Filharmonia
Filharmonia -


2 w jednej kolumnie

SONORO 2018/2019
Gershwin | Ginastera | Antonsen
koncert symfoniczny
01.02.2019,start.19


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Gorące rytmy Ameryki Łacińskiej niezwykle fascynowały kompozytorów XX wieku. Uwertura kubańska George’a Gershwina, początkowo zatytułowana po prostu „Rumba”, to pocztówka z wakacji w Hawanie na Kubie, gdzie kompozytor przebywała w 1932 roku. Utwór zwraca uwagę przede wszystkim tanecznymi karaibskimi rytmami, a kubańskiego charakteru dodają mu użyte perkusjonalia: marakasy, bongosy, claves i guiro, niemal przez cały czas trwania kompozycji wybijające ostinatowy rytm.


-------------------------------------------------------

 

ESPRESSIVO 2018/2019
Mateusz Gawęda Trio | Falstart
koncert jazzowy
04.02.2019,start.19


Mateusz Gawęda Trio – młody zespół założony przez krakowskiego pianistę Mateusza Gawędę. Wykonuje autorski program złożony głównie z kompozycji lidera grupy, inspirowany jazzem lat 60., a także muzyką XX wieku i współczesną. Debiutancki album zespołu „Overnight Tales” otrzymał nominację do nagrody Fryderyki 2017 w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku. W 2018 roku ukazała się kolejna płyta zespołu „Falstart”.


-------------------------------------------------------

 

SONORO 2018/2019
Szczecin-Wrocław | Klasycy
koncert
06.02.2019,start.19


West Side Sinfonietta. Wielcy klasycy wiedeńscy rzadko kojarzą nam się z muzycznymi dowcipami lub muzyką rozrywkową. A jednak w bogatym dorobku zarówno Wolfganga Amadeusa Mozarta, jak i Josepha Haydna można znaleźć przykłady muzyki lekkiej i żartobliwej. Do tak zwanej muzyki plenerowej należały takie gatunki, jak divertimenta, kasacje i serenady, w tym słynna „Eine kleine Nachtmusik”, zatem „Mała nocna muzyka”. Do tematyki nocnej nawiązuje również „Serenata notturna”, czyli Serenada D-dur KV 239. Trzyczęściowa kompozycja napisana została na nietypową obsadę dwóch małych orkiestr, nawiązując do barokowego gatunku concerto grosso.


-------------------------------------------------------

 

DECISO 2018/2019
Avi Avital | Beethoven | Bach
koncert
08.02.2019,start.19


Artyści: The Knights oraz Avi Avital – mandolina. Jeszcze kilka lat temu mandolina wzbudzała w wytrawnych melomanach ironiczny uśmieszek i kojarzyła się co najwyżej z muzyką tradycyjną basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu lub co gorsza ze szkolnymi orkiestrami mandolinistów. W ostatnim czasie instrument ten odważnie wkroczył do sal filharmonicznych, a to za sprawą wybitnego wirtuoza mandoliny Aviego Avitala. Artysta odkrył przed publicznością rozległy repertuar pisany przez uznanych kompozytorów na ten niepozorny, a pięknie brzmiący instrument.


-------------------------------------------------------

 

RUBATO 2018/2019
Klapa Reful Split
koncert tradycyjny
12.02.2019,start.19


Klapa Reful ze Splitu to męski sekstet wokalny działający od 1989 roku, prezentujący polifoniczny śpiew klapa, typowy dla chorwackiego regionu dalmacji. Repertuar zespołu to pieśni miłosne, pogrzebowe, weselne, morskie, religijne i o zabarwieniu biesiadnym. Od lat 90, grupa jest stałym finalistą festiwalu zespołów prezentujących ten gatunek w Omis w Chorwacji i plasuje się tym samym w gronie najlepszych tego typu wykonawców na świecie.


