Filharmonia

 

  

GRANDIOSO | Koncert Prezydencki | Marcin Wyrostek & Corazon
koncert symfoniczny
11.01.2020,start.19


Marcin Wyrostek i grupa Corazon przez lata koncertowali z repertuarem o charakterze bałkańskim, argentyńskim i latynoamerykańskim. W tym czasie mieli okazję poznać wiele zakątków Polski i ich muzyczną kulturę.

 

Muzyka przez nie zainspirowana pojawiła się na ich kolejnej płycie. W programie wieczoru pojawią się utwory inspirowane polską muzyką tradycyjną, filmową, żydowską oraz polskimi tańcami ludowymi, jak i kompozycje wielkich mistrzów, m.in. Góreckiego, Kilara, Lutosławskiego, Szymanowskiego.

 

-------------------------------------------------------

  

MISTERIOSO | Polish Cello Quartet
koncert kameralny
15.01.2020,start.19


Wyjątkowy zespół muzyków młodego pokolenia już od dziewięciu lat występuje na międzynarodowych scenach Europy. Tomasz Daroch, Wojciech Fudala, Krzysztof Karpeta i Adam Krzeszowiec prezentują oryginalne brzmienie jednorodnego kwartetu wiolonczelowego.

 

W repertuarze Polish Cello Quartet są przede wszystkim utwory oryginalnie skomponowane na kwartet wiolonczelowy. Nie inaczej będzie na koncercie w Szczecinie. Prawdziwymi ozdobami wieczoru będą także neoklasycyzujący Tansman, jak i impresjonistycza „Ballada i rapsodia”.

 

-------------------------------------------------------

  

RUBATO | Naghash Ensemble | Armenia
koncert tradycyjny
16.01.2020,start.19


Filharmonia zaprasza na wyjątkowy koncert. Naghash Ensemble łączy w sobie ziemską duchowość ormiańskiej pieśni ludowej, nową muzykę klasyczną, współczesny post-minimalizm oraz energię rocka i jazzu.

 

Trzy genialne wokalistki i najlepsi ormiańscy instrumentaliści w Armenii (duduk, oud, dhol i fortepianie) tworzą nową muzykę opartą na świętych tekstach średniowiecznego ormiańskiego mistyka poety i kapłana M'krticha Naghasha. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.

 

-------------------------------------------------------

  

GRANDIOSO | Karłowicz | Bergmann
koncert symfoniczny
17.01.2020,start.19


„Gdy ludzkość stanie na dość wysokim poziomie estetycznym, będzie musiała oddać cześć przynależną i pierwszeństwo muzyce czystej, uniezależnionej od okowów poezji, która bądź co bądź, jako sztuka bardziej konkretna, gwałtem wstrzymuje muzykę w punkcie, do którego sama zdolna jest dolecieć.

 

Może muzyka wyżej nie potrafi się wzbić niż poezja, z pewnością jednak może polecieć gdzie indziej, w innym kierunku. Myśli powyższe skłoniły mię od dawna do zaprzysiężenia wierności tej muzyce orkiestrowej...”.

 

-------------------------------------------------------

  

 

ESPRESSIVO | Manhattan Transfer
koncert jazzowy
20.01.2020,start.19


Czysta czterogłosowa harmonia. Legenda amerykańskiej sceny jazzowej rozpoznawalna na całym świecie. Blisko 50 lat spędzonych na scenie, 30 wydanych płyt i 10 zdobytych nagród Grammy.

 

Zadziwiający i perfekcyjni The Manhattan Transfer wystąpią na scenie w złotej sali koncertowej szczecińskiej Filharmonii, gdzie zabrzmi mistrzowskie połączenie gatunków i stylów: jazz, R&B, doo-wop, bebop. W trakcie koncertu w Filharmonii w Szczecinie zabrzmią utwory nie tylko z ostatniej płyty.

 

-------------------------------------------------------

  

 

GRANDIOSO | Klasyka na dwa fortepiany
recital
22.01.2020,start.19


Urodzeni w Holandii Lucas i Arhur Junsenowie od 2010 roku nagrywają wyłącznie dla Deutsche Grammophon. Ich debiutancka płyta z utworami Beethovena otrzymała status platynowy i została nagrodzona nagrodą publiczności Edison Klassiek. W październiku 2015 roku wydali swoje nagranie koncertów fortepianowych Mozarta KV365 i KV242 razem z Academy of St Martin in the Fields pod batutą Sir Neville'a Marrinera. Album został wymieniony przez Gramophone UK wśród pięćdziesięciu najwybitniejszych nagrań Mozarta w historii.

