Filharmonia
Filharmonia -

 

Adam Bałdych & Helge Lien Trio „Brothers"
03.12.2018,start.19
Występują: Helge Lien Trio, Adam Bałdych – skrzypce


„Brothers” to najnowszy album Adama Bałdycha, nagrany we współpracy z norweskim Triem Helge Lien i saksofonistą Tore Brunborgiem. Tytuł płyty nie jest przypadkowy – skrzypek poświęcił to najnowsze nagranie pamięci swojego zmarłego brata, Grzegorza. Stąd szczególny, intymny nastrój autorskich kompozycji Bałdycha zamieszczonych na płycie oraz osobiste opracowanie słynnego przeboju Leonarda Cohena „Hallelujah”. Tytułowe braterstwo dotyczy także porozumienia między czworgiem muzyków. Koncertują ze sobą już od kilku lat.

 

 


Eva Quartet- koncert tradycyjny
04.12.2018,start.19
Występują: Eva Quartet


Eva Quartet - okrzyknięta najlepsza grupą wokalną w Bułgarii. Członkinie kwartetu śpiewają również w legendarnym chórze „Le Mystere des Voix Bulgares". Zespół powstał w 1995. Znakomity warsztat, doświadczenie i serce doprowadziły do perfekcyjnego współbrzmienia śpiewaczek, które daje wrażenie jednego potężnego głosu. To wszystko z pełnym poszanowaniem reguł i prawideł muzyki tradycyjnej kraju Złotych Piasków, Rodopów i Morza Czarnego. Repertuar zespołu to tradycyjne, bułgarskie pieśni z różnych regionów kraju.

 

 


Noskowski | Głazunow | Bruckner koncert symfoniczny
07.12.2018,start.19
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Michael Barenboim, Rune Bergmann


Zamiłowanie do patosu, wielkich gestów, rozbudowanej obsady orkiestrowej, a przy tym skłonność do wpadających w ucho lirycznych melodii to znaki rozpoznawcze muzyki romantyzmu – epoki rozpoczętej w pierwszej połowie XIX wieku, która w sercach niektórych twórców przetrwała aż do połowy XX wieku (a może i do dziś). Do czołowych przedstawicieli późnego niemieckiego romantyzmu należy Anton Bruckner – jego IV (najpopularniejsza) Symfonia Es-dur nie przypadkiem nosi też podtytuł „Romantyczna”. Pochodzi od samego Brucknera.

 

 


Laureaci Konkursów | Janusz Olejniczak recital
07.12.2018,start.19
Występują: Janusz Olejniczak – fortepian
W programie utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego i Claude’a Debussy’ego.


VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywający się w 1970 roku przeszedł do historii z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich była zmiana terminu rozgrywania pianistycznych zmagań z lutego na październik. Powodem tej zmiany stała się… troska o stan zdrowia młodych wykonawców, zwłaszcza gości z południowych krajów, których srogie polskie zimy po prostu „dyskwalifikowały” przeziębieniami.

 

 

 

Laureaci Konkursów | Janusz Olejniczak
09.12.2018,start.19
Występują: Janusz Olejniczak


VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywający się w 1970 roku przeszedł do historii z co najmniej kilku powodów. Jednym z nich była zmiana terminu rozgrywania pianistycznych zmagań z lutego na październik. Powodem tej zmiany stała się… troska o stan zdrowia młodych wykonawców, zwłaszcza gości z południowych krajów, których srogie polskie zimy po prostu „dyskwalifikowały” przeziębieniami. Październikowy klimat miał zatem sprzyjać bardziej wyrównanej konkurencji.
Artyści Szczecina | Aldona Bartnik- koncert kameralny

 

 

Artyści Szczecina | Aldona Bartnik- koncert kameralny
11.12.2018,start.19
Występują: Aldona Bartnik, Maurice Lammerts van Bueren


Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), Sześć pieśni do słów Adama Mickiewicza op.18, No. 1 Polały się łzy, No. 2 Piosnka dudarza, No. 3 Moja pieszczotka, No. 4 Nad wodą wielką, Ignacy Jan Paderewski (1860-1941), Danses polonaises Op.9, Mazurek a-moll, Karol Szymanowski (1882-1937), Dwanaście Pieśni Kurpiowskich Op.58, No. 3 Uwoz, mamo Roz, No. 9 Zarzy ze kuniu, Fryderyk Chopin (1810-1849), Mazurek a-moll Op. 67, No. 4, Fryderyk Chopin (1810-1849), Zbiór dziewiętnastu pieśni Op. 74, No. 1 Życzenie, No. 2 Wiosna … i inne utwory.

 

 

 

Biała flaga
13.12.2018,start.19
Występują: Hania Rani, Dobrawa Czocher


Utwory Grzegorza Ciechowskiego w aranżacjach Hani Rani i Dobrawy Czocher. Pianistka, klawesynistka i aranżerka Hania Rani oraz wiolonczelistka Dobrawa Czocher stanowią duet młodych, klasycznie wykształconych artystek, które z powodzeniem łączą dwa muzyczne światy – muzyki poważnej i rozrywkowej. Poznały się w Gdańsku, gdzie rozpoczęły swoją przygodę z muzyką. Następnie studia odbyły na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Dobrawa zetknęła się z twórczością Grzegorza Ciechowskiego.

 

 

 

Penderecki | Siedem bram Jerozolimy
14.12.2018,start.19
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Chór Akademicki ZUT, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie, Poznański Chór Kameralny


Prawdziwy monument wystawił Krzysztof Penderecki Jerozolimie na 3000. rocznicę jej powstania. Na tę okazję skomponował swoją VII symfonię „Siedem bram Jerozolimy”. Prawykonanie odbyło się 9 stycznia 1997 roku w Jerozolimie, a wzięła w nim udział ogromna międzynarodowa obsada: chóry z Monachium, Stuttgartu i Lipska oraz jerozolimska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Lorina Maazela. Kompozycja, w założeniu pisana jako gatunek symfonii, rozrosła się do monumentalnych oratoryjno-kantatowych rozmiarów.

