Najlepsze Zawody! Księgowa!

07.02.2019 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Damian Zaręba

Satysfakcja, pieniądze, prestiż. Tego w indywidualnej kolejności, oczekujemy od swojej pracy. Dodatkowo chcemy poznawać interesujących ludzi, mieć szansę rozwoju zawodowego i ani przez chwilę nie czuć nudy. I kiedy przychodzi czas na decyzję, na wybór studiów lub zmianę obecnego zawodu – mamy czarną dziurę. Ale my postanowiliśmy Wam pomóc. Znaleźliśmy 10 zawodów, które cieszą się dużym powodzeniem i przedstawiamy je Wam od tzw. kuchni. W tym wydaniu gazety Hot Magazine, rozmawiamy z Katarzyną Rogala-Kuchcińską o pracy w zawodzie KSIĘGOWA. Nasza bohaterka wraz z koleżankami prowadzi biuro rachunkowe w Szczecinie.

 

 

Jak wyglądała twoja droga zawodowa? Kiedy dojrzała w tobie myśl, żeby zostać Księgową?


O tym, że będę księgową, zdecydował splot wielu życiowych zdarzeń. Samym zawodem zainteresowała mnie Mama, która jest księgową z powołania. Mimo, że nigdy nie lubiłam matematyki ani ekonomii, to dzięki wspólnej pracy odkryłam, że to nie jest, wbrew pozorom, monotonne i nudne zajęcie.


Pracując na samodzielnym stanowisku w księgowości stałam się bardzo zdyscyplinowana. Wcześniej nigdy bym siebie o to nie podejrzewała. Od 5 lat prowadzę własne biuro rachunkowe i daje mi to wielką satysfakcję.


Jakie cechy charakteru potrzebne są do dobrego wykonywania twojego zawodu?


Samodyscyplina to podstawa. Umiejętność dobrej organizacji pracy oraz dostosowania jej do terminów podatkowych jest dużym wyzwaniem.Uważam, że trzeba umieć dostosować się do każdej sytuacji. W moim zawodzie spotykam się zarówno z klientami- przedsiębiorcami, jak i z urzędnikami.

 

W kontakcie księgowa-podatnik podstawą jest wzajemne zaufanie. W kontakcie z urzędnikami trzeba pamiętać, że wiele zależy od podejścia do sytuacji. Pozytywne nastawienie sprawia, że nie ma rzeczy nie do wyjaśnienia.

 

 

Moimi klientami są ludzie o różnych pasjach, łączący zainteresowania z pracą zawodową, bardzo kreatywni i rozwojowi.


Jakie są plusy i minusy bycia Księgową? Lubisz swoją pracę?


Niewątpliwym plusem jest możliwość nawiązywania kontaktów z przedsiębiorcami. Moimi klientami są ludzie o różnych pasjach, łączący zainteresowania z pracą zawodową, bardzo kreatywni i rozwojowi. Często łapię się na tym, że w wyniku tych kontaktów zmienia się moje nastawienie do życia, mogę korzystać z ich doświadczenia i nieustannie uczyć się czegoś nowego. To, że sama jestem przedsiębiorcą daje mi dużą niezależność. Minusem jest przekazywanie wieści w postaci zobowiązań podatkowych oraz brak możliwości rozciągnięcia nieprzekraczalnych terminów. To powoduje, że swoje prywatne plany często przekładam na później, albo na po 20-tym, po 25-tym… Mimo tego bardzo lubię swoją pracę i nie zamieniłabym jej na inną.

 

  

 

Przepisy zmieniają się cały czas. W jaki sposób podnosisz swoje kwalifikacje?


Pracuję w zespole, co jest istotne, jeśli chodzi o interpretację przepisów podatkowych. Nie ukrywam, że ustawodawca nieustannie dostarcza nam atrakcji w postaci zmian w podatkach. Często przepisy trzeba wprowadzić w życie zanim ukażą się wyjaśnienia Ministra Finansów. Szkolenia ze zmian podatkowych są w moim zawodzie niezbędne. Dzięki temu, że pracuję z osobami z tej samej branży, mam dostęp do różnego spojrzenia na tą samą sytuację. Często zdarzają się w biurze „burze mózgów”, które pozwalają na stuprocentową pewność, jak postąpić w danej sytuacji.


Jak wygląda typowy dzień w twojej pracy? Jak dużo czasu dziennie poświęcasz pracy?


Nie ma takiego dnia, który byłby typowy. Każdy zaczyna się i kończy inaczej. Codziennie księguję inną firmę, odwiedzają mnie klienci z różnych branż, pojawiają się nowe firmy, inne się zamykają. Każda działalność ma swoją specyfikę, w każdej są inne obowiązki. Do tego dochodzi obsługa kadrowo-płacowa, związana z nią rotacja pracowników i zleceniobiorców.

 

Kiedyś moim marzeniem była praca na pełnych obrotach przez 6 godzin dziennie. Dzisiaj wiem, że to trudne do zrealizowania. Mój dzień w pracy kończy się czasami po 10 godzinach, potrafi to być weekend. Nie spędzam go tylko na księgowaniu, to byłoby wyczerpujące. Odbieram telefony, czytam przepisy i interpretacje, szukam odpowiedzi na nurtujące pytania. Uwielbiam kontakt z klientem, to doskonałe uzupełnienie pracy księgowej.

 


Bycie księgową to pewne wyczerpująca praca z tytułu dużej odpowiedzialności. Jak radzisz sobie ze stresem?


Bycie systematyczną, zdyscyplinowaną i rzetelną księgową potrafi wyczerpać. Lubię spędzać czas z przyjaciółmi, nie jestem typem samotnika. Często podróżujemy, chodzimy na koncerty, ostatnio zafascynował mnie stand-up. Natomiast poranny stres przed dniem pełnym wrażeń idealnie rozładowuje bieżnia. To moje odkrycie sprzed pół roku, jestem zafascynowana jak wysiłek fizyczny potrafi naładować baterie na cały dzień.


Dziękujemy za wywiad

 

Biuro Rachunkowe
ul. Tenisowa 23/1
71-073 Szczecin

tel. 507 179 985
fax 91 434 78 25

katarzynarogala.biuro@op.pl

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.