Filharmonia
Filharmonia -

 

 

INTERMEZZO 2018/2019
Prosto ze Szczecina | Michał Francuz
koncert kameralny
02.04.2019,start.19


Program na miarę największych legend fortepianu zaprezentuje pochodzący ze Szczecina pianista, a obecnie związany Akademią Muzyczną w Poznaniu, Michał Francuz. Artysta występuje jako solista i kameralista, a wśród jego projektów koncertowych szczególnie ambitnym przedsięwzięciem było wykonanie wszystkich koncertów fortepianowych Beethovena w ciągu dwóch dni.

 

Swój wirtuozowski recital pianista rozpocznie od Bacha – jego II partity c-moll BWV 826. Po cyklu barokowych tańców przeniesiemy się kilka wieków w przyszłość na salony, gdzie królował walc.

 


-------------------------------------------------------

 

SOUNDLAB 2018/2019
Shiva Feshareki | Lab 7: El-vinyl
koncert elektroniczny
04.04.2019,start.19


Kompozytorka, prezenterka radiowa, DJ-ka, turntablistka – pochodząca z Londynu Shiva Feshareki jest artystką o wyjątkowo szerokich horyzontach artystycznych. Ukończyła studia w zakresie kompozycji w Royal College of Music w Londynie, gdzie w 2016 roku obroniła także doktorat.

 

Już jako siedemnastolatka w 2004 roku zdobyła tytuł Young Composer of the Year festiwalu BBC Proms, a w 2017 została laureatką BASCA British Composer Award for Innovation. Jako turntablistka daje występy solo oraz improwizuje z innymi muzykami.

 


-------------------------------------------------------

 

SONORO 2018/2019
Mozart | Haydn
koncert symfoniczny
05.04.2019,start.19


Ile może się wydarzyć w warsztacie kompozytora między jego pierwszą a ostatnią symfonią? Spoglądając na dorobek i dokonania Josepha Haydna, ojca tego gatunku, który w ciągu 36 lat napisał 104 symfonie, można stwierdzić, że całkiem sporo.

 

Historia rozwoju symfonii w twórczości Haydna to zresztą doskonały pretekst, by przyjrzeć się, jak w ciągu życia jednego artysty zmieniał się status i sposób funkcjonowania kompozytora. Pierwsza w katalogu Hobokena Symfonia w tonacji D-dur powstała w 1759 roku.

 

-------------------------------------------------------

 

RUBATO 2018/2019
Alentejo Cantado (Portugalia)
koncert tradycyjny
09.04.2019,start.19


Portugalski projekt Alentejo Cantado to grupa wykonująca wpisany na listę UNESCO śpiew nazwany Cante Alentejano. To gatunek tradycyjnego, dwuczęściowego śpiewu wykonywany przez amatorskie zespoły chóralne w południowej Portugalii, charakteryzujący się charakterystycznymi melodiami, tekstami i stylami wokalnymi oraz wykonywany bez instrumentacji.

 

Teksty zawierają zarówno tradycyjne tematy, takie jak życie na wsi, natura, miłość, macierzyństwo i religia, jak i zmiany w kontekście kulturowym i społecznym.

 


-------------------------------------------------------

 

SONORO 2018/2019
Walewska | Pieśni Karłowicza
koncert symfoniczny
12.04.2019,start.19


Mieczysław Karłowicz, kompozytor przełomu XIX i XX wieku, zapisał się w historii muzyki głównie jako twórca dzieł orkiestrowych, zwłaszcza poematów symfonicznych. W wieku około 20 lat, trochę na pograniczu twórczości „szkolnej”, młody artysta pisał też pieśni na głos z fortepianem.

 

W ciągu roku (od końca 1895 do końca 1896) powstały niemal wszystkie z 29 pieśni – do dziś zachowały się 22 z nich.Najchętniej wybieranym przez Karłowicza poetą był Kazimierz Tetmajer, choć w zbiorze pojawiają się też pojedyncze pieśni do słów m.in. Heinricha Heinego, Adama Asnyka.

 


-------------------------------------------------------

 

ENERGICO 2018/2019
Mitch & mitch | Energico
koncert
13.04.2019,start.19


Od 17 lat muzycy Mitch & Mitch koncertują i nagrywają w różnych konfiguracjach (duecie, kwintecie, oktecie, wersji chóralnej i orkiestrowej). Ich koncerty są przyjmowane entuzjastycznie zarówno w salach koncertowych, jak i na dużych festiwalach, takich jak katowicki Off Festival, czy Opener w Gdyni.

