Praca tymczasowa – dlaczego warto dać szansę agencji?

05.04.2017 3 komentarzy
Autor: Mondi

W tym miesiącu Hot Magazine wraz z Agencją Pracy Mondi przygotował dla Was tekst o tym, dlaczego warto podjąć pracę tymczasową i skorzystać z pomocy specjalistów przy jej poszukiwaniach. Z artykułu dowiecie się również czym dokładnie jest ten rodzaj pracy i dla kogo jest on najlepszy.

 

 

Czym jest praca tymczasowa?


W pracę tymczasową zaangażowane są 3 podmioty – pracodawca, pracownik oraz agencja pośrednicząca. Pracownik tymczasowy jest zatrudniony przez agencję, która jest faktycznym pracodawcą, jednak świadczy on pracę na rzecz firmy, która decyduje o czasie i sposobie pracy. Pracownicy tymczasowi pracują na podstawie umów o pracę na czas określony (chociaż stosowanie umów cywilnoprawnych jest tutaj również dopuszczalne).

 

Umowa ta różni się od umowy kodeksowej okresem wypowiedzenia, długością urlopu oraz możliwością zawierania nieograniczonej liczby umów w maksymalnym czasie 18 miesięcy. Pracownik zatrudniony w ten sposób musi mieć prawo do równego traktowania z pracownikami własnymi firmy, szczególnie jeśli chodzi o wynagrodzenie.

 

Jak wygląda rynek pracy tymczasowej w Polsce?


W Polsce zarejestrowanych jest 7670 agencji zatrudnienia o różnym profilu. Jak podaje Polskie Forum HR, w trzecim kwartale 2016 roku pracowało 413 tysięcy pracowników tymczasowych (w tym 211 tysięcy na pełen etat), co stanowi 2,5% wszystkich pracujących w Polsce.

 

Dla porównania w 2015 roku był to tylko 1%. Taki poważny wzrost świadczy o tym, że zapotrzebowanie na pracę agencji zatrudnienia rośnie. Coraz więcej firm zgłasza problem z pozyskaniem kandydatów na wakaty, a w ich zapełnieniu nie pomaga struktura rynku pracy w Polsce. W trzecim kwartale 2016 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,6% (GUS). Szacuje się, że w najbliższym czasie nie będzie rosła.

 

 

Czas pracownika


Powszechnie mówi się o rynku pracownika. Czy to oznacza, że wymarzona praca czeka na każdego? Niestety nie. Jednak prawdą jest, że przy dobrym rozeznaniu na rynku można uzyskać dużo lepsze warunki lub benefity. W uprzywilejowanej sytuacji są specjaliści, szczególnie branży finansowej, usługowej czy informatycznej. To dobry moment na zmianę pracy dla niemal wszystkich. Istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników.

 

Brakuje ich na rynku, więc pracodawcy muszą o nich zawalczyć. Jak? Lepszym wynagrodzeniem, dodatkowymi ubezpieczeniami, możliwością bezpłatnego dojazdu do pracy, wycieczkami, elastycznym czasem pracy, atrakcyjnymi szkoleniami, darmowymi kursami. Coraz więcej pracowników jest też zadowolonych ze swojej pracy. Może czas się zastanowić, czy należysz do tej grupy?

 

Dlaczego coraz więcej przedsiębiorców zgłasza się do agencji pracy tymczasowej?


Pracodawcy przyzwyczaili się do sytuacji, kiedy to oni sterowali rynkiem pracy. Wiele firm wciąż potrzebuje pomocy w odnalezieniu się na rynku pracownika. Agencje pracy tymczasowej, przede wszystkim mogą w stosunkowo szybkim czasie zapewnić potrzebną ilość pracowników, a jeśli popyt odznacza się wysoką sezonowością lub jest chwilowy, mogą skorzystać z umów krótkoterminowych.

 

Pracodawca może przed stałym zatrudnieniem sprawdzić pracownika. Poza zapewnieniem elastyczności w zarządzaniu zasobami agencje wspomagają też elastyczność finansową przedsiębiorcy, przejmując odpowiedzialność za prace związane z procesem rekrutacji i kosztami obsługi kadrowo-płacowej. W ogólnym rozrachunku usługi agencji są zwykle tańsze niż samodzielna rekrutacja.

 

Agencje pracy tymczasowej często również trudnią się pozyskiwaniem kandydatów na stanowiska wyższego szczebla. Mają swoje bazy oraz wyspecjalizowane i często niecodzienne techniki, którymi wewnętrzny dział personalny nie dysponuje. Dzięki nim potrafią nie tylko znaleźć odpowiedniego pracownika w krótkim czasie, ale również mają dostęp do większej ilości kandydatów.

 

Czy warto być zatrudnionym przez agencję pracy tymczasowej?


