Repertuar: Filharmonia - Kwiecień 2018

Repertuar: Filharmonia - Kwiecień 2018
Filharmonia - Małopolska 48, Szczecin

Pianoforte 2017/2018
Laureat Konkursu Piotra Czajkowskiego Yeol Eum Son
Recital
04.04.2018,start.19

 

Południowokoreańska artystka jest laureatką II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2011 roku. Powodzenie na tym konkursie było niewątpliwie ważne dla dalszej kariery, chociaż warto zauważyć, że Yeol Eum Son już wcześniej zwróciła na siebie uwagę, występując jako solistka z Filharmonią Nowojorską.

Jej wykonania zachwycają precyzją, krystaliczną czystością i wdziękiem. Zadziwiający jest także zakres wykonywanego repertuaru: od Bacha poprzez koncerty Mozarta aż po utwory Gershwina.

 

--------------------------------------------  

 

Virtuoso 2017/2018
Filharmonia. Ostrożnie, wciąga ,Preludium Talentów
Rachmaninow|Szostakowicz
Koncert Symfoniczny
06.04.2018,start.19

 

Rosyjska dusza stanowi nieodgadnioną i fascynującą sferę – zwłaszcza dla ludzi Zachodu. W rosyjskiej literaturze i sztuce twórcy wydają się bez trudu łączyć uczucia na pozór sprzeczne.
Muzyka Rachmaninowa i Szostakowicza, mimo że wyrasta z tego samego kręgu kulturowego, przybiera jednak zupełnie inny wyraz.

 

Dwaj rosyjscy kompozytorzy i dwa oblicza rosyjskiej duszy. Ostatnie echo muzycznego romantyzmu.

 

--------------------------------------------  

 

Rubato 2017/2018
Kapela ze Wsi Warszawa i mazowieccy wirtuozi
Koncert Tradycyjny
10.04.2018,start.19

 

Kapela ze Wsi Warszawa obchodzi w tym roku dwudziestolecie istnienia. Było to dwadzieścia lat intensywnych podróży po dosłownie całym świecie, setki nagranych piosenek, dziesiątki zrealizowanych projektów i wiele zdobytych nagród.

 

Zespół uznał, że to dobry pretekst do symbolicznego powrotu do źródeł, także do spotkań z nestorami lirycznych pieśni, transowych tańców i magicznych obrzędów, które zaowocują nagraniem nowej płyty. To wyśmienita okazja do kolejnej terenowej eskapady po fascynującym Mazowszu – regionie najbliższym Kapeli.

 

--------------------------------------------  

 

Festivo 2017/2018
Filharmonia. Ostrożnie, wciąga, Symphonic klezmer
Koncert Symfoniczny
13.04.2018,start.19

 

Wizyty prawdziwych klezmerów, a do takich należą muzycy David Orlovsky Trio, w Filharmonii mają niezwykły walor. Oto owi klezmerzy, nawet jeśli towarzyszy im orkiestra symfoniczna, nie tracą owego klezmerskiego ducha. W rezultacie dochodzi do zderzenia muzyki we fraku z pełnym wigoru i spontaniczności muzycznym misterium.

 

Tak dzieje się z triem Davida Orlovskiego, które fascynuje zarówno w Carnegie Hall w Nowym Jorku, w Berlińskiej Filharmonii, jak i w małych zatłoczonych klubach wielkich miast.

 

--------------------------------------------  

 

Soundlab 2017/2018
Hashtag Ensamble | LAB 7 : El-witkac
Koncert Elektroniczny
14.04.2018,start.19

 

Koncert to odwrócenie sytuacji, w której zazwyczaj to muzyka była inspiracją do tworzenia dzieł plastycznych. Tym razem to autoportrety Stanisława Ignacego Witkiewicza ) stały się bazą dźwiękowego odczytania.

 

W zalewie milionów bezmyślnie pstrykanych selfie fotografie te jawią się jako przepełnione emocjami i wyrazistością mimiczną. Zresztą częścią koncepcji projektu #Witkacy jest skontrastowanie zdehumanizowanej fotografii masowej z dziełem geniusza fotograficznej kliszy. W tym koncercie partyturą będzie zatem… fotografia.

 

--------------------------------------------  

 

Brillante 2017/2018
Artysta rezydent: ASQ
koncert symfoniczny
15.04.2018,start.17

 

Przez lata działalności owych „czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu” (jak określił członków zespołu Jan „Ptaszyn” Wróblewski) stale gości na największych europejskich festiwalach muzycznych, m.in.: Berliner Jazztage, Jazz Baltica, Leipziger Jazztage, Jazz Jamboree, Ethno Jazz Festival czy Solidarity of Arts.

 

Orkiestrę poprowadzi Sebastian Perłowski, dyrygent, aranżer – artysta łączący ambitne przedsięwzięcia symfoniczne i operowe z afektem do jazzu.

