Filharmonia Listopad

Filharmonia Listopad
Filharmonia -

02.11.2018,start.19
Berlin Youth Orchestra
Występują: Berliner Mädchenchor, Michael Cousteau - dyrygent


Choć pierwszy koncert Berlin Youth Orchestra, znanej też jako Landesjugendorchester Berlin, odbył się w 1987 roku, zatem już ponad 30 lat temu, zespół ten niezmiennie cechuje młodość.

 

Landesjugendorchester to projekt zrzeszający młodych, a wręcz nastoletnich wykonawców – laureatów konkursu muzycznego „Jugend musiziert” i innych utalentowanych instrumentalistów w wieku od 14 do 21 lat. Co roku wyróżnieni muzycy spotykają się na dziesięć dni prób z doświadczonym dyrygentem, a cały projekt wieńczy seria koncertów.

 

 

 

05.11.2018,start.19
Wszędzie: Subiektywna historia polskiego jazzu
Występują: Jazzpospolita, Atom String Quartet, Tomasz Dąbrowski,
Gaba Kulka, Maciej Obara


Jazz przez ponad sto lat, stał się jednym z najbardziej pojemnych i barwnych gatunków. Często romansuje z innymi stylistykami muzycznymi – klasyką, muzyką etniczną czy bardziej masową kulturą rozrywkową. W swej historii jazz charakteryzowany bywał przez konkretne ośrodki, w których powstawał, np. jazz nowoorleański, West Coast Jazz, unikalny jazz skandynawski.

 

Czy istnieje zatem jakiś charakterystyczny rys, który łączy polski jazz? Różnorodność artystów potwierdza, że jest to „Subiektywna historia polskiego jazzu"

 

 

 

06.11.2018,start.19
Stamtąd | Kolory Polski
Występują: Zespół Śpiewaczy „Pogranicze" z Szypliszk, Zespół Śpiewaczy „Pelagia", Grupa śpiewacza mężczyzn z Czarni, Kapela „9 SIYŁ", Kapela Dudziarska „Manugi", Jan Cebula, Jakub Karpuk, Paweł Grochocki


Spoiwem, które łączy ludzi w ramach jednej wspólnoty narodowej, jest bez wątpienia kultura tradycyjna. W związku z tym, w ramach tygodnia niepodległości w Filharmonii w Szczecinie, nie mogło zabraknąć koncertu z muzyką tradycyjną, która ma w Polsce ogrom rodzajów i odmian – od Pomorza Gdańskiego aż po Podhale, od Podlasia aż po Zachodniopomorskie i Ziemię Lubuską.

 

Koncert będzie reżyserowanym przez Jacka Hałasa widowiskiem z muzyką tradycyjną, w którym wezmą udział laureaci trzech edycji Turnieju Muzyków Prawdziwych.

 

 

 

07.11.2018,start.19
Na Zawsze | Kulka | Strahl | Jabłoński Tomasz Strahl
Krzysztof Jabłoński, Konstanty Andrzej Kulka , Andrzej Kulka, Tomasz Strahl i Krzysztof Jabłoński.


To trzech wyjątkowych solistów, ambasadorów polskiej sztuki muzycznej, którzy od lat z powodzeniem łączą swe siły by prezentować najwybitniejsze kompozycje na trio fortepianowe. Każdy z nich ma w swoim dorobku liczne, nagradzane nagrania, każdy - niezwykle napięty kalendarz koncertowy, a ponadto każdy z nich od lat prowadzi niezwykle docenianą działalność pedagogiczną.

 

Trio Kulka-Strahl-Jabłoński w 2007 roku zarejestrowało komplet dzieł kameralnych Fryderyka Chopina, za które zebrało doskonałe recenzje.

 

 

 

08.11.2018,start.19
Teraz| Stańczyk | Zamilska | Lab 2_El-Polska
Występują: Ensamble Musikfabrik, Marcin Stańczyk, Natalia Zamilska


Premierowe wykonanie utworu zamówionego przez Filharmonię w Szczecinie z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.


