Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Listopad 2017

Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Listopad 2017
Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Listopad 2017
Wezmę udział
Filharmonia - Małopolska 48, Szczecin

Listopad w Filharmonii czas start! Sprawdź najciekawsze koncerty w nadchodzącym miesiącu.

 

Virtuoso 2017/2018: Veriko Tchumburidze | Zwyciężczyni 15. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
koncert symfoniczny
20.10.2017,start.19
„Wieniawski jest kobietą” – tak powitano Verikę Tchumburidze na łamach gazety poświęconej Konkursowi im. Henryka Wieniawskiego, kiedy już wiadomo było, że zwyciężyła w tych najstarszych na świecie zmaganiach skrzypcowych. Wprawdzie publiczność i krytycy nie zawsze byli zgodni co do interpretacji artystki z Gruzji, ale finał nie pozostawił wątpliwości, wzbudzając wręcz ekstatyczny stan wśród publiczności obecnej w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Soundlab 2017/2018: Gabriel Prokofiev / Mr Switch | LAB 1: El-sound
koncert elektroniczny
21.10.2017,start.19
W sobotni wieczór na estradzie Filharmonii dojdzie do zderzenia starego z nowym, i to na wielu płaszczyznach. Oto naprzeciw siebie staną: orkiestra symfoniczna, uosabiająca wielowiekową tradycję muzyczną, i muzycy wywodzący się ze świata dźwięków elektronicznych. Gabriel Prokofiev to wnuk klasyka muzyki XX wieku Siergieja Prokofiewa. Jest kompozytorem, producentem muzycznym, DJ-em i twórcą idei „Nonclassical” (nie-klasycznie). Pod tym szyldem Gabriel Prokofiev produkuje w Anglii muzykę, która rzuca wyzwanie europejskiej muzyce klasycznej.

 

Pianoforte 2017/2018: Bach | Das Wohltemperierte Klavier
recital
25.10.2017,start.19
Pierwszy tom „Das Wohltemperierte Klavier” (Równomiernie temperowany instrument klawiszowy) ma kluczowe znaczenie w historii muzyki. Od pojedynczych preludiów i fug Bacha naukę gry na instrumencie rozpoczyna każdy. Dzieło ma charakter kanoniczny. Zbiór powstał w 1722 roku dla celów dydaktycznych (sic!) i składa się nań 12 ogniw. Wykonanie zbioru podczas jednego wieczoru jest wspaniałym, ale i niezwykle ambitnym przedsięwzięciem. W środowy wieczór utwory Bacha usłyszymy w mistrzowskim wykonaniu Ewy Pobłockiej, artystki pięknie wpisującej się w polską szkołę pianistyki.

 

Virtuoso 2017/2018: Sibelius | Rachmaninow
koncert symfoniczny
27.10.2017,start.19
Piątkowy koncert rozpocznie się od jednego z najbardziej niezwykłych utworów w muzyce polskiej. Jego wykonanie w 1974 roku było sensacją, lecz nie dlatego, że jest to utwór wielce awangardowy, modernistyczny czy post-modernistyczny. Szok wywołał konwencjonalizm dzieła. „Krzesany” to jakby muzyczny powrót do korzeni i tradycji. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Arnaud Sussmann - skrzypce, Rune Bergmann - dyrygent.

 

 

Animato 2017/2018: Berlin Youth Orchestra
koncert symfoniczny
03.11.2017,start.19
Pierwszy koncert BYO odbył się w listopadzie 1987 roku, a zatem w tym roku obchodzi ona jubileusz 30-lecia istnienia. Od owego pierwszego występu przez zespół przewinęło się zapewne kilka pokoleń muzyków. Ich działalność to dwa projekty rocznie. Na każdy składa się 8–10-tygodniowy cykl przygotowań. Przedsięwzięcie przyciąga zarówno instrumentalistów, zwycięzców prestiżowych konkursów dla młodych, jak i daje szanse zdobycia doświadczenia muzykom, którzy nie są jeszcze zdecydowani w kwestii wyboru drogi życiowej.

 

Strach ma wielkie uszy
koncert rodzinny dla dzieci od 6. roku życia z opiekunami
05.11.2017,start.17
Przełom października i listopada to czas sprzyjający odkrywaniu tajemniczych historii o duchach, czarownicach, magach i nadprzyrodzonych mocach. Niewyjaśnione zjawiska inspirowały artystów reprezentujących najróżniejsze dziedziny sztuki i, jak się okazuje, są wśród nich również znani kompozytorzy - Modest Mussorgski, Camille Saint-Saëns, Hector Berlioz. To właśnie ich twórczość będzie królowała podczas jesiennego koncertu rodzinnego w Filharmonii, który przyprawi o gęsią skórkę nawet najbardziej odpornego słuchacza!