 

Koncert tego nieokiełznanego muzycznego żywiołu to niespodzianka dla naszych słuchaczy i jednocześnie kolejna odsłona cyklu Energico [energicznie, stanowczo, zdecydowanie], w którym prezentujemy interesujące osobowości muzyczne.

 


-------------------------------------------------------

 

PIANOFORTE 2018/2019
Laureaci konkursów | Boris Giltburg
recital
17.04.2019,start.19


Boris Giltburg, pianista urodzony w Moskwie, a wykształcony w Tel Awiwie jest laureatem wielu nagród na konkursach pianistycznych, wśród których szczególnie ważne okazało się zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie im. Królowej Elżbiety w Brukseli. Przez krytykę docenione zostało także jego nagranie Sonat „Wojennych” Sergiusza Prokofiewa.

 

Artysta jest też uznawany za jednego z czołowych interpretatorów muzyki Rachmaninowa. Program jego recitalu wypełnią właśnie dzieła kompozytorów rosyjskich.

 


-------------------------------------------------------

 

MISTERIOSO 2018/2019
Filharmonicy kameralnie | Cztery struny świata
koncert kameralny
24.04.2019,start.19


Kwartet smyczkowy z gitarą – po ten nietypowy skład sięgnęli dwaj brazylijscy kompozytorzy gitarzyści: Sergio Assad i Egberto Gismonti. Gismonti klasyczne wykształcenie muzyczne zdobył w zakresie fortepianu i kompozycji, którą studiował najpierw w brazylijskim konserwatorium, a następnie u Nadii Boulanger w Paryżu.

 

W zakresie gitary jest samoukiem, a ponieważ 6 strun tego instrumentu uznał za niewystarczające, skonstruował gitary o 10 i 12 strunach. Jego najważniejszym polem działalności stał się jazz z mocnymi wpływami muzyki popularnej.

 


-------------------------------------------------------

 

SONORO 2018/2019
Sibelius | Lutosławski | Czajkowski
koncert symfoniczny
26.04.2019,start.19


Koncert skrzypcowy d-moll Jeana Sibeliusa jest najczęściej wykonywanym i nagrywanym koncertem XX wieku. Utwór ukończony w 1904 roku utrzymany jest jeszcze w stylu późnego romantyzmu, eksponuje wirtuozowskie możliwości instrumentu solowego.

 

Niespokojny i tajemniczy w charakterze łatwo przywołuje skojarzenia z surowym skandynawskim krajobrazem.
Silnymi romantycznymi emocjami przesycona jest również uwertura-fantazja „Romeo i Julia” Piotra Czajkowskiego. Wielu twórców sięgało po słynną tragedię Shakespeare’a.

 


-------------------------------------------------------

 

BRILLANTE 2018/2019
Grażyna Auguścik | Jazz | Orkiestra
koncert
28.04.2019,start.19


Grażyna Auguścik – wokalistka jazzowa, aranżerka, kompozytorka, producentka, pochodząca ze Słupska, a obecnie od wielu lat mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Po studiach w Polsce od 1988 roku kontynuowała naukę na uczelni Berklee College of Music w Bostonie, którą ukończyła z wyróżnieniem. Od 1994 roku mieszka w Chicago.

 

W swej dyskografii ma 19 albumów solowych oraz wiele płyt, na których występuje gościnnie. Współpracuje z wieloma artystami, jej twórczość jest entuzjastycznie odbierana przez krytykę i słuchaczy.

 

-------------------------------------------------------

 

ESPRESSIVO 2018/2019
EABS | Letters to Krzysztof Komeda Międzynarodowy Dzień Jazzu
koncert jazzowy
30.04.2019,start.19


EABS (Elektro-Acoustic Beat Sessions) to wrocławski septet jazzowy. Młodzi muzycy łączą inspirację polską muzyką jazzową lat 60. ze współczesnymi brzmieniami, tworząc własny autorski styl. „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” to ich debiutancki album poświęcony filmowej twórczości legendarnego jazzowego pianisty i kompozytora – jego utworom napisanym w latach 1962–1967.

 

Kompozycje Komedy zostały przez muzyków zespołu poddane nowatorskiej obróbce, pojawiają się w nich elementy hip-hopu, jungle, funku, gospel i elektroniki oraz ciekawe instrumentacje pianistycznych fragmentów.