 

-------------------------------------------------------

  

 

GRANDIOSO | Vivat Mozart
koncert symfoniczny
24.01.2020,start.19


O utworach Mozarta napisano niezliczoną ilość tekstów, więc zwrócimy uwagę tylko na niektóre ich cechy. Divertimento F-dur nosi też miano „Symfonii salzburskiej” (trzeciej). Piętnastoletni Wolfgang był już słynnym „zjawiskiem” muzycznym.

 

Już niedługo zakończy okres intensywnych podróży z surowym ojcem i zagości w służbie arcybiskupa. Z tego samego czasu pochodzi też Symfonia nr 29 A-dur. Słuchając tych utworów, aż trudno uwierzyć, że radosne myśli w nich zawarte niedługo przerodzą się w trudne emocje.

 

-------------------------------------------------------

  

 

SOUNDLAB | Lab 4: Noon | Algorytm
koncert elektroniczny
25.01.2020,start.20


Mikołaj Bugajak/Noon – kompozytor i producent. Twórca szczery i bezkompromisowy. (Współ)tworzone przez niego płyty z przełomu XX i XXI wieku nie tracą na wartości i uważane są za klasyki gatunków. Nie odcina kuponów – w muzyce niezmiennie poszukuje czegoś nowego. Współpracuje z wykonawcami hip-hopowymi i folkowymi. Eksplorując świat elektroniki, wypełnia go żywym graniem. Sampluje i komponuje. Po 15 latach ponownie wystąpi w Szczecina, z przekrojowym, w dużej mierze improwizowanym materiałem.

 

-------------------------------------------------------

  

 

BRILLANTE | Jazz Band Młynarski-Masecki
koncert
26.01.2020,start.19


Jazz Band Młynarski–Masecki zaprezentuje w Szczecinie utwory z drugiej płyty zarejestrowane w maju 2019 roku. Są to polskie piosenki sprzed kilkudziesięciu lat nagrane w aranżacjach orkiestrowych, za które odpowiada oczywiście Marcin Masecki.

 

Materiał został zarejestrowany na taśmę w łódzkim Tonn Studio. Miks i mastering wykonano w pełni analogowym środowisku, a miks sprawdzany był w mono. Marcin Masecki jest rezydentem artystycznym w sezonie 2019/2020, w trakcie którego wystąpi na scenie Filharmonii czterokrotnie.

 

-------------------------------------------------------

  

GRANDIOSO | Il Virtuoso | Il Poeta
koncert muzyki dawnej
29.01.2020,start.19


Pietro Antonio Locatelli to jedna z najbardziej fascynujących postaci w muzycznej historii skrzypiec. Isabelle Faust to wybitna skrzypaczka, która łączy zamiłowanie do gry na instrumentach historycznych z wykonawstwem muzyki współczesnej. Jej płyta z utworami Lutosławskiego, Szymanowskiego i Janáčka została uznana przez „New York Times” za jedną z najlepszych płyt , a nagranie Concerto Funèbre Hartmanna uzyskało Cannes Classical Award. Artystka gra na skrzypcach Stradivariusa „Sleeping Beauty” z 1704 roku.

 

-------------------------------------------------------

 

GRANDIOSO | Antoni Wit I Symfonia alpejska
koncert symfoniczny
31.01.2020,start.19


„Symfonia alpejska” Richarda Straussa to tak naprawdę wielki muzyczny poemat niosący, jak wszystkie poematy kompozytora, opowieść z filozoficznym przesłaniem. Rozpoczyna się motywem nocy, podczas której widać tylko majestatyczny kontur górski.

 

Kilka minut później krajobraz rozświetla wschodzące słońce. Górscy zdobywcy podejmują wspinaczkę razem z towarzyszącym im w muzyce wschodzącym motywem. Mijają scenerię polowania, wodospad, łąki i pastwiska, wodospad, lodowiec i osiągają szczyt.

 

-------------------------------------------------------