Filharmonia Październik

Filharmonia Październik
Filharmonia -

 

 

Laureaci konkursów / Alexander Gavrylyuk recital

10.10.2018,start 19

Występują: Alexander Gavrylyuk

 

Pianista urodzony w 1984 roku w Charkowie na Ukrainie, w wieku trzynastu lat wyemigrował do Australii. Mając zaledwie piętnaście lat wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Horowitza na Ukrainie.

 

Rok później zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hamamatsu, gdzie prasa okrzyknęła go „najlepszym szesnastoletnim pianistą XX wieku”. Koncertował i nagrywał z najważniejszymi orkiestrami, takimi jak: Royal Concertgebouw Orchestra, New York Philharmonic i Moscow Philharmonic Orchestra.

 

 

 

Ravel | de Falla | Lutosławski

12.10.2018,start 19

Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Kun Woo Paik, Antoni Wit

 

Dwóch impresjonistów – Hiszpan w Paryżu, tęskniący za ojczyzną, i Francuz o korzeniach hiszpańskich, czyli Manuel de Falla i Maurice Ravel. Ich dzieła przeznaczone na fortepian i orkiestrę, które zabrzmią w interpretacji Kun-Woo Paika i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Antoniego Wita, powstawały na prośbę zaprzyjaźnionych z kompozytorami pianistów.

 

Hiszpańsko-francuski program dopełni jeszcze inspiracja polskim folklorem, czyli Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

 

 

 

Vein Trio & Norbotten Big Band

15.10.2018,start 19

Występują: Vein Trio & Norbotten Big Band

 

Tym razem jednak to jazz zainspiruje się Ravelem – po kompozycje impresjonisty, m.in. „Blues”, „Bolero”, „Pavane pour une infante défunte” (Pawana dla zmarłej infantki) sięgnął szwajcarski zespół Vein Trio i ujął je we własne jazzowe aranżacje, które znalazły się na płycie.

 

Trio tworzą Michael Arbenz, Thomas Lähns i Florian Arbenz. Szwajcarskich muzyków wesprze uchodzący za jeden z najbardziej profesjonalnych zespołów tego typu – szwedzki Norbotten Big Band. Jego początki sięgają lat osiemdziesiątych.

 

Laureat I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

16.10.2018,start 19

Występują: Laureat I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

 

Recital laureata konkursu organizowanego we wrześniu 2018r. przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Telewizję Polską i Polskie Radio w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

 

Vivat Orkiestra! 70 lat Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie

19.10.2018,start 19

Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Rune Bergmann

 

Z okazji swoich urodzin Orkiestra zaprezentuje nam pełnię wykonawczych umiejętności. Program wypełnią kompozycje stanowiące popis różnorodnych możliwości orkiestrowych – poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni” op. 10 Mieczysława Karłowicza i wymagająca perfekcyjnego warsztatu muzyka z baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego.

 

Wisienkę na urodzinowym torcie stanowić będzie światowa premiera utworu Quincy’ego Jonesa – trębacza, kompozytora, aranżera, producenta wywodzącego się z jazzu, balansującego między stylami muzycznymi.

 

 

 

Filharmonicy kameralnie | Muzyka polska

24.10.2018,start 19

Występują:Grzegorz Sadowski, Tomasz Szczęsny, Klara Świdrów, Bogusław Jakubowski, Joanna Wójtowicz, Monika Sawczuk, Dorota Maciaszczyk

 

Kameralistyka należy do trudniejszych aktywności muzycznych – wymaga umiejętności współpracy w zespole, a jednocześnie odpowiedzialności za własne działania, niesterowane przez dyrygenta. Swoje zdolności do kameralnego koncertowania zaprezentują muzycy na co dzień pozostający częścią większego zespołu, jakim jest Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

 

W programie znalazły się też dwa tria twórców związanych ze Szczecinem – Artura Cieślaka i Tadeusza oraz polsko-amerykański kompozytor Roberta Muczyński.

 

Finał konkursu kompozytorskiego ZAiKS

26.10.2018,start 19

Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Patrycja Pieczara, Adam Sztaba

 

Wraz z Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS postanowiliśmy połączyć siły i wspólnie zorganizować konkurs kompozytorski, którego przedmiotem jest utwór na wielką orkiestrę symfoniczną.

 

Wytypowane w selekcji pierwszego etapu prace zostaną prawykonanie przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Patrycji Pieczary i Adama Sztaby podczas koncertu finałowego. Niezależnie od nagród jury, szczecińska Publiczność i Orkiestra przyznają swoje nagrody. Pula nagród 100 000 zł.

 

 

 

Andy Stott | LAB_1: El-deconstruction

27.10.2018,start 19

Występują: Andy Stott

Andy Stott to producent muzyki dub and techno z siedzibą w Manchesterze, który wydał pięć płyt z wytwórnią Modern Love. Pochodzący z Manchesteru, - stolicy piłki nożnej i muzyki alternatywnej - oryginalny i niestereotypowy mistrz dźwiękowej dekonstrukcji.

 

Specjalizuje się w derytmizacji house'owych struktur, tworząc tym samym nowy obraz techno. Poruszając się w ciemnych, szorstkich teksturach swoją dekonstrukcją przewidywalnych sampli daje słuchaczowi namiastkę czegoś, co można by nazwać muzyką kosmosu.

 

 

 

Artyści Szczecina | Tomasz Jocz

30.10.2018,start 19

Występują: Fractus Sextet

 

Fractus Sextet tworzy klasyczne trio fortepianowe: pochodzący ze Szczecina Tomasz Jocz – fortepian, Andrzej Kacprzak – skrzypce, i Karol Sokołowski – wiolonczela, oraz trio o stricte jazzowym rodowodzie: Dawid Głowacki – saksofony, klarnet, Beniamin Baczewski – gitara basowa, i Grzegorz Lewandowski – perkusja.

 

Zespół istnieje od 2016 roku, a obecnie pracuje nad debiutancką płytą. Muzycy przełamują schematy i wykraczają poza stylistykę jednego gatunku, wzbogacają również brzmienie akustycznych instrumentów o elektronikę.