Teatr Polski wrzesień

Teatr Polski wrzesień
Teatr Polski - Swarożyca 5, Szczecin

Mała Scena

 

Kobieta, Która Ugotowała Męża

01.09.2018,start 19

02.09.2018,start 16, 19

Reżyseria: Tomasz Obara,

Występują: Olga Adamska, Sylwia Różycka , Adam Dzieciniak


Trójkąt. Małżeństwo kontra romans. Mąż kontra żona, żona kontra kochanka. Pytania kontra kłamstwa - kłamstwa mężczyzny wobec żony i kochanki.

 

Szeptane kłamstwa – małe kłamstwa, urocze kłamstwa i wielkie kłamstwa – kłamstwa patrzą ci w twarz – kłamstwa powiedziane za twoimi plecami – Idiotka! Nie widzisz, że cię oszukuje. Nie daj się nabrać, głupia!
Taki jest początek sztuki… a koniec?

 

 

 

 

Mayday

13,20,25,26,27,28,29.09.2018,start 19

29,30.09.2018,start 16

Autor: Ray Cooney, Reżyseria: Stefan Szaciłowski,

Występują: Katarzyna Bieschke, Małgorzata Chryc-Filary, Adam Dzieciniak, Mirosław Kupiec, Michał Janicki, Zbigniew Filary

 

Mayday to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.

 

 

 

 

Czarny Kot Rudy

 

Uwiedziona Chili Show Olgi Adamskiej

01,07.09.2018,start 21:30

Realizacja: Adam Opatowicz,

Występują: Olga Adamska, Krzysztof Baranowski

 

Gdyby Olga Adamska żyła w międzywojniu, byłaby bez wątpienia gwiazdą niejednego kabaretu. Tworzy wizerunek scenicznej divy retro, podszyty współczesnym mrugnięciem oka i dopełniony własnym temperamentem.

 

I co bardzo ważne ma nie tylko dystans do wykonywanego repertuaru – nie zawsze skądinąd „przedwojennego” - ale i do samej siebie w tym repertuarze.

 

 

 

 

Panie Panowie Młynarski

14,15.09.2018,start 22

21,22,28,29.09.2018,start 21:30

23,30.09.2018,start 19

Scenariusz : Adam Opatowicz

Występują: Piotr Bumaj, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Wiesław Orłowski

 

Wojciech Młynarski – poeta, satyryk, artysta kabaretowy, dramaturg, tłumacz i librecista, a przede wszystkim twórca ponad 2000 tekstów piosenek, na których wychowały się pokolenia Polaków, a cytaty przeszły do mowy codziennej.

 

Potrafił niezwykle celnie opisywać zarówno rzeczywistość społeczno-polityczną, jak i subtelne zawirowania natury damsko-męskiej.

Mistrz wnikliwej obserwacji i zaskakującej puenty. Obdarzony niezwykłą wprost umiejętnością przekształcania najzwyklejszego wydarzenia w głęboką metaforę.

 

Jego piosenki to swoiste przypowieści pokazujące drogę, podnoszące na duchu, wzmacniające wiarę, że bycie uczciwym ma sens, a etos inteligencji nie jest pustym konstruktem słownym.

 

 

 

 

Wieczór literacki - spotkanie z Ingą Iwasiów

18.09.2018,start 18

 

Inga Iwasiów (ur. 1963) - krytyczka literacka, prozaiczka, historyczka i teoretyczka literatury, poetka. Od 2000 roku profesorka Uniwersytetu Szczecińskiego. Jurorka Nagrody Literackiej „Nike”. Wydała między innymi tomy rozpraw i esejów: Gender dla średnio zaawansowanych, Parafrazy i reinterpretacje.

 

Wykłady z teorii i praktyki czytania, Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj, zbiory wierszy Miłość i 39/41, opowiadania Smaki i dotykioraz powieści Bambino, Ku słońcu, Na krótko.

 

 

 

 

Scena na Łasztowni

 

Sztuka Sen Nocy Letniej
14,15.09.2018,start.19

16.09.2018,start 16

Autor: Wiliam Shakespeare

Reżyseria: Adam Opatowicz

Występują: Krzysztof Bauman, Katarzyna Bieschke-Wabich, Piotr Bumaj, Filip Cembala, Dorota Chrulska

 

Teatr Polski zaprasza na „wyjątkową noc", pomiędzy jawą a snem, gdzie losy ludzi przeplatają się z losami elfów, czeka na bohaterów tej lekkiej szekspirowskiej komedii wielka miłość.