SoundLab – Filharmoniczne Laboratorium Muzyki Elektronicznej z założenia prezentuje szerokie podejście do muzyki elektronicznej - począwszy od jej początków, poprzez rozwój muzyki popularnej, aż po dzisiejsze odsłony elektroniki – traktowanej przede wszystkim jako źródło dźwięku. Podczas koncertów następuje żywa komunikacja pomiędzy muzykami, słuchaczem a przestrzenią.

 

 

 

09.11.2018,start.19
Dawniej | Halka wileńska
Występują: Capella Cracoviensis


Czymże byłaby opera „Halka” Stanisława Moniuszki bez arii „Szumią jodły na gór szczycie” albo „Gdybym rannym słonkiem”? Dziś trudno to sobie wyobrazić… A jednak zanim światło dzienne ujrzała ostateczna wersja polskiej opery narodowej, podczas słynnej premiery 1 stycznia 1858 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, słuchacze zgromadzeni w wileńskim salonie Müllerów, teściów Moniuszki, usłyszeli najwcześniejszą odsłonę wielkiego dzieła.


W bieżącym roku świętujemy zatem 170. rocznicę pierwszego wystawienia tej opery.

 

 

 

10.11.2018,start.19
Kto ty jesteś
Występują: WdoWa


Podczas koncertu zostaną zaprezentowane zwycięskie etiudy w konkursie pt. „Kto ty jesteś?". Odbędzie się także gala rozdania nagród. Konkurs filmowy skierowany jest do szerokiej i zróżnicowanej grupy odbiorców. Ma na celu propagowanie nowoczesnego patriotyzmu wśród młodych ludzi.

 

Chcielibyśmy aby w konkursie pojawiło się jak najwięcej odmiennych interpretacji. Przy wyborze pracy jury przede wszystkim stawiać będzie na ogólny pomysł filmu. Konkurs jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

11.11.2018,start.17
Sto Na Sto | Muzyczne dekady wolności | Górecki
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Elżbieta Szmytka, Jerzy Maksymiuk


Gdy kompozytor stawia ostatnią kreskę w partyturze, nie może przewidzieć, jak potoczą się losy właśnie ukończonego dzieła. A one potrafią być całkowicie nieprzewidywalne, czego niezwykłym przykładem jest historia III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego.

 

Kompozycja na sopran solo i orkiestrę powstała na zamówienie rozgłośni Südwestfunk , a jej premiera odbyła się w w Royan. Zarówno pierwsze światowe wykonanie, jak i polska premiera podczas festiwalu Warszawska Jesień wzbudziły sprzeczne odczucia krytyków i słuchaczy.

 

 

 

Leszek Możdżer & Gloria Campaner
14.11.201; 8,start.19
Występują: Gloria Campaner, Leszek Możdżer, Magdalena Kordylasińska-Pękala,Miłosz Pękala


Leszek Możdżer po wielu znakomitych projektach i płytach, m.in. z interpretacjami Chopina, duecie fortepianowym z Adamem Makowiczem oraz triem tworzonym z wiolonczelistą Larsem Danielssonem i perkusistą Zoharem Fresco, dla wielu słuchaczy w Polsce stał się niemal synonimem jazzu.

 

Pianista jednak nie daje się łatwo zaszufladkować w jednej stylistyce, występując z wykonawcami z całego świata, prezentującymi bardzo odmienne estetyki i gatunki. Tym razem muzyk zaprosił do współpracy włoską pianistkę Glorię Campaner.

 

 

 

16.11.2018,start.19
Szostakowicz | Beethoven | Čiurlionis
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Anna Maria Staśkiewicz, Juozas Domarkas,


Anna Maria Staśkiewicz – ulubiona skrzypaczka słuchaczy XIII Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku i laureatka trzeciej nagrody. W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem studia u prof. Marcina Baranowskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

Współpracowała już z wieloma polskimi orkiestrami, koncertuje jako solistka i kameralistka. Razem z Orkiestrą Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją litewskiego dyrygenta Juozasa Domarkasa wykona jeden z najczęściej grywanych koncertów skrzypcowych w historii.