-------------------------------------------------------

 

ANIMATO 2018/2019
Filharmonicy Kameralnie | Magic sonata
koncert kameralny
13.02.2019,start.19


Forma sonatowa od epoki klasycyzmu stała się złotą zasadą budowy większości kompozycji. Sam gatunek sonaty, czyli kompozycji czysto instrumentalnej (w przeciwieństwie do śpiewanej kantaty), jeszcze bez ustalonej ściśle formy pojawił się już pod koniec XVI wieku. Forma sonaty i jej krótsza prostsza wersja sonatina pojawiały się także w twórczości XX-wiecznej.


-------------------------------------------------------

 

VIRTUOSO 2018/2019
Bernstein | Borowicz | Meisinger
koncert symfoniczny
15.02.2019,start.19


Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie oraz Krzysztof Meisinger – gitara. Choć po gitarę jako instrument koncertujący sięgało wielu znanych kompozytorów, m.in. Luigi Boccherini i Niccolò Paganini, a od napisania słynnego „Concierto de Aranjuez” Joaquína Rodriga minęło już 80 lat, to na estradach filharmonicznych nadal stosunkowo rzadko można spotkać gitarę w towarzystwie orkiestry symfonicznej.


-------------------------------------------------------

 

PIANOFORTE 2018/2019
Laureaci Konkursów | Denis Kozukhin
recital
20.02.2019,start.19


Denis Kozhukhin jeden z największych pianistów swojego pokolenia. Laureat Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elzbiety Belgijskiej (2010). Artysta koncertuje obecnie na całym świecie, występując jako solista z najlepszymi orkiestrami pod dyrekcją znakomitych dyrygentów.


-------------------------------------------------------

 

SONORO 2018/2019
Boreyko | Strawiński
koncert symfoniczny
22.02.2019,start.19


Artyści: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Paryżanie z początku XX wieku uwielbiali egzotykę i kultury odległych krajów. Po fascynacji Dalekim Wschodem, dzięki wystawie sztuki rosyjskiej w Pétit Palais w 1906 roku, przyszła moda na Rosję i rosyjską muzykę. Zainteresowanie Francuzów postanowił umiejętnie wykorzystać Siergiej Diagilew, impresario i założyciel Baletów Rosyjskich. Po muzykę do nowego baletu zwrócił się do młodego, nieznanego nikomu rosyjskiego kompozytora Igora Strawińskiego….


-------------------------------------------------------

 

SOUNDLAB 2018/2019
Forest Swords | Lab 5: El-trip
koncert elektroniczny
23.02.2019,start.19


Forest Swords to pseudonim artystyczny pochodzącego z Liverpoolu producenta i DJ-a, Matthew Barnesa. Artysta tworzy muzykę elektroniczną łączącą brzmienia syntezatorowe i akustyczne, niekiedy zestawiając je z wokalem. Charakterystyczna w jego kompozycjach jest bardzo uwydatniona sekcja rytmiczna (tzw. dub), co często nadaje utworom wymiar medytacyjny. Muzyk eksperymentuje z różnymi stylami, takimi jak hip-hop, dub, future jazz, dodając brzmienia bardziej abstrakcyjne, a także dźwięki instrumentalne.


-------------------------------------------------------

 

BRILLANTE 2018/2019
K. Stańko | Herdzin | Aquarius
koncert
24.02.2019,start.19


Krystyna Stańko – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka i pedagog, absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami jazzowymi, jest również wykładowczynią na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Muzyczna działalność Krzysztofa Herdzina jest wyjątkowo szeroka. W jego dyskografii znajduje się ponad 150 albumów. Koncertował z wieloma muzykami, nie tylko jazzowymi.


-------------------------------------------------------

 

INTERMEZZO 2018/2019
Sax & Keuris
koncert kameralny
26.02.2019,start.19


Choć skonstruowany i opatentowany został już w 1846 roku przez belgijskiego konstruktora Adolpha Saxa, dla scen filharmonicznych saksofon nadal pozostaje zjawiskiem egzotycznym. Od połowy XIX wieku zaczął się pojawiać w obsadzie orkiestry w takich dziełach, jak „Arlezjanka” George’a Bizeta, „Sinfonia domestica” Richarda Straussa, „Bolero” Maurice’a Ravela, jednak w XX wieku znacznie większą popularność zyskał w jazzie.