 

Rubato 2017/2018: Maniucha i Ksawery - Improwizacje Poleskie
koncert tradycyjny
07.11.2017,start.19
„Improwizacje poleskie” to próba stworzenia wielopłaszczyznowej opowieści na bazie archaicznych pieśni zachodniego Polesia. Punktem wyjścia są wiosenne, weselne i miłosne pieśni ze wsi Kurczyca pod Nowogradem Wołyńskim, zasłyszane opowieści i bajki zapisane w tych okolicach przez Oskara Kolberga. Wystąpią: Ksawery Wójcicki - kontrabas oraz Maniucha Bikont - śpiew.

 

Intermezzo 2017/2018: Hob-beats Duo | Szczecin Young Percussion
koncert kameralny
08.11.2017,start.19
Nie pierwszy to i nie ostatni zapewne raz, kiedy estrada Filharmonii zostanie opanowana przez groove’y, beaty i synkopy w wykonaniu uzdolnionej młodzieży z PSM I st. i ZSM w Szczecinie. Szczecin Young Percussion to projekt powstały dzięki inicjatywie Dariusza Jagiełły, muzyka szczecińskiej Filharmonii. Wielu młodych perkusistów i perkusistek zaczynało w tym zespole, a dziś odnoszą sukcesy artystyczne, Tym razem usłyszymy także solistów, czyli zespół Hob-beats Duo, działający od 2002 roku. Tworzą go: Magdalena Kordylasińska-Pękala i Miłosz Pękala. To jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce.

 

Soundlab 2017/2018: Katarzyna Borek | LAB 2: El-piano
koncert elektroniczny
09.11.2017,start.19
Klasycznie wykształcona pianista, z przeszłością pianistyczną konkursową usłaną laurami, od lat zwraca się ku mariażowi klasycznego fortepianu (lub pianina Rhodesa) i brzmień elektronicznych. Wprawdzie kanwą jej elektronicznych przetworzeń jest muzyka znanych artystów, takich jak, m.in.: Pärt, Cage, Rodrigo i de Falla, lecz jej głównym celem są pytania o istnienie innego wymiaru przestrzeni: „Przez muzykę odkrywam kosmos, a kosmos odkrywa przede mną muzykę."

 

Sonoro 2017/2018: Lutosławski | Dvořák
koncert symfoniczny
10.11.2017,start.19
„Gdyby wszyscy muzycy byli tak przystępni jak Joshua Roman, nie byłoby wieszczenia o końcu muzyki klasycznej, o tym, że czeka ją powolna śmierć w owych przepastnych salach koncertowych” – tak określił postać wiolonczelisty Joshuy Romana dziennikarz Lou Fancher z gazety „San Francisco Classical Voice” (kwiecień 2016). Swoją interdyscyplinarną działalnością artysta zdaje się zaprzeczać dzisiejszej rzeczywistości specjalizacji muzycznych.

 

Misterioso 2017/2018: Karol Szymanowski | Dzieła na wiolonczelę i fortepian
koncert kameralny
11.11.2017,start.17
Historia wielu wspaniałych dzieł solowych często związana jest z przyjaźniami kompozytorów i muzyków. Wyobraźnię Brahmsa rozbudzał dźwięk klarnetu Richarda Mühlfelda, Chopin poznał wiolonczelę dzięki grze Auguste’a Franchomme’a, a dzieła skrzypcowe Szymanowskiego powstawały w ścisłej współpracy z Pawłem Kochańskim. W programie koncertu z cyklu Misterioso znalazły się transkrypcje na wiolonczelę utworów autora „Harnasi”, nie zaś oryginalne kompozycje przeznaczone na ten instrument. Wystąpią: Tomasz Szczęsny - wiolonczela oraz Sławomir Wilk - fortepian.

 

Animato 2017/2018: Vivat Polonia
koncert symfoniczny
11.11.2017,start.19
Wieczór filharmoniczny w dniu Święta Niepodległości rozpocznie się utworem najwybitniejszego kompozytora operowego doby przedmoniuszkowskiej. Rola twórcy „Halki” w historii polskiej opery nie podlega dyskusji, ale tym, kto przetarł szlaki, był Karol Kurpiński, urodzony w wielkopolskich Włoszakowicach. Większość jego oper ma tematykę historyczną i pisana była w czasach wielkich nadziei i snu o Napoleonie – zbawcy narodów. Wystąpią: Młoda Polska Filharmonia, Roman Spitzer - altówka, Adam Klocek - dyrygent.

