Filharmonia

 

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki | Koncert w ciemnościach
koncert
01.10.2019,start.19


Międzynarodowy Dzień Muzyki został ustanowiony w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki, działającej przy UNESCO. Jak co roku Filharmonia w Szczecinie również obchodzi ten ważny dzień, proponując swoim słuchaczom wyjątkowe wydarzenie – koncert w ciemnościach. Na scenie w sali kameralnej zagości Patryk Matwiejczuk, wybitny niewidomy pianista ze Szczecina. Razem z zespołem zaprezentują przekrojowy repertuar od klasyki po improwizowane formy muzyczne.

 

-------------------------------------------------------

  

MISTERIOSO
Weinberg 100 | Roth | Gallardo
koncert kameralny
02.10.2019,start.19


Linus Roth i Weinberg – to historia odkrycia, wskrzeszenia, nadania brzmienia, głębokiego zrozumienia. Udało się w niej zapisać również Szczecinowi. Tym razem usłyszymy dzieła na skrzypce i fortepian Mieczysława Weinberga i Dymitra Szostakowicza, jego przyjaciela i towarzysza w komponowaniu. Cieszymy się, że po raz kolejny Szczecin ma okazję gościć Linusa Rotha i zapisać się we współtworzonej przez niego historii. 

 

-------------------------------------------------------

  

GRANDIOSO
Bach i Mozart
koncert symfoniczny
04.10.2019,start.19


Przedstawiając program złożony z utworów Johanna Sebastiana Bacha i Wolfganga Amadeusa Mozarta, chyba chcieliśmy poszukać odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że dana muzyka staje się niezwykle popularna? Na pewno każdy z Państwa zastanawiał się nad tym przy okazji któregoś z koncertów. Podstawowy element to oczywiście muzyczny geniusz twórcy. Solistami koncertu będą koncert mistrzowie i członkowie naszej Orkiestry: Paweł Maślanka, Karolina Hyla, Joanna Kowalczyk i Filippo del Noce. Tylko w ten wyjątkowy wieczór będą oni rozdawać autografy!

 

-------------------------------------------------------

  

ESPRESSIVO
Stacey Kent – I Know I Dream: The Orchestral Sessions
koncert jazzowy
07.10.2019,start.19


Stacey Kent, jedna z najważniejszych współczesnych wokalistek jazzowych, wystąpi w Polsce po raz pierwszy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. W Szczecinie zabrzmią utwory z płyty „I Know I Dream: The Orchestral Sessions”. Artystka wykona je wraz z muzykami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie. Szczeciński koncert będzie wyjątkową okazją do tego, aby sprawdzić, jak na jednej scenie współbrzmi finezyjny mezzosopran Kent w połączeniu z instrumentarium orkiestry symfonicznej.

 

-------------------------------------------------------

  

MISTERIOSO
Baltic Guitar Days | Laureat nagrody Grand Prix
koncert kameralny
08.10.2019,start.19


„Gitara to niezwykły instrument, który potrafią zrozumieć tylko nieliczni”. Gdy Franz Schubert wypowiadał te słowa chyba nie przypuszczał, że w XXI wieku właśnie gitara stanie się najpopularniejszym instrumentem, walcząc o pierwsze miejsce na podium z fortepianem i skrzypcami. A może ten wielki romantyk miał na myśli niesamowitą duszę instrumentu, na którym muzyczny kunszt potrafią pokazać tylko najwięksi mistrzowie? Współczesną nam historię gitary tworzy… pierwsza edycja Baltic Guitar Days w Szczecinie.

 

-------------------------------------------------------

  

GRANDIOSO
Moss | Dukas | Fessard
koncert symfoniczny
11.10.2019,start.19


Filharmonia serdecznie zaprasza Państwa na koncert z okazji siedemdziesiątych urodzin i pięćdziesięciolecia pracy artystycznej Piotra Mossa. W zeszłym sezonie pracowaliśmy z kompozytorem nagrywając pieśni Mieczysława Karłowicza w jego orkiestracji. Tym razem na scenie zagości jego muzyka. Piotr Moss jest kompozytorem wszechstronnym – pisał utwory orkiestrowe, sakralne, kameralne, solowe, ale również dla teatru, jazzowe, piosenki literackie i przebojowe. Zdobył kilkadziesiąt nagród na konkursach kompozytorskich w całej Europie.