Coraz więcej osób darzy zaufaniem agencje pracy tymczasowej. Nie tylko dlatego, że można łatwiej znaleźć pracę, ale także dlatego, że nie trzeba się wiązać z pracodawcą, którego nie jesteśmy pewni. Młode osoby mogą zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, których oczekuje od nich rynek. Co więcej, daje to większą elastyczność i możliwość spróbowania swoich sił w wielu miejscach bez zmiany pracodawcy. Dużym plusem jest także zdjęcie z barków pracownika kwestii organizacyjnych – agencje zapewniają zwykle pomoc w formalnościach związanych z zatrudnieniem, zarówno w kraju, jak i za granicą.

 

 

Dla kogo praca tymczasowa?


Z tej formy zatrudnienia korzystają często osoby powracające na rynek pracy, które potrzebują wprowadzenia lub tak jak np. kobiety po urodzeniu dziecka, które chcą łączyć pracę zawodową z macierzyństwem. Aż 11% osób zatrudnionych przez agencję pochodzi z grupy wiekowej 50+.

 

Agencje chętniej podejmują współpracę z tą grupą zawodową, ponieważ wiedzą, że są to rzetelni pracownicy, którym jednocześnie jest trudniej znaleźć pracę. Warto dodać, że ponad 20% pracowników tymczasowych uzyskuje stałe zatrudnienie w firmie. Wśród pracowników agencji pracy tymczasowej znajdują się także często pracownicy produkcyjni wielu branż.

 

Jak szukać pracy tymczasowej?


Popularnym rozwiązaniem jest oczywiście szukanie pracy w internecie. W sieci można znaleźć oferty zarówno na stronach konkretnych firm, jak i w serwisach agregujących ogłoszenia. Warto jednak rozważyć możliwość poznania pracodawcy osobiście – nawet najlepiej napisane ogłoszenie rekrutacyjne nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem. Uczestnictwo w targach pracy umożliwia weryfikację, czy dana firma będzie odpowiednia i czy spełnia oczekiwania.

 

Przykładem takiego wydarzenia są Targi Pracy w Szczecinie, które odbędą się 26 kwietnia w hali przy ul. Sowińskiego. Będzie tam można spotkać między innymi pracowników agencji Mondi Polska, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Dodatkowo dają oni możliwość bezpłatnej, indywidualnej konsultacji z rekruterem dotyczących CV – podpowiedzą, jak napisać lub zmienić dokument, by zainteresować sobą pracodawcę.

 

Czym zajmujemy się w Mondi?
Naszym codziennym zadaniem jest łączenie idealnych pracowników z najlepszymi pracodawcami. Mamy w tym wieloletnie doświadczenie. Nasz szczeciński zespół to młodzi ludzie, którym niestraszne są wyzwania, a nieszablonowe rozwiązania są naszą specjalnością. Rekrutujemy pracowników tymczasowych dla Klientów, którzy gwarantują po okresie wdrożenia zatrudnienie długoterminowe. Współpracujemy między innymi z firmą DGS oraz KK Wind Solutions. Nie zatrudniamy zasobów, lecz ludzi. Dbamy o optymalne rozwiązania i troszczymy się o naszych pracowników. Bo HR to dla nas Human Relations.

 

 

Mondi Polska Agencja Pracy sp.z.o.o.
ul.Monte Cassino 1
70-464 Szczecin
Mondi Set
tel. 516 007 257
tel. 514 717 671
tel. 504 319 314
Mondi Pro
tel. 516 793 391
www.mondi-polska.pl
www.facebook.com/MondiPolska
Komentarze

Komentarze

sekora
9:15 18.06.2018
EuroKadra - zdecydowanie polecam ten kierunek. Znajdą pracę w znanych markach, na sensownych warunkach. Ogólnie pod tym względem zaszły mocne zmiany. Jeśli wam tylko zależy na zdobyciu zatrudnienia, to je zdobędziecie. A na jakich zasadach to już inna kwestia. W skrócie - jeśli chcecie mieć lepszą pracę, to teraz mamy ku temu najlepszy moment.
1
0
Tetiana
11:24 12.11.2019
Eurokadra znalazła dla mojej firmy ludzi z Ukrainy, to pracownicy solidni i zadowoleni z wykonywanych zadań
1
0
Robrmx
1:29 28.06.2024
In today's rapid world, staying informed about the latest developments both locally and globally is more vital than ever. With a plethora of news outlets vying for attention, it's important to find a reliable source that provides not just news, but insights, and stories that matter to you. This is where USAtoday.com , a premier online news agency in the USA, stands out. Our commitment to delivering the most current news about the USA and the world makes us a primary resource for readers who seek to stay ahead of the curve. Subscribe for Exclusive Content: By subscribing to USAtoday.com, you gain access to exclusive content, newsletters, and updates that keep you ahead of the news cycle. USAtoday.com is not just a news website; it's a dynamic platform that empowers its readers through timely, accurate, and comprehensive reporting. As we navigate through an ever-changing lan...
0
0
Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.