Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Wrzesień 2017

Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Wrzesień 2017
Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Wrzesień 2017
Wezmę udział
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - M...

Po letniej przerwie powracają repertuary najciekawszych miejsc kulturalnych w Szczecinie! Najpierw Filharmonia w wersji dla dorosłych, w drugiej części dla dzieci.

 

Hot Magazine

 

Turniej Muzyków Prawdziwych - przesłuchania zespołów i solistów
przesłuchania
01,02.09.2017,start.10
Filharmonia już po raz trzeci jest gospodarzem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który gromadzi wykonawców i miłośników tradycyjnej kultury muzycznej. Przesłuchania konkursowe to istota wydarzenia – czas konfrontacji, ale i motywującego spotkania muzykantów i muzyków tradycyjnych oraz twórców inspirujących się ludową kulturą muzyczną i szeroko pojętym folklorem. Na scenie sali kameralnej w muzyczne szranki staną amatorzy i profesjonaliści, prezentując bogactwo i różnorodność tradycyjnej kultury muzycznej. Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach muzycznych.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych - Nowowiejski w 3D
koncert symfoniczny
01.09.2017,start.19
Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst do przyjrzenia się tej części twórczości kompozytora, która czerpie inspiracje bezpośrednio z motywów muzyki ludowej. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw i Małopolski, sięgał również po muzykę ludową z rodzimej Warmii. Kolejny raz szczecińscy filharmonicy spotkają się na scenie z muzykami specjalizującymi się w muzyce tradycyjnej.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych - warsztaty muzyki ludowej
warsztaty
02.09.2017,start.10
Warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach ludowych oraz śpiewu (otwarte dla profesjonalistów i amatorów) skierowane są przede wszystkim do członków zespołów folklorystycznych i ludowych z regionu Pomorza Zachodniego. Warsztaty poprowadzą członkowie Kapeli Brodów, którzy razem grają od roku 1992.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych - konkurs par tanecznych z kapelą
przesłuchania
02.09.2017,start.17
Taniec jest nieodzownym elementem tradycyjnej kultury muzycznej. Stąd (po raz pierwszy na Turnieju Muzyków Prawdziwych) kategorie śpiewacze i instrumentalne dopełnione zostaną przez Turniej Tańca. Pary startujące w konkurencji tanecznej zatańczą oberki, mazurki, polki, kujawiaki, a także inne tańce tradycyjne z różnych stron Polski. W Turnieju Tańca mogą brać udział pary amatorów i profesjonalistów, a towarzyszyć im będą kapele wykonujące tradycyjny repertuar ze swoich regionów.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych - Dom Tańca
zabawa taneczna
02.09.2017,start.20
Dom Tańca otworzy Kapela Brodów, wprowadzając wszystkich chętnych do tanecznej zabawy. Mistrzowie ludowych wykonań porwą publiczność w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców. Scena w holu otwarta będzie dla wszystkich muzykantów, którzy będą chcieli zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, a także we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy. Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną także laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych i laureaci Turnieju Tańca.

 

Turniej Muzyków Prawdziwych - koncert finałowy
koncert
03.09.2017,start.17
Najlepsi śpiewacy, instrumentaliści, kapele i zespoły śpiewacze, a także zwycięzcy Turnieju Tańca wystąpią podczas koncertu zwieńczającego trzecią edycję Turnieju Muzyków Prawdziwych. Rezultaty turniejowych zmagań podziwiać będzie nie tylko publiczność zgromadzona w sali symfonicznej, ale także miłośnicy tradycyjnych brzmień w całej Polsce – za sprawą internetowej transmisji koncertu laureatów. Gościem specjalnym finału będzie Fanfare Ciocărlia – legendarna orkiestra dęta pochodząca z północno-wschodniej Rumunii.

 

ILYO 2017
koncert symfoniczny
08.09.2017,start.19
Długie godziny ćwiczeń, pełne stresu egzaminy w szkole, audycje i rodzina, która przy każdej domowej imprezie prosi: „zagraj coś dla cioci”, „zagraj coś dla wujka”… – oto smutna rzeczywistość młodych talentów muzycznych. Żeby tak kiedyś zagrać na prawdziwej estradzie, przed wielką publicznością, z dyrygentem i w sali filharmonicznej… Takie marzenia spełnia szczeciński projekt International Lutosławski Youth Orchestra, których występ przebiegnie od folklorystycznej zabawy po dekadentyzm i głębię muzyki Mahlera, kierując młodych artystów na szlak przyspieszonego muzycznego dojrzewania.