 

Lecz zanim pary kochanków odnajdą się wśród miłosnych czarów doświadczą całej słodyczy i całej trucizny zakochania. Otrą się o granice obłędu, ulegną igraszkom wyobraźni i utoną w niebezpieczeństwach zabawy namiętnościami. Sen nocy letniej,autor: William Shakespeare, przekład: Konstanty Ildefons Gałczyński w reżyserii Adam Opatowicza.

 

 

 

 

Duża Scena

 

Okno na parlament

15.09.2018,start 15

16,18,19.09.2018,start 19

Autor: Ray Cooney

Reżyseria: Stefan Szaciłowski

Występują: Zbigniew Filary, Jacek Piotrowski, Mirosław Kupiec, Lidia Jeziorska, Katarzyna Sadowska

 

Sztuka Okno na parlament to lekka i niezwykle zabawna komedia pomyłek. Pewnego razu w luksusowym apartamencie londyńskiego hotelu minister brytyjskiego rządu i romansująca z nim sekretarka opozycji znajdują zwłoki...

 

Chcąc uniknąć skandalu postanawiają zatuszować całą sprawę. Czy to się uda, biorąc pod uwagę przeszkadzający im ciągle personel hotelu, zazdrosnego męża i kilka innych osób, w tym także samego nieboszczyka? Przekonajcie się o tym Państwo sami...

 

 

 

 

Lepiej już było „ Welfarewell”

06,07,08,11,12.09.2018,start 19

Autor: Cat Delaney

Reżyseria: Stefan Szaciłowski,

Występują: Małgorzata Chryc-Filary, Katarzyna Sadowska, Marta Uszko, Katarzyna Bieschke- Wabich, Dorota Chrulska

 

Czy jedna emerytowana aktorka może namieszać w życiu wielu ludzi? Swoimi niekonwencjonalnymi poczynaniami – balansującymi na granicy prawa - powoduje zmiany w postrzeganiu rzeczywistości przez otaczające ją osoby.

 

Obserwując jej „przypadki” zadajemy sobie pytanie czy mamy do czynienia z realną rzeczywistością, czy też swoistego rodzaju grą, która ujawnia lepszą część natury prezentowanych postaci. „Lepiej już było”, czy może będzie?

 

 

 

 

Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej

09.09.2018,start 18

Występują: Irena Brodzińska, Grażyna Brodzińska, Natalia Brodzińska

 

Pretekstem „Postscriptum do benefisu Ireny Brodzińskiej” stał się film dokumentalny autorstwa Marka Osajdy.

 

Uroczysty wieczór w Teatrze połączy seans obrazu poświęconego Śpiewaczce oraz występy na żywo. Na scenie zobaczymy - a przede wszystkim usłyszymy - oczywiście samą Irenę Brodzińską, a także Jej córkę Grażyną Brodzińską i wnuczkę Natalię Brodzińską. Śpiewaczkom towarzyszyć będą Artyści Teatru Polskiego i Opery na Zamku.

 

 

 

 

Przedstawienie „Hamleta” we wsi Głucha Dolna

21,22.09.2018,start 19

23.09.2018,start 16

Autor: Ivo Brešan

Reżyseria: Tomasz Obara

Występują: Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Adrianna Szymańska, Olga Adamska, Wiesław Orłowski

 

Akcja spektaklu rozpoczyna się na wiejskim zebraniu, podczas którego podjęte zostaje zobowiązanie, aby w ramach zaktywizowania lokalnej społeczności na gruncie kulturalno-oświatowym, zrobić „tyjater” i wystawić „Amleta”... czyli „Hamleta”, jak poprawia wszystkich miejscowy nauczyciel, mianowany reżyserem.

 

Podjęte przez niego decyzje obsadowe - w których charakter człowieka pokrywa się z charakterem postaci - w niebezpieczny sposób obnażają prawdziwe ludzkie postawy. Konflikt w szekspirowskim „Hamlecie” zdaje się być dokładnym opisem konfliktu pomiędzy mieszkańcami wsi.