Janicki Od zawsze kochałem sport. Swoją przygodę z nim zacząłem od uczęszczania na zajęcia piłki nożnej, co trwało przez prawie 5 lat, do momentu aż zmieniłem swoje gusta sportowe i tak trwam przy nich do dziś – do granic oddany sportom walki i treningom siłowym.

Moim celem jest realizacja oczekiwań klientów, przekazywanie podopiecznym nie tylko wiedzy na temat techniki, formy ćwiczeń, ale także solidne wsparcie i motywacja. Ciągle się rozwijam szkole sam siebie i podnoszę własne kwalifikacje aby być jak najlepszym dla siebie i swoich potencjalnych klientów”

Kwalifikacje:

- trener boksu – PZB
- trener personalny
- dietetyka I, II stopnia – dietetycznie poprawni
- coaching dietetyczny