 

Meisinger Music Festival: Inauguracja
koncert symfoniczny
15.09.2017,start.19
Meisinger Music Festival - Szczecin 2017 to pierwsza edycja festiwalu, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Meisinger, szczeciński solista gitarowy i laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za rok 2014. Wśród zaproszonych artystów pierwszej edycji Meisinger Music Festival znaleźli się m. in.: Piotr Anderszewski, Daniel Stabrawa, Soyoung Yoon, czy Sinfonia Varsovia.

 

Meisinger Music Festival: Vivaldissimo
koncert symfoniczny
16.09.2017,start.16
Wystąpią: Sinfonia Varsovia, Souyoung Yoon oraz Anna Maria Staskiewicz. Soyoung Yoon okrzyknięto jedną z najlepszych skrzypaczek swojego pokolenia, po zdobyciu nagrody w 2011. Artystka wkroczyła na światowe sceny budząc podziw publiczności i muzyków fascynującymi występami na konkursach skrzypcowych. Anna Maria Staśkiewicz jest wielokrotną laureatką licznych, prestiżowych nagród. Wśród zagranicznych zespołów, które jej partnerowały, znajdują się orkiestry kameralne z Kaliningradu i Zurychu oraz symfoniczne z Ankary, Getyngi, Tirany i Sao Paulo.

 

Meisinger Music Festival: Piotr Anderszewski
recital
16.09.2017,start.19:30
Piotr Anderszewski jest uważany za jednego z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. W ostatnich latach artysta występował z recitalami w takich salach, jak m.in. Barbican Centre i Royal Festival Hall w Londynie, Wiener Konzerthaus, Carnegie Hall w Nowym Jorku i Wielka Sala Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu. Współpracował z następującymi orkiestrami: Berliner Philharmoniker, London Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Philadelphia Orchestra i Królewska Orkiestra Concertgebouw w Amsterdamie.

 

Grandioso 2017/2018: Szymanowski | Karłowicz
koncert symfoniczny
22.09.2017,start.19
W programie koncertu usłyszymy utwory młodopolan. O ile jednak Uwerturę koncertową Karola Szymanowskiego w istocie można uznać za świadectwo zapatrzenia w świat muzyki Ryszarda Straussa, to w Koncercie skrzypcowym nr 1 kompozytor przemawia już swoim głosem. Skrzypce Szymanowskiego rysują tu jakiś magiczny, fantastyczny świat, a muzyka ostatecznie wyrywa się z ram systemu dur-moll. Partię skrzypiec wykona gwiazda światowej wiolinistyki Arabella Steinbacher, której grę recenzent „New York Times’a” określił jako „równowagę między lirycznością a gorącym żarem, do atutów artystki należy perfekcyjna technika i przepiękna gama brzmień”.

 

Misterioso 2017/2018: Artysta rezydent: ASQ | SEIFERT
koncert kameralny
27.09.2017,start.19
Nie pierwszy to raz w historii edukacji muzycznej w artystach wykształconych klasycznie na dojrzałym etapie ich zawodowego życia odzywa się afekt w kierunku jazzu. Tak stało się z muzykami formacji Atom String Quartet. Kiedy bowiem zapoznamy się z notkami biograficznymi jej członków, okazuje się, że wszyscy oni mają za sobą bogatą karierę w świecie muzyki klasycznej. Najnowszy materiał, który artyści zaprezentują w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to koncert monograficzny w całości poświęcony twórczości Zbigniewa Seiferta.

 

Sonoro 2017/2018: Haydn | Schubert
koncert symfoniczny
29.09.2017,start.19
Kiedy jakimś sposobem przenieślibyśmy się do świata muzyki, dajmy na to, pierwszej połowy XVIII wieku, to z niejakim zdumieniem musielibyśmy zauważyć, że to nie symfonie czy koncerty solowe były magnesami przyciągającymi publiczność. Wiek oświecenia bowiem to królestwo opery, i to głównie włoskiej. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Johanna Winkel - sopran, Frieder Bernius - dyrygent.

 

Seniorita w Filharmonii
koncert
30.09.2017,start.18
W koncercie wystąpią: Seniorzy Województwa Zachodniopomorskiego wyłonieni w castingu, Paweł Odorowicz - aranżacje / przygotowanie

 

#Rodzinka

 

Turniej Muzyków Prawdziwych
warsztaty dla dzieci
Hol
03.09.2017,start.12
Warsztaty kultury tradycyjnej dla dzieci pn. Opowieści nieprawdziwe to spotkanie wypełnione muzyką tradycyjną, historiami i wspólnymi, muzycznymi zabawami. W rolach głównych wystąpią m.in.: Jaworowi Ludzie, kogucik, babcia, dzieci, akordeon, lira korbowa, drewniane klepki, no i Coś. Spotkaniu przyświeca przesłanie: muzykować może każdy, a zwierzęta i drzewa trzeba szanować, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i do czego się przydadzą.

