Porady Dietetyczki: Jajka - fakty i mity

04.02.2016 0 komentarzy
Autor: Justyna Wichlińska, Zdjęcia: Archiwum Justyny Wichlińskiej

W tym cyklu chcielibyśmy przedstawiać Wam porady naszego eksperta ds. dietetyki, czyli Justyny Wichlińskiej. Mamy nadzieje, iż czytanie tych artykułów pozwoli Wam lepiej dostosować Wasz porządek dnia, jeżeli chodzi o odpowiednie żywienie, ale również aktywność sportową.

 

 

Jajko kurze jest naładowane wartościami odżywczymi. Jest przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera proteiny, niemal wszystkie witaminy (z wyjątkiem witaminy C), w tym cenną witaminę B9 (kwas foliowy).Wiele osób jednak boi się spożywać jaja ze względu na wysoką wartość cholesterolową - jednakże bez obaw!

 


Jaja kurze zawierają LECYTYNE - jest to fosfolipid posiadający właściwości emulgujące -rozbija tłuszcz oraz cholesterol na małe cząstki, zapobiegając ich przylepianiu się do naczyń krwionośnych. Rozpuszcza ona cholesterol w żółci i chroni przed tworzeniem się kamieni żółciowych, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, opóźnia również procesy starzenia!


Więc śmiało, bez obaw jedz jajka na śniadanie! :)

 


Skorupa jaj jest bogata w minerały, głównie sole wapnia oraz selen, miedź, krzem, cynk. Jej skład jest zbliżony m.in. do składu ludzkich kości.

 

Badania przeprowadzone na szczurach chorych na osteoporozę pokazały, że proszek ze skorup jest skuteczny w zwiększaniu gęstości mineralnej kości. Autorzy porównali efekt podawania proszku ze skorup jaj kurzych z syntetycznym węglanem wapnia na zmiany gęstości mineralnej kości. Zaobserwowano duże różnice w gęstości kości pomiędzy dwoma badanymi grupami: wartość BMD (parametru określającego gęstość) dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa w grupie przyjmującej preparaty ze skorupy jaja była znacząco wyższa niż dla grupy przyjmującej syntetyczny węglan. Kolejne badania przeprowadzone na szczurach przez Kimura wykazały, że przyrost gęstości mineralnej kości w grupie przyjmującej skorupy jaj kurzych jest znacznie większy niż w grupie przyjmującej preparaty ze szpiku kostnego lub muszli skorupiaków.

 

 

 

Wyniki te sugerują, iż wapń pochodzący ze skorup jaj kurzych może być skuteczniejszy w zapobieganiu spadkowi gęstości mineralnej kości niż tradycyjne suplementy. Terapia skorupkami jaj może więc przynieść pożytek w leczeniu i profilaktyce osteoporozy!!! Wykorzystuj skorupki jaj w codziennej diecie zamiast wyrzucać je do kosza!!!!!!!

 

Szybki i prosty przepis na naturalny suplement diety:
Skorupki jaj pieczemy w piekarniku w najwyższej temperaturze przez ok. 8-10 minut. Kiedy ostygną, mielimy je na drobny proszek. Dodajemy raz dziennie jedną łyżeczkę do ulubionego koktajlu.

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.