Opera na Zamku

Opera na Zamku
Opera na Zamku - Korsarzy 34, Szczecin

 

Cicha noc
Autor: Maciej Małecki Koncert
Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa (ul. Golisza)
05.01.2019,start.19.30
-------------
Kościół garnizonowy (pl. Zwycięstwa)
06.01.2019,start.18.30


Opera na Zamku zaprasza Państwa do wysłuchania najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu chóru oraz orkiestry kameralnej. W tym świątecznym czasie pragniemy przypomnieć Państwu tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe w niepowtarzalnej atmosferze wybranych szczecińskich kościołów. Zachęcamy do uczestnictwa w koncercie kolęd, gdzie artyści śpiewem oraz muzyką podkreślą radosny i nastrojowy charakter świąt Bożego Narodzenia.

 

Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową napisany w 2006 r. jest potraktowanym całościowo zbiorem kilkunastu tradycyjnych polskich kolęd, opracowanych przez warszawskiego kompozytora Macieja Małeckiego w oryginalny, aczkolwiek mieszczący się w tzw. konwencji klasycznej.

 

----------------------------------------------------------

 

Proces
Autor: Philip Glass Opera
Miejsce: Sala główna
19.01.2019,start.19
20.01.2019,start.18


Metaforę samotności i słabości człowieka, zawartą w mrocznej powieści Franza Kafki, znakomicie wykorzystał w swojej kameralnej operze słynny współczesny kompozytor Philip Glass, nominowany do Oscara i zdobywca Złotego Globu. Glass, oszczędny w środkach muzycznego przekazu, stosuje powtórzenia, rytmy wzmagające poczucie strachu i absurdu.

 

Józef K. – nam współczesny. Zamożny, wykształcony, osiągnął zawodowy i towarzyski sukces. A jednak coś go dręczy. Przegląda się w rzeczywistości jak w lustrze i ta rzeczywistość go mierzi. Byle jakie relacje, byle jacy ludzie. On sam przed sobą w tym lustrze – także czuje się byle jaki. I nie ma z tej sytuacji ucieczki. Czuje się schwytany. Czuje się winny...

 

----------------------------------------------------------

 

Bal maskowy
Autor: Giuseppe Verdi Opera
Miejsce: Sala Główna
26.01.2019,start.19
27.01.2019,start.18


Bal maskowy Giuseppe Verdiego to prawdziwe dzieło sztuki operowej. Niemal kwintesencja tego gatunku muzycznego. Jest pełen pięknej muzyki, a w warstwie libretta opowiada dramatyczną historię miłości, zazdrości, spisku i zbrodni, rozgrywających się na tle dworskich komnat, z kulminacją, do której dochodzi podczas tytułowego balu.

 

Ale jest coś jeszcze – rzecz szczególna, wiążąca ten utwór ze Szczecinem. Jedna z wcześniejszych wersji fabuły opowiadała historię rozgrywającą się na… zamku szczecińskim! Nie sposób sobie wyobrazić lepszego miejsca dla jej wystawienia w Polsce niż siedziba Opery na Zamku – dlatego zapraszamy do obejrzenia tego spektaklu w odnowionej przestrzeni opery.