 

 

 

Grabek | Lab_3: El-soft- koncert elektroniczny
15.12.2018,start.19
Występują: Wojtek Grabek


Materiał z płyty „Day One”. Multiinstrumentalista, kompozytor, producent - Wojtek Grabek w 2018 roku pokazał swoje najbardziej osobiste muzyczne oblicze. Płyta „Day One” to opowieść – praktycznie bez słów – o bardzo konkretnie umiejscowionych w czasie narodzinach. Opowieść o początkach nowego – bolesnych, pięknych, czasami trywialnych, czasem chaotycznych. Grabek perfekcyjnie łączy brzmienia z pogranicza klasyki i elektroniki, syntetyczne dźwięki z wokalem i brzmieniem instrumentów akustycznych.

 

 

 

Filharmonicy kameralnie | Beethoven | Ravel | Szymanowski
19.12.2018,start.19
Występują: Karłowicz Quartet


Kwartet smyczkowy – prawdopodobnie najbardziej klasyczny rodzaj obsady, kwintesencja (a może „kwartesencja") muzyki kameralnej. Dobór zaledwie czterech instrumentów smyczkowych: dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli, z jednej strony traktowany bywał jako skład ćwiczebny dla adeptów kompozycji. Z drugiej strony pozwalał kompozytorom przez wieki – od czasów klasycyzmu po muzykę współczesną – tworzyć najbardziej przełomowe dzieła historii muzyki. W wykonaniu Karłowicz Quartet, który współtworzą instrumentalistki Filharmonii w Szczecinie.

 

 

 

Jerzy Grunwald | Koncert świąteczny
21.12.2018,start.19
Występują: George Grunwald Trio


Polski wokalista, instrumentalista, producent muzyczny Jerzy Grunwald (występujący również pod pseudonimem George&G) karierę muzyczną rozpoczął jako nastolatek w połowie lat sześćdziesiątych. W 1967 roku wszedł do składu grupy No To Co, a pięć lat później założył własny zespół En Face. W latach siedemdziesiątych często koncertował za granicą: w Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, by w końcu dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał na kolejnych dziewięć lat. Następnie przeprowadził się do Szwecji, gdzie mieszka do dziś.

 

 

 

Scarlatti | Kantaty bożonarodzeniowe-koncert muzyki dawnej
22.12.2018,start.19
Występują: Freiburger BarockConsort, Dorothee Mields – sopran, Alessandro Scarlatti


Alessandro Scarlatti (1660–1725) – włoski kompozytor doby baroku, urodzony na Sycylii w Palermo, należy do najważniejszych twórców związanych z ośrodkiem neapolitańskim. Pochodził z muzycznej rodziny, również jego syn Domenico został kompozytorem, autorem słynnych sonat klawesynowych. Scarlatti zasłynął przede wszystkim na gruncie operowym, jako jeden z najważniejszych twórców szkoły neapolitańskiej. Jego życiorys rozdarty jest pomiędzy Rzymem i Neapolem. Ślady tego rozdarcia można odnaleźć też w jego dorobku.

 

 

 

Weneckie Boże Narodzenie-koncert muzyki dawnej
27.12.2018,start.19
Występują: Arte dei Suonatori, Claire Lefilliâtre, Komale Akakpo, Martin Gester


W programie utwory Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hassego i Giovanniego Agostina Perottiego. Muzyka dawna najlepiej brzmi w okresie świąt. Najlepiej w wydaniu specjalistów od wykonawstwa historycznego. Arte dei Suonatori to najsłynniejsza polska orkiestra barokowa, która stale współpracuje z muzykami z całego świata. Powstała z inicjatywy Ewy i Aureliusza Golińskich w 1993 roku. Ma w swoim dorobku liczne nagrania i projekty koncertowe, m.in. cykl koncertów „Muzyka dawna – persona grata”.

 

 

 

Jubileusz Animato
28.12.2018,start.19
Występują: Trio Harmonijek Ustnych „Animato", Jazz Band Ball Orchestra, Jerzy Grzesiukiewicz, Ubaldo Fabbri


Harmonijka ustna, mały wielki instrument, najczęściej kojarzona z bluesem lub muzyką country. Może występować w różnych odmianach, które potrafią łamać stereotypy dotyczące niewielkich rozmiarów i ograniczonej skali harmonijki. Nieczęsto jednak można spotkać ją na scenie filharmonii, a tym bardziej nie w takim stężeniu. Trzy, w dodatku różne, harmonijki ustne to już właściwie mały zespół kameralny. Zespół Harmonijek Ustnych „Animato” powstał w 1978 roku i jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie.

 

 


Złoty wiek XX - koncert sylwestrowy
31.12.2018,start.20
Występują: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, European Jazz Sextet, Aga Zaryan, Norbert Twórczyński (gość specjalny)


Podczas koncertu zabrzmią takie hity, jak: „It Don't Mean A Thing”, „Take The A Train”, „My Baby Just Cares For Me”, „Smile”, „Hit The Road Jack”, „Night In Tunisia” czy „Ulice wielkich miast” (z repertuaru Urszuli Dudziak) i „Nim przyjdzie wiosna” Czesława Niemena. Zapraszamy na wyjątkowy koncert sylwestrowy z gwiazdą polskiego jazzu, Agą Zaryan, laureatką najważniejszych nagród w świecie muzycznym, od lat - wg czytelników magazynu „Jazz Forum" - uznawaną za najlepszą wokalistkę jazzową w Polsce.