Szkoła Jogi Ałły Jaguckej

09.12.2015
Autor: Anita Jankowska, Zdjęcia: archiwum Ałły Jaguckej

Żyjemy w pośpiechu, szkoła, praca, rodzina i tak w kółko. Wiemy o tym jak ważny jest odpoczynek, zdrowy tryb życia - jednak czas nie zawsze nam na to pozwala. Redakcja Hota zachęca, aby jednak w tym wariactwie codziennym znaleźć dla siebie tak zwane pięć minut. Postanowiliśmy porozmawiać z Panią Ałłą Jagucką prowadzącą wraz z mężem znaną szczecińską szkołę jogi, firmowaną oczywiście ich nazwiskiem. Czym tak naprawdę jest joga, jak wyglądają zajęcia, jakie ma właściwości dowiecie się z naszego czerwcowego wywiadu.

 

 

hot°: Proszę wyjaśnić czytelnikom czym jest joga?


Joga jest nauką , filozofią , sposobem na życie, można powiedzieć światopoglądem. Nie należy się bać tego. W jodze są bardzo wyraźnie określone reguły do praktyki i życia. Pierwszą z nich jest Nie Krzywdzenie, która dotyczy przede wszystkim samego siebie, osób bliskich i otoczenia . Jeżeli zaczynamy obserwacje swoich zachowań, mowy i myśli i jesteśmy w tym szczerzy, to mamy duże szanse na rozwój duchowy.


Stawiając pierwsze kroki na macie, uczymy się najpierw obserwacji i kontroli swojego ciała, rozbudzamy świadomość ciała- umysłu. W jodze ciało i umysł nie traktuje się jako cos odrębnego. Podając przykład mogę powiedzieć , że jeżeli ktoś myśli, że joga jest tylko dla rozciągania ciała i nie przestrzega „nie krzywdzenia” to bardzo szybko może nadwerężyć mięsnie i będzie nieszczęśliwy z tego powodu.

 


hot°: Skąd u Pani pasja do zajęć tego typu?


Ile siebie pamiętam, zawsze interesowały mnie pytania, po co żyje, jaki jest cel, dlaczego tyle cierpienia wokół. Poszukiwałam w książkach, sztuce, filozofii … Joga i nauki wschodu zawsze mnie inspirowały. Gdy spotkałam jedną z moich pierwszych nauczycieli jogi: Gabrielle Giubilaro - Włoszkę pełną radości życia, poczułam , że to jest to, co chciałabym praktykować, niezależnie od tego jak trudno mi było.


hot°: Czy zajęcia podzielone są na grupy wiekowe, czy według poziomów zaawansowania ?

 

Prowadzimy zajęcia dla osób początkujących, które po odbytym kursie i nauczeniu się pewnych umiejętności przechodzą do grup ogólnych, a później po 3 latach do grupy zaawansowanej.

 

 


hot°: Jakie korzyści przynoszą zajęcia z jogi?


Akurat w tym stylu jogi, jogi wg Iyengara, zaczynamy praktykę od nauki asan – pozycji ciała, jest to praca fizyczna, czasami bardzo wymagająca. Więc wymieniając korzyści, nie można pominąć wszystkich benefitów, płynących z pracy z ciałem, mianowicie: poprawia się krążenie, oddech, odczuwamy ciało jako bardziej sprawne. Ale asany wykonane w prawidłowy sposób , trwające w określonym czasie, co jest ważne, wpływają również na system hormonalny, na system nerwowy, co zmienia wyraźnie nasze samopoczucie, a jeżeli czujemy się ze sobą i w swoim ciele dobrze, to żyjemy bardziej świadomie, pełnią życia.


hot°: Czy zajęcia z jogi można traktować jako sport czy raczej jako relaks?


Joga to nie sport. Ale nie jest pozbawiona wysiłku i wyzwań . Relaks jest częścią jogi. Najpierw uczymy się relaksu po wysiłku, później relaks staje się częścią wysiłku. To tak jakbyśmy coś robili trudnego bez zbędnego napięcia. Często wykonując jakikolwiek rodzaj pracy , nie koniecznie fizycznej, spinamy się zbyt mocno i szybko się męczymy. W jodze uczymy się wykonać wysiłek bez wysiłku. W ten sposób nasza praca, która wykonujemy na co dzień jest bardziej skuteczna i bezstresowa.

 


hot°: Widziałam u Państwa na facebooku zajęcia dla dzieci, proszę coś więcej o tym opowiedzieć?


Dzieci lubią ruch, uwielbiają pozycje jogi. Wiele dzieci w zabawie przyjmuje pozycje jogi w naturalny sposób, siadając na kolanach, skręcając się, stając na głowie, robiąc fikołki. Na zajęciach z dziećmi bawimy się, poznajemy możliwości ciała, zwracamy uwagę na oddech i relaksacje.

 


hot°: Dla jakich osób zajęcia jogi są zalecane?


Joge mogą praktykować wszyscy. Bez względu na wiek l płeć lub stan zdrowia. Grupy są mieszane wiekowo, przychodzą i mężczyźni i kobiety. Dla osób wymagających więcej uwagi ze względu mną stan zdrowia, prowadzimy grupę terapeutyczną. Dla kobiet ciężarnych też są osobne zajęcia.


hot°: Dziękujemy za wywiad

 

Zapisz