 

 

 

18.11.2018,start.19
Filharmonia im. Leoša Janáčka w Ostrawie
Występują: Filharmonia im. Leoša Janáčka w Ostrawie, Jan Mráček, Risto Joost


Czysta radość, melodyjność, taneczne żywiołowe rytmy, słowiańska melancholia, folklor. Czeską muzykę narodową, której ojcami byli Bedřich Smetana i Antonín Dvořák, a nieco późniejszym kontynuatorem Leoš Janáček, trudno pomylić z jakąkolwiek inną twórczością.

 

Uwertura do jednej z najsłynniejszych słowiańskich oper Sprzedana narzeczona Smetany to prawdziwy „przebój” muzyki romantyzmu. Opera napisana w 1866 roku to kamień milowy w tworzeniu czeskiej opery narodowej, porównywalny w Polsce z „Halką” Stanisława Moniuszki.

 

 

 

21.11.2018,start.19
Pianoforte 2018/2019
Artyści Szczecina | koncert stypendystów
Koncert laureatów stypendiów artystycznych przyznawanych przez Prezydenta Miasta Szczecin w 2018 r.

 

 

 

23.11.2018,start.19
Rossini | Czajkowski
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Peter Jablonski, Rune Bergmann


Trudno dziś uwierzyć, że uwielbiany przez publiczność i wykonawców I koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego nie spodobał się jego przyjacielowi, pianiście Nikołajowi Rubinsteinowi, który miał być adresatem dedykacji i pierwszym wykonawcą dzieła.

 

Rosyjski wirtuoz uznał utwór za banalny, a nawet doradzał kompozytorowi poprawki, które ten jednak odrzucił. W tej sytuacji prawykonania koncertu dokonał w 1875 roku z bostońską orkiestrą słynny niemiecki pianista i dyrygent Hans von Bülow.

 

 

 

25.11.2018,start.19
Legendy Szczecina dla dorosłych
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Norbert Twórczyński, Przemek Głowa


Koncert kończy trzecią edycję Festiwalu Euromusicdrama 2018. Piotr Klimek – kompozytor, pedagog, producent muzyczny. Urodzony w 1973 roku w Szczecinie i związany z miastem także jako wykładowca na Uniwersytecie Szczecińskim i w Akademii Sztuki. Studia w zakresie kompozycji ukończył w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

Pisze muzykę instrumentalną i wokalno-instrumentalną, także filmową, tworzy instalacje dźwiękowe. Obecnie jest dyrektorem Teatru Animacji w Poznaniu.

 

 

 

28.11.2018,start.19
Muzyka polska | Julia Kociuban
Występują: Julia Kociuban


Cztery cykliczne dzieła fortepianowe polskich twórców – od Chopina, poprzez Szymanowskiego i Bacewicz po Lutosławskiego. Po tak ambitny repertuar sięgnęła utytułowana już pianistka młodego pokolenia, Julia Kociuban. Podczas jej solowego recitalu zabrzmią zatem trzy sonaty reprezentujące skrajnie odmienne stylistyki oraz cykl wariacji.


Wariacje b-moll op. 3 Karola Szymanowskiego to dzieło studenta napisane między 1901 i 1903 rokiem podczas studiów u Zygmunta Noskowskiego. Harmonijka przełamuje system dur-moll.

 

 

 

30.11.2018,start.19
Beethoven | Haydn | Mendelssohn
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Pablo Ferrández, Rossen Gergov


Zwątpienie i niezadowolenie z ostatecznego efektu to częste rozterki genialnych kompozytorów. Dotyczą one również dzieł należących do kanonu muzyki poważnej, które obecnie uznajemy za doskonałe.

 

Ich początki bywały trudne, a praca nad nimi znacznie się wydłużała. Jednym ze słynnych przykładów wprowadzania ciągłych poprawek do utworu jest uwertura do jedynej opery Ludwiga van Beethovena, „Fidelio”, której pierwsza premiera odbyła się w 1805 roku. Kompozytor jeszcze dwukrotnie udoskonalał i wystawiał ponownie dzieło.