 

Pianoforte 2017/2018: Laureaci Konkursu Chopinowskiego | Yamamoto
recital
16.11.2017,start.19
Recital laureata XV Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w roku 2005 (IV nagroda). Wprawdzie oczy polskiej publiczności były wówczas zwrócone na tryumfatora konkursu Rafał Blechacza, lecz niewątpliwą indywidualnością konkursowych zmagań był także japoński artysta, imponujący m.in. interpretacjami najbardziej zdawałoby się nieprzeniknionych dzieł Chopina – mazurków. Wystąpi: Takashi Yamamoto - fortepian.

 

Sonoro 2017/2018: Młynarski | Bruckner
koncert symfoniczny
17.11.2017,start.19
Tego pięknego listopadowego wieczoru rozbrzmi muzyka Młynarskiego oraz Brucknera, a na scenie Filharmonii wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Jakub Jakowicz - skrzypce, Jacek Kaspszyk - dyrygent. Po biografie artystów odsyłamy na stronę filharmonia.szczecin.pl

 

Brillante 2017/2018: Bernard Kawka | muzyka legendy jazzu
koncert symfoniczny
19.11.2017,start.17
Padabadad-ta… tututita… dumbidudu… – wyśpiewywane w górę i w dół, solo i przez zespół wokalny, melodie i improwizacje, łagodne brzmienie wibrafonu i do tego ciepły klimacik bossa novy. Niby nic, a jednak tego rodzaju styl to nieodłączna część dźwiękowej panoramy Polski lat 60. i 70. Wystąpią: Orkiestra Filharmonii w Szczecinie, Dominik Trębski - trąbka, Ewa Uryga - wokal,

 

Piotr Komorowski - dyrygent.

Misterioso 2017/2017: Salonowe impresje
koncert kameralny
22.11.2017,start.19
„Muzyka w Wiedniu była najlepszym łącznikiem ułatwiającym komunikację w owym wielonarodowym mieście”. Podobnie dzieje się w ramach projektu West Side Sinfonietta, w którym muzyka Straussa (m.in.) łączy muzyków Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie i Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Wymiana muzycznych idei, umiejętności, wspólne muzykowanie, nade wszystko jednak mnóstwo pozytywnej energii płynącej z estrady. Tym razem koncert Sinfonietty to operetkowa podróż dookoła świata z muzyką m.in. Johanna Straussa i Franza Lehára.

 

Virtuoso 2017/2018: Brahms | Schumann
koncert symfoniczny
24.11.2017,start.19
Kompozytorów romantycznych na ogół więcej dzieliło niż łączyło. Na tym tle przyjaźń Brahmsa i Schumanna jawi się jako coś wyjątkowego. Wszystko zaczęło się od pewnego prywatnego recitalu 1 października roku 1853, kiedy to wzięty wówczas pianista Brahms zaprezentował swoje dzieła fortepianowe Robertowi Schumannowi. Kiedy skończył I część swojej sonaty C-dur Schumann wyszedł z pokoju. Wrócił z żoną i poprosił, aby Johannes zagrał raz jeszcze. W swoim notatniku zapisze później „on jest tym, który miał nadejść”.

 

Arte dei Suonatori | Koncerty z wizją
koncert kameralny
25.11.2017,start.19
Los muzyka w osiemnastowiecznym świecie był przesądzony. Bez względu na wielkość jego sztuki zawsze pozostawał sługą w liberii, pełniącym różne, czasem dość upokarzające obowiązki na dworze (odźwierny, lokaj). Johann Sebastian wiedział o tym doskonale. Dostrzegając niezwykłe zdolności muzyczne u swoich licznych synów, zazwyczaj nalegał, aby wybierali na przykład studia prawnicze. Wystąpią: Orkestra Arte dei Suonatori, Ari Dykier - wizualizacje.

 

Espressivo 2017/2018: Tomasz Stańko Quartet
koncert jazzowy
27.11.2017,start.19
Mimo oficjalnego sprzeciwu na polskiej scenie pojawili się muzycy tak utalentowali, że rychło ich dokonania wyszły poza żelazną kurtynę (Komeda, Duduś-Matuszkiewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski). W latach 60. do młodej fali polskiego jazzu dołączył Tomasz Stańko. Dziś jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków na świecie. „December Avenue” to najnowszy album legendy polskiego i europejskiego jazzu oraz jego nowojorskich przyjaciół.