 

DLA DZIECI

 

Droga do Oza

koncert szkolny dla klas IV-VIII

01.04.2019,start.10,12

 

Czarnoksiężnik z Oz to opowieść uniwersalna na tyle, że da się ją przetłumaczyć na każdy język świata, w tym również na język muzyki. Co za tym idzie, jest to idealne pole to odkrywania meandrów związanych z muzycznymi zagadnieniami, takimi jak elementy dzieła muzycznego, grupy instrumentalne czy formy muzyczne.

 

Podróż Dorotki i jej psa Toto wraz z autorskimi kompozycjami Mateusza Czarnowskiego inspirowanymi muzyką amerykańskiej super grupy TOTO to nowe spojrzenie na powieść, przy jednoczesnym dostarczeniu młodym słuchaczom merytorycznych treści.

 

-------------------------------------------------------

 

Czy mnie jeszcze pamiętasz? Seniorita w Filharmonii

koncert rodzinny dla dzieci od 6. roku życia z opiekunami

07.04.2019,start.17

 

Kolejny koncert z naszym zespołem Seniorita! Projekt zapoczątkowany w 2017 roku ma swoją kontynuację w bardzo istotnym kontekście. Koncert będzie bowiem skupiał swą narrację na pamięci i problematyce z nią związanej. O tym, jak ćwiczyć za pomocą muzyki, co śpiewać żeby, nie zapominać, a ponadto dużo dobrej muzyki w wykonaniu zespołu wokalnego i muzyków Filharmonii to sedno kwietniowego koncertu.

 

-------------------------------------------------------

 

Salonik Wiolinowy, czyli dziecko pod skrzydłami Filharmonii

warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat, bez udziału opiekunów

07.04.2019,start.17

 

Salonik Wiolinowy to przyjazna dzieciom przestrzeń kreatywnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej. Dzieci (w grupach maks. 15-osobowych) spotykają się tu, by tworzyć, eksperymentują i odkrywają świat muzyki. Każdy temat realizowany jest przy wykorzystaniu innej techniki plastycznej, dzięki której mali podopieczni rozwijają zdolności manualne i kreatywność.

 

Salonik to miejsce gier ruchowych, rytmicznych, integracyjnych oraz swobodnej zabawy dzieci i nawiązywania kontaktów społecznych. Warsztaty odbywają się z gościnnym udziałem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Tadeusza Szeligowskiego.

 

-------------------------------------------------------

 

Raniutto - Legato

warsztaty dla dzieci do 2. roku życia

13.04.2019,start.9

 

Legato to forma warsztatów dla niemowląt i dzieci do 2. roku życia z nastawienie na słuchanie muzyki, oswajanie dziecka z brzmieniem instrumentów i pobudzanie jego wrażliwości. Tak wczesny kontakt z muzyką stanowi ważny element rozwoju. Zarówno dzieci, jak i rodzice mogą tu odnaleźć także walory muzykoterapeutyczne.

 

-------------------------------------------------------

 

Raniutto - Portato

warsztaty dla dzieci w wieku od 2. do 4. roku życia

13.04.2019,start.10.30

 

Portato to warsztaty dla dzieci od 2. do 4. roku życia, które muzyki chcą już nie tylko słuchać, ale także być jej częścią – chcą śpiewać, grać na instrumentach, ruszać się w jej rytm. To zajęcia dla tych dzieci, które siedzieć na poduszkach rozłożonych na dywanie w Filharmonii chcą tylko do czasu – potem chcą działać, bo muzyka w duszy im gra.

 

-------------------------------------------------------

 

Raniutto - Staccato

warsztaty dla dzieci w wieku od 4. do 6. roku życia

13.04.2019,start.12

 

Staccato jest przeznaczone dla dzieci od 4. do 6. Roku życia, którym w żyłach płynie czysta energia, a po usłyszeniu kilku dźwięków nogi zaczynają same przebierać – i właśnie dla nich Filharmonia przygotowała zajęcia wypełnione zabawą. Podczas tych warsztatów na pierwszym miejscu stawiamy ruch, chcemy, by każde żywiołowe dziecko mogło spędzić przy muzyce aktywną godzinę zajęć. Podczas Staccato odnajdzie się każdy, komu energia nie pozwala usiedzieć w miejscu nawet chwili.