 

Warsztaty z Jaworowymi Ludźmi to tańce i zabawy ludowe przy muzyce na żywo, osnute dawnymi polskimi bajkami i zwyczajami. Spotkanie, wypełnione śpiewem i fascynującymi opowieściami, to dla dzieci bliski kontakt z muzyką tradycyjną i muzykami. Warsztaty wspierają rozwój muzyczny uczestników, w przystępny sposób przekazując wiedzę o folklorze polskim oraz tradycjach.


Raniutto - to cykl warsztatów edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych. Podczas takich zajęć mają niepowtarzalną okazję po raz pierwszy zetknąć się żywymi instrumentami. „Raniutto” to czas po brzegi wypełniony dźwiękami! Zajęcia o godzinie 9 przeznaczone są dla dzieci w wieku 2. do 4. roku życia z opiekunami, natomiast o godzinie 11 dla dzieci od 4. do 6. roku życia (także z opiekunami).

 

Raniutto – Legato
warsztaty dla dzieci w wieku od 2 lat
foyer sali symfonicznej, hol
23.09.2017,start.9
Legato to forma warsztatów dla niemowląt i dzieci do 2. roku życia z nastawienie na słuchanie muzyki, oswajanie dziecka z brzmieniem instrumentów i pobudzaniem jego wrażliwości. Tak wczesny kontakt z muzyką stanowi ważny element rozwoju, w którym zarówno dzieci, jak i rodzice, mogą znaleźć elementy muzykoterapii.

 

Raniutto - Portato
warsztaty dla dzieci w wieku od 2. do 4. roku życia
foyer sali symfonicznej, hol
23.09.2017,start.10:30
Portato to warsztaty dla dzieci od 2. do 4. roku życia, które muzyki chcą już nie tylko słuchać, ale także być jej częścią – chcą śpiewać, grać na instrumentach, ruszać się w jej rytm. To zajęcia dla tych dzieci, które siedzieć na poduszkach rozłożonych na dywanie w Filharmonii chcą tylko do czasu - potem chcą działać, bo muzyka im zdecydowanie gra w duszy.

 

Raniutto – Staccato
Warsztaty dla dzieci z opiekunami
Hol, Poziom 4.
23.09.2017,start.12
Staccato -Dla dzieci, którym w żyłach płynie czysta energia, a po usłyszeniu kilku dźwięków nogi zaczynają same przebierać, Filharmonia przygotowała zajęcia wypełnione zabawą. Podczas tych warsztatów na pierwszym miejscu stawiamy ruch – tak, by każde żywiołowe dziecko mogło spędzić przy muzyce aktywną godzinę. Podczas warsztatów Staccato odnajdzie się każdy, komu energia nie pozwala usiedzieć w miejscu nawet chwili.


„DoNuta taktuje” to cykl koncertów kameralnych dostosowanych do dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej. 50-minutowe spotkania z muzyką na żywo są nie tylko bombą energetyczną dla dzieci, ale przede wszystkim okazją do obcowania z brzmieniem instrumentów symfonicznych oraz ze szczecińskimi filharmonikami. Podczas tych niecodziennych spotkań uczniowie zachęcani są do aktywnego udziału w audycji oraz do współtworzenia nowych kompozycji dźwiękowych. DoNuta wraz z muzykami różnych sekcji instrumentalnych przekona naszą najbardziej wymagającą publiczność, że najlepszą zabawą jest aktywne słuchanie!

 

DoNuta taktuje – Na raz
koncert kameralny dla przedszkoli
Sala kameralna
25.09.2017,start.9 oraz 12

 

DoNuta taktuje - Na dwa
koncert kameralny dla klas I-III
Sala kameralna
26.09.2017,start.9, 10:30 oraz 12

 

Salonik Wiolinowy, czyli dziecko pod skrzydłami Filharmonii
Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat, bez udziału opiekunów
Salonik Wiolinowy
30.09.2017,start.12
Salonik Wiolinowy to przyjazna dzieciom przestrzeń kreatywnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej. Dzieci (w grupach max. 12-osobowych) spotykają się tutaj by tworzyć, eksperymentują i odkrywają świat muzyki. Każdy temat realizowany jest przy wykorzystaniu innej techniki plastycznej, dzięki której mali podopieczni rozwijają zdolności manualne i kreatywność.