Repertuar: Filharmonia - Maj 2018

Repertuar: Filharmonia - Maj 2018
Filharmonia - Małopolska 48, Szczecin


Szczecin Philharmonic Big Band
Koncert Symfoniczny
04.05.2018,start.19

 

Zespół, który składa się z 16 muzyków, powstał we wrześniu 2017 roku z inicjatywy Igora Puszkara, puzonisty orkiestry. W skład bandu, oprócz dobrze wszystkim znanych muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie wchodzą znakomici koledzy ze szczecińskiego i poznańskiego środowiska muzycznego. Są tam wykładowcy, ale też studenci akademii muzycznych obu miast. W repertuarze koncertu znalazły się standardy big bandowe i kompozycje J. Graya, D. Ellingtona, A. Sandovala, H. Manciniego.

 

--------------------------------------------  

 

 
Rubato 2017/2018
Dagadana
Koncert Tradycyjny
08.05.2018,start.19

 

Kultura ludowa nie od dziś jest istotnym paliwem twórców muzyki artystycznej. Obecnie folklor staje się znakiem rozpoznawczym zespołów poszukujących nowych brzmień, których ambicją jest odróżnienie się od powszechnego „streamingu” dźwięków. Polsko-ukraiński kwartet łączy elementy folkloru muzycznego, muzyki pop i elektroniki, tworząc interesującą hybrydę. Koncerty kwartetu Dagadana to ciekawe połączenie rozmaitych stylistyk. Tym razem brzmienie kwartetu zostanie wzbogacone o grę wielu znamienitych muzyków.

 

--------------------------------------------  

 
Film-Harmony 2017/2018 
Alfred Schnittke Filmowa suita
Koncert Symfoniczny
11.05.2018,start.19

 

Alfred Schnittke jest naturalnym spadkobiercą Strawińskiego i Szostakowicza z jednej strony oraz niemieckiej symfoniki Mahlera z drugiej. Jego twórczość „poważna” wymyka się jednoznacznej definicji. Najczęściej określa się ją mianem polistylistycznej bądź posmodernistycznej. Źródeł polistylizmu Schnittkego należy upatrywać w realiach, w jakich się urodził, wzrastał i pobierał nauki. Pewne jest, że wysłuchanie ścieżek dźwiękowych autorstwa Alfreda Schnittkego powoduje, że chcemy zobaczyć te filmy.

 

--------------------------------------------  

 
Intermezzo 2017/2018
Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna
Koncert Kameralny
16.05.2018,start.19

 

Antonio Vivaldi to prawdziwy tytan twórczości koncertowej. Jego ulubionym instrumentem były skrzypce, na które napisał ponad 230 koncertów (ciekawostką jest, że drugim co do popularności instrumentów był fagot – 40 koncertów). Oprócz słynnych „Pór roku” muzycy Szczecińskiej Młodzieżowej Orkiestry Kameralnej zaprezentują trzy koncerty pochodzące ze zbioru „L’estro armonico”. Koncert zwieńczy najsłynniejszy cykl „Cztery pory roku”, stanowiący dzieło nie tylko wirtuozowskiej muzyki instrumentalnej.

 

--------------------------------------------  

 
Film-Harmony 2017/2018
Łukasz Targosz Filmowa suita
Koncert Symfoniczny
18.05.2018,start.19

 

Łukasz Targosz rozpoczynał jako muzyk sesyjny. Pierwsze sukcesy kompozytorskie przyszły po stworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Świadek koronny”. Dziś jest autorem około 40 soundtracków do różnych gatunków filmowych, m.in. seriali („Listy do M.”), animacji oraz historycznych obrazów pełnometrażowych („Kamienie na szaniec”). W 2014 roku stacja RMF Classic razem ze słuchaczami przyznała Łukaszowi Targoszowi „MocArty” za Muzykę Filmową Roku napisaną do serialu HBO zatytułowanego „Wataha”.

 

--------------------------------------------  

 
Espressivo 2017/2018
Gregory Porter Wieczór symfoniczny
Koncert Jazzowy
19.05.2018,start.19

 

Wszystko zaczęło się od płyty Nat King Cole’a. To właśnie ów aksamitny głos legendarnego jazzowego wokalisty ukształtował młodego Gregory’ego Portera. Wspomnienie pierwszej płyty kojarzonej z rodzinnym domem poniosło artystę w świat, gdzie starał się śpiewać jak Cole, czyli – jak sam to określa – uzdrawiać śpiewem. Jako młody chłopak Porter poczuł, że Nat King Cole śpiewał do niego. Dziś on śpiewa w salach koncertowych całego świata, czarując niepospolitymi możliwościami wokalnymi, ale i charyzmatyczną osobowością.

 

--------------------------------------------  

 
Misterioso 2017/2018
Makedonissimo
Koncert Kameralny
22.05.2018,start.19

 

W koncercie Makedonissimo usłyszymy tradycyjną muzykę macedońską w opracowaniach Pende Shahova oraz Simona Trpčeskiego. Zważywszy geopolityczne umiejscowienie Macedonii, trudno oczekiwać (czy w ogóle jest to możliwe?) czystości etniczno-stylowej. Warto uzmysłowić sobie bowiem, że dzisiejsza Macedonia podzielona jest z uwagi na historyczne zależności na kulturową strefę grecką, bułgarską oraz strefę wpływów byłej Jugosławii. Transkrypcje tradycyjnej muzyki macedońskiej stworzone przez Pande Shahova i Simona Trpčeskiego.

 

--------------------------------------------  

 
Film-Harmony 2017/2018
Korngold , Prokofiew
Koncert Symfoniczny
25.05.2018,start.19

 

Na pierwszy rzut oka jest kilka podobieństw między Korngoldem a Prokofiewem. Otóż Prokofiew także wyemigrował w następstwie zmian politycznych, a ściśle po rewolucji październikowej. Jednak po 20 latach powrócił do Związku Sowieckiego. Podobnie też jak Korngold, Sergiej Prokofiew wywodził się z tradycji późnoromantycznych. Lecz w toku artystycznego rozwoju rosyjski artysta zaczął przetwarzać romantyczne i klasyczne konwencje muzyczne w nowym modernistycznym duchu, co sprawiło, że okrzyknięto go największym neoklasykiem XX wieku.

 

--------------------------------------------  

 
Soundlab 2017/2018
Laurie Anderson, LAB 8 : El- beginning
Koncert Elektroniczny
27.05.2018,start.17

 

Legenda amerykańskiej muzyki eksperymentalnej. Performerka, kompozytorka, reżyserka, skrzypaczka. Była związana z legendarnym artystą Lou Reedem. Laurie Anderson zaczęła występować w Nowym Jorku na początku lat 70. Przebojem zdobyła ówczesną scenę alternatywną dzięki występowi zatytułowanemu „Duets on Ice” – grała na skrzypcach, mając założone łyżwy zamrożone w lodowym bloku. O jej legendarnej pozycji w świecie amerykańskiej muzyki eksperymentalnej zaświadcza długa lista światowej sławy artystów, z którymi współpracowała.