Zgubiłeś coś? Bez obaw! Przedstawiamy system "Znaleziono"

19.07.2021
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Czy zdarzyło Ci się kiedyś zgubić portfel? Kluczyki do samochodu? A może plecak czy torebkę? Zapewne dobrze pamiętasz ten stres i niepokój, a do dziś na samo wspomnienie przechodzą Cię nieprzyjemne ciarki. Chcąc zaradzić takim sytuacjom, powstał system znalezionoTo nowoczesny projekt, który zrodził się w Szczecinie. Dziś mamy przyjemność rozmowy z jego twórcą - Rafałem Dziaman.

 

 

Cześć! Witamy w HOT. Pytanie na początek – jak właściwie powstał pomysł na stworzenie projektu „Znaleziono”?

 

Pomysł? Może zabrzmi to tendencyjnie i sztampowo ale ze zwykłej ludzkiej potrzeby.  Ile razy dziennie widzisz post w social mediach „znaleziono klucze, portfel, plecak – "szukamy właściciela”? Ponad rok temu wraz ze wspólnikiem zaczęliśmy zgłębiać i analizować temat. Okazało się, że ludzie gubią różne rzeczy, nie tylko klucze i jest potrzeba stworzenia nowoczesnego produktu, który rozwiąże ten problem a jednocześnie będzie bezpieczny.


Udało się stworzyć unikalną i innowacyjną platformę, która w połączeniu z naszymi produktami tworzy system, umożliwiający anonimowy (bez ujawniania numeru telefonu) kontakt znalazcy zguby z jej właścicielem. Ale znaleziono.com to nie tylko sam system i wysokiej jakości produkty, to również społeczność osób uczciwych, zaangażowanych i chcących pomagać.

 

Jak dokładnie działa Znaleziono? W jaki sposób znalazca może skontaktować się z osobą, która zgubiła dany przedmiot?


Wyobraź sobie, że znajdujesz kluczyki od samochodu do których przypięty jest breloczek znaleziono. W pierwszym kroku odczytujesz unikalny kod, możesz to zrobić na trzy sposoby: poprzez NFC zbliżając telefon, skanując kod QR bądź ręcznie wpisując go na stronie www.znaleziono.com.

 

Drugim krokiem jest wybór formy kontaktu – tutaj możesz wybrać powiadomienie sms lub połączenie bezpośrednie. Nasz system anonimowo łączy osobę, która zgubiła z osobą która znalazła przedmiot. Całość odbywa się za pośrednictwem naszej infolinii: 799 370 100. Trzeci krok to uśmiech na twarzy i wielka ulga, że przedmiot się znalazł. Pozostaje kwestia ustalenia spotkania aby przekazać/odebrać zgubę.

 

 

 

 

Czy Znaleziono to również grupa/społeczność, która chce pomóc w odnalezieniu zgubionych rzeczy?   


Pewnie! Bez społeczności nasz system byłby kolejnym bezdusznym gadżetem. Myśl przewodnia podczas realizacji projektu? To ludzie dla ludzi. Paradoksalnie wiara w polską społeczność została poparta badaniami, w których zadano pytanie o to w jakich krajach europejskich ludzie najczęściej oddają znalezione rzeczy.

 

Nie pamiętam teraz szczegółów ale okazało się, że najczęściej bezinteresownie pomagają w takich sytuacjach właśnie Polacy. Zmotywowało nas to do pracy nad tym projektem wiedząc, że ma sens budowanie społeczności osób uczciwych i zaangażowanych w bezinteresowną pomoc w odzyskaniu zagubionych portfeli, kluczyków do samochodu czy plecaków.


Przypuśćmy, że znalazłem przedmiot z tagiem „ZNALEZIONO.COM” ale nie mam czasu/możliwości na spotkanie się z właścicielem. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?


Mam świadomość tego , ze współczesne społeczeństwo jest dość zabiegane i nie każdy ma czas aby się spotkać, tym samym po powiadomieniu osoby – przedmiot można zostawić w ustalonym miejscu takim jak sklep, poczta… bądź poprosić kogoś z bliskich aby całą procedurę wykonał za nas – choć uwierz mi, że takie sytuacje są bardzo sporadyczne, ponieważ najczęściej osoby, które zgubiły swój przedmiot zrobią wszystko aby go odebrać.


Jakie produkty możemy zakupić w Waszym sklepie?

 

Na ten moment mamy 3 produkty: brelok, karta oraz naklejka, które mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Dla przykładu, breloczek możesz użyc zawieszając go przy kluczach od domu, kluczykach od samochodu, plecaku, walizce, torbie sportowej czy przy worku z przebraniem dla psa … Ogranicza nas jedynie wyobraźnia. 

 

 

Co najczęściej gubią Polacy?

 

Według statystyk najczęściej gubimy: Klucze od domu, klucze od auta – aż 25 % Polaków przyznało, że przynajmniej raz zdarzyło im się zgubić klucze.  Drugie miejsce to portfel. Podobnie jak w przypadku kluczy, portfel króluje na czele listy najczęściej gubionych przedmiotów.

 

Kolejna rzecz na liście to telefon - 10 % Polaków deklaruje, że zdarzyło im się zostawić czy zgubić telefon. A co dziesiąty Polak miał za sobą incydent związany z utratą dokumentów i nie było to z pewnością miłe doświadczenie. Inne typowe zguby to wszelkiego rodzaju torby i torebki, plecaki, walizki, biżuteria i zegarki. 

 


Czy jest jakaś teoria, która tłumaczy dlaczego tak często gubimy rzeczy dla nas ważne?

 

Roztargnienie, pośpiech, stres, a być może nieoczekiwane wydarzenia w naszym życiu, sprawiają, że „tracimy głowę” i gubimy wartościowe dla nas przedmioty na potęgę. Gdzie najczęściej gubimy? W środkach transportu publicznego - w autobusach, tramwajach, metrze, ale również na stacjach kolejowych czy lotniskach, w taksówkach czy w Uberze – to tam najczęściej zdarza nam się chwila zapomnienia, która niestety może generować nie lada kłopoty.

 

 

 

Dane do kontaktu:

Mail: [email protected]

Tel. +48 510 103 951 / tel. +48 91 885 43 72 / INFOLINIA: 799 370 100

Facebook: www.facebook.com/znaleziono

Instagram: www.instagram.com/znalezionocom

Strona www: www.znaleziono.com

 

Znaleziono

Znaleziono