Dream Balloon - wymarzony lot po niebie

13.10.2021
Autor: Ewa Cudnik, Zdjęcia: Ewa Cudnik

Zapewne każdy szczecinianin czasem spoglądając w niebo napotkał je na swojej drodze. Zawsze ciekawiło mnie, w jaki sposób można sterować balonem, czy jest to niebezpieczne i jakie emocje towarzyszą podczas unoszenia się w powietrzu tym niesamowitym środkiem transportu. Wreszcie udało się to sprawdzić na własnej skórze oraz porozmawiać z dyrektorem organizacyjnym i pilotem Dream Balloon - Bartoszem Oberskim. Artykuł powstał przy współpracy z  The Best Of Szczecin. Dziękujemy i serdecznie polecamy.

 

 

Udany lot zależy od pogody. Jakie warunki atmosferyczne są optymalne, aby wymarzona wycieczka balonem mogła się urzeczywistnić?

 

Generalnie podstawowe warunki można określić: brak opadów, wiatr nie przekraczający 8 węzłów, brak zagrożenia burzami, widoczność większa niż 10 km. Zdarza się, że pogoda jest bardzo ładna, jednak jest nieodpowiednia na lot. Przy planowaniu lotu, czynnikiem warunkującym bezpieczne jego wykonanie jest przede wszystkim wiatr.

 

Ze względu na to, że balon leci na różnych wysokościach, pilot bierze pod uwagę prędkość wiatru nie tylko tego odczuwanego na ziemi ale także tego na wysokości. W polskiej strefie klimatycznej zdarzają się takie sytuacje, że wiatr przy samej ziemi jest słaby, ale już 10-20 metrów nad ziemią jest zbyt silny. Balon ma wysokość 20-50 metrów (w zależności od wielkości balonu), a więc nawet stojąc na ziemi, podatny jest na wiatr, którego my na ziemi nie odczuwamy.

 

 

A to stwarza ryzyko niebezpiecznego startu i lądowania. W takich przypadkach lot musi być odwołany. Innym przypadkiem mogą być zapowiadane burze. Wiemy jak często bywa, że zapowiadana burza nie wystąpi lub przejdzie gdzieś daleko od nas. Nasi piloci jednak w takim przypadku lot muszą odwołać, nie mogąc sobie pozwolić na podjęcie choćby minimalnego ryzyka lotu w burzę.


Innym czynnikiem wpływającym na odwołanie lotu mimo ładnej pogody jest mgła. Dotyczy to szczególnie lotów porannych w porach przejściowych. Zdarza się, że w prognozach pogody nie ma słowa o ograniczonej widoczności, jednak warunki lokalne w miejscu startu powodują wystąpienie mgieł (zbiorniki wodne, opady dnia poprzedniego). W takiej sytuacji pilot musi odwołać lot.


Należy pamiętać, że wszyscy nasi piloci są pasjonatami i kochają latać. Jednak każdy z nich w wyniku ogromnego doświadczenia ma dużą świadomość zagrożenia jakie może wystąpić w czasie lotu w nieodpowiednich warunkach. Dlatego czasami ich decyzja odwołująca lot może wydać się niezrozumiała ale bardzo prosimy o zaufanie. Każdy odwołany lot oznacza przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo.

 

Czy trzeba się przygotowywać do lotu balonem? Jaki ubiór będzie stosowny?

 

Generalnie temperatura w czasie lotu balonem jest taka sama jak na ziemi (różnice temperatury powietrza są bardzo niewielkie, a często niwelowane są przez brak odczuwalnego wiatru w balonie). Dlatego na lot zawsze ubieramy się stosownie do pogody w dniu lotu. Należy jednak pamiętać, że cała wyprawa trwa 3-4 godzin. Może się więc okazać, że z domu wyjedziesz w ciągu dnia i będzie bardzo ciepło, wrócisz wieczorem po zachodzie słońca. Dlatego zawsze dobrze jest mieć ze sobą dodatkową bluzę czy kurtkę.


Wysokie osoby powinny rozważyć zabranie ze sobą czapki z daszkiem. Palniki balonu są w bezpiecznej odległości od głowy ale czasami promieniowanie cieplne oddziałuje na wysokie osoby, powodując lekki dyskomfort. Czapka z daszkiem całkowicie eliminuje ten problem.


Ważnym elementem są buty. Należy zadbać aby były wygodne i najlepiej gdy będą obejmować całą stopę razem z kostką. Jeśli to niemożliwe, niech przynajmniej będą na miękkiej, sportowej podeszwie.

 

Jakie jest dopuszczalne obciążenie balona - ile osób może znaleźć się w koszu podczas lotu?