 

--------------------------------------------  

 

Intermezzo 2017/2018
Pomeranian Youth Big Band
Koncert Kameralny
18.04.2018,start.19

 

Tym razem usłyszymy kompozycje młodego czeskiego pianisty jazzowego Vita Kristana (także wystąpi na koncercie), który słynie z muzycznych mariaży elementów skandynawskich, czeskich, polskich i… nowojorskich.

 

Lubos Soukup z kolei to, wedle strony muzyka: „Artysta żyjący w Skandynawii. Pełen ekspresji muzyk. Niebanalny kompozytor, amator muzycznych przygód. Lider kilku projektów międzynarodowych zakończonych sukcesami i wrażliwy innowator”. Słowem – Lech, Czech i… Skandynaw.

 

--------------------------------------------  

 

Virtuoso 2017/2018
Bach | Koncerty Brandenburskie
Koncert Barokowy
20.04.2018,start.19

 

Koncerty usłyszymy w wykonaniu Berlin Barock Solisten, zespołu funkcjonującego od 1995 roku. Muzycy w większości pochodzą z Filharmonii Berlińskiej i specjalizują się w tzw. wykonawstwie historycznie poinformowanym (XVII i XVIII wiek).

 

Świat muzyki dawnej jest dla dyrygenta Reinharda Goebela najchętniej zamieszkiwanym muzycznym miejscem. Zaczynał od skrzypiec , by wzbogaciwszy swój warsztat o studia muzykologiczne, skoncentrować się na wykonawstwie historycznym .

 

--------------------------------------------  

 

Brillante 2017/2018
Paganini na wesoło
Koncert Symfoniczny
22.04.2018,start.17

 

Wymiana muzycznych idei i umiejętności, wspólne muzykowanie, nade wszystko jednak mnóstwo pozytywnej energii płynącej z estrady.

 

W koncercie Sinfonietty nie może zabraknąć utworów rodziny Straussów. Tym razem jednak ów krąg muzyczny zostanie wzbogacony o muzykę Niccolo Paganiniego, najsłynniejszego w świecie skrzypka wirtuoza, oraz kompozycje Juliusa Fučíka. Prowadzenie orkiestry nawiązuje do sposobu Straussów – funkcję dyrygenta pełnił pierwszy skrzypek i czynił to nie batutą, lecz smyczkiem.

 

--------------------------------------------  

 

Espressivo 2017/2018
Aga Derlak Trio
koncert jazzowy
23.04.2018,start.19

 

Podobno kobiet w jazzie jest bardzo dużo. Lecz – jak można przeczytać na portalu jazzarium.pl: „nie pianistek, a po drugie nie tak zdolnych pianistek jak Agnieszka Derlak”. Zespół powstał w 2012 roku z inicjatywy liderki.

 

Poza panią Agnieszką, grającą na fortepianie, w składzie występują: kontrabasista Tymon Trąbczyński oraz perkusista Bartosz Szablowski (lub Szymon Madeja). Ich muzyczna przyjaźń pochodzi jeszcze z czasów studenckich, nauki w kuźni jazzowych talentów, czyli w katowickiej Akademii Muzycznej.

 

--------------------------------------------  

 

Misterioso 2017/2018
Filharmonicy kameralnie
Koncert Kameralny
25.04.2018,start.19

 

Wybór kompozycji, które zaprezentuje formacja Feel Harmony Quintet (składająca się z muzyków Filharmonii), przedstawia się niezwykle interesująco. Kompozycje Kilara, Hindemitha i Muczyńskiego można bowiem uznać za reprezentatywne dla XX-wiecznej twórczości na kwintet dęty.

 

Kameralną odsłonę Filharmoników zwieńczy kwintet Roberta Muczyńskiego. Kwintet jest chyba najmniej neoklasyczny i najpoważniejszy wyrazowo spośród wykonywanych tego wieczoru. No cóż, jak wiadomo, z muzyką współczesną żartów nie ma.

 

--------------------------------------------  

 

Sonoro 2017/2018
Filharmonia. Ostrożnie, wciąga, Preludium Talentów
Ravel
Koncert Symfoniczny
27.04.2018,start.19

 

Jakże rozmaite są koloryty narodowe, które pojawiają się w muzyce Ravela. Wspomnienie roztańczonego Wiednia z czasów Kongresu w poemacie choreograficznym „La Valse”, echo dźwięków zasłyszanych ongiś w rodzinnym Kraju Basków w „Bolerze” i fascynacja jazzem w Koncercie fortepianowym G-dur (niczym u Gershwina).

 

A nad wszystkim unosi się duch muzyki francuskiej o palecie barw i dawce melancholii rodem z obrazów Moneta.

 

--------------------------------------------