 

Jako największy przewoźnik balonowy w Europie Północnej, dysponujemy różnej wielkości balonami. Najmniejszy z nich jest 3-osobowy, a największy 30-osobowy. Wielkość balonu dobieramy do natężenia oczekujących na lot osób w danym regionie.

 

 

Jaką trasą leci balon? Czy można ją zaplanować?

 

Lot balonem na ogrzane powietrze możemy kontrolować w sposób bardzo ograniczony. Nie mamy wpływu na prędkość ani na kierunek lotu. Te wskaźniki determinowane są przez wiatr. Pilot może jedynie kontrolować wysokość lotu. Oczywiście przed startem pilot sprawdza rozkład wiejących wiatrów na różnych wysokościach i do tego dostosowuje plan lotu.

 

Dlatego dokładną odległość jaką przeleci balon trudno jest podać. Przybliżoną wartość może podać pilot krótko przed startem, a to i tak może się jeszcze zmienić. W praktyce zwykle w ciągu godziny przelatujemy od kilku do 20 kilometrów, a czasami przy dużej różnicy prędkości wiatru przy ziemi i na wysokościach, odległość ta może sięgnąć 30 km.

 

Ile trwa lot? Gdzie ląduje balon?

 

Lot trwa około 1 godziny. Lądowanie? Tego nigdy nie wiemy. Kierunek wiejącego wiatru to jedyny czynnik warunkujący kierunek lotu balonu, a jednocześnie jest to wartość najszybciej zmieniająca się. Kierunek potrafi się zmienić o kilkadziesiąt stopni w czasie lotu, dlatego żaden pilot nie jest w stanie dokładnie określić miejsca lądowania przed lotem.

 

Oczywiście każdy takie próby podejmuje i wszyscy pasażerowie są informowani o planowanym przebiegu lotu, jednak te informacje obarczone są sporym marginesem błędu. Dlatego udostępniamy wszystkim naszym pasażerom oraz ich rodzinom i znajomym dostęp do śledzenia trasy lotu online na stronie www.mojlotbalonem.pl


Tam wystarczy wybrać pilota, z którym lecimy i witryna przenosi nas do trwającego lotu. Do trasy odbytego lotu można wrócić przez kolejne 24 miesiące. Można ją także udostępnić w mediach społecznościowych.

 

Jak wysoko może wznieść się balon?

 

Zwykle z pasażerami latamy na wysokościach 1000 – 3000 stóp (300 – 1000 metrów). Na niskich wysokościach pięknie widać wszystko co jest pod nami. Na wysokościach powyżej 500 metrów wspaniale widać całą okolicę w promieniu kilkudziesięciu kilometrów.

 

Czasami wchodzimy na wyższe wysokości ale wyłącznie mając pewność, że wszyscy pasażerowie czują się z tym komfortowo i nie odczuwają żadnych lęków. W czasie lotu schodzimy również bardzo nisko – dosłownie kilka metrów nad ziemią. Zdecydowana większość pasażerów uważa że najbardziej ekscytujące są chwile niskiego lotu.

 

 

Kto obsługuje balon, jakie doświadczenie posiada?

 

Umiejętność latania balonem wymaga nie tylko dużej wiedzy w zakresie meteorologii i nawigacji, ale przede wszystkim wymaga posiadania odpowiedniej licencji. Nasi piloci są w pełni licencjonowani i mogą przeprowadzać loty wszystkimi dostępnymi w naszej firmie balonami – zarówno małymi, dużymi jak i tymi o nietypowych kształtach.

 

Czy podczas lotu można swobodnie używać sprzętu fotograficznego?

 

Tak, warto zabrać ze sobą aparat, kamerę czy lornetkę. W czasie lotu nie ma żadnych ograniczeń w używaniu, a sam lot z pewnością dostarczy wielu okazji do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć. Nasza załoga poinstruuje kiedy należy aparat schować ze względów bezpieczeństwa.

 

Czy bilety na lot można kupić w formie vouchera, prezentu dla kogoś innego?

 

Tak, mamy taki produkt jak bilet na lot w formie okolicznościowego prezentu/zaproszenia dostępny w naszej ofercie.

 

Ile waszych balonów lata nad Szczecinem?

 

W 2021 roku latamy trzema balonami. Planujemy w przyszłym sezonie tą ilość zwiększyć do czterech, a możliwości mamy praktycznie nieograniczone i ich użycie podyktowane będzie zainteresowaniem naszymi usługami.

 

 

Dane do kontaktu:

www.dreamballoon.pl
[email protected]

 

www.facebook.com/DreamBalloon
www.instagram.com/dreamballoon

 

Dream Balloon

Dream Balloon