 

-------------------------------------------------------

  

BRILLANTE
Leszek Możdżer | Symphosphere
koncert
13.10.2019,start.19


Leszek Możdżer należy od lat do grona najwybitniejszych pianistów jazzowych w Europie, ale pozostaje jednym z najciekawszych twórców, którzy nieustannie poszukują nowych artystycznych wyzwań, eksperymentując i eksplorując coraz to nowe muzyczne terytoria. Tym razem słynny pianista we współpracy z szwedzkim kontrabasistą Larsem Danielssonem postanowili połączyć siły i wraz z nominowaną do Grammy amerykańską saksofonistką Tią Fuller, perkusistą Wojciechem Bulińskim, gitarzystą Wojtkiem ‘Monterem’ Orszewskim.

 

-------------------------------------------------------

  

MISTERIOSO
Konieczny śpiewa Schuberta
recital
16.10.2019,start.19


Gościem Filharmonii będzie Tomasz Konieczny, obecnie jedno z najgorętszych nazwisk wśród śpiewaków, a koncert połączy dwie, z pozoru tylko różne wędrówki - romantycznego bohatera, którego miłość odtrącono i wędrowca, który zagubiony przemierza współczesny świat.
Tomasz Konieczny jest doskonałym interpretatorem muzyki niemieckiej. Sławę przyniosły mu zwłaszcza wielkie role w operach Richarda Wagnera. Z desek teatrów w Lipsku, Lubece, Mannheim i Stuttgarcie, przez Paryż trafił do Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

 

-------------------------------------------------------

  

SOUNDLAB
Lab 1: Subotnick & Lillevan
koncert
17.10.2019,start.20


Zamówiona przez Bregenzer Festspiele opera „Pokój Jakuba” stała się fundamentem blisko dziesięcioletniej współpracy Mortona Subotnicka i Lillevana. W Szczecinie wystąpią ze swoim projektem „From Silver Apples to a Sky of Cloudless Sulphur”. Ta muzyczno-wizualna retrospektywa twórczości Subotnicka, otworzy kolejną edycję Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej . Od blisko dziesięciu lat Lillevan i Subotnick podróżują od Meksyku po Chiny nadając nowy wymiar klasycznym już kompozycjom tego ostatniego.

 

-------------------------------------------------------

  

GRANDIOSO
Ravel | Vaughan Williams | Britten | Debussy
koncert symfoniczny
18.10.2019,start.19


Zerkając w życiorysy Debussy’ego, Ravela i Williamsa, od razu zauważymy, że łączyła ich belle epoque. Okres bez wojen w Europie, era intensywnego rozwoju gospodarczego i przemysłowego, lata genialnych wynalazków i maszyn, postępu i odkryć naukowych. Był to czas także narodzin kultury masowej. Pod koniec 1895 roku pojawiło się kino, w 1896 odbyły się pierwsze igrzyska nowożytne, a w 1897 w Szczecinie zwodowano największy ówcześnie statek na świecie (!) transatlantyk „Kaiser Wilhelm der Große”.

 

-------------------------------------------------------

  

RUBATO
Maya Youssef | Syria/Wielka Brytania
koncert tradycyjny
24.10.2019,start.19


Maya Youssef jest pierwszym muzykiem w rodzinie. Jej ojciec miał ogromną kolekcję nagrań z całego świata, dzięki czemu w domu słuchała zarówno muzyki zachodniej i arabskiej klasyki, jazzu, fusion, muzyki świata, a nawet muzyki tybetańskich mnichów. Naukę w szkole muzycznej rozpoczęła w wieku siedmiu lat ucząc się gry na skrzypcach. Pewnego dnia, gdy miała dziewięć lat, w drodze do szkoły usłyszała piękny dźwięk i melodię dobiegającą z pobliskiej taksówki. Jak zaczarowana podążyła za nią.

 

-------------------------------------------------------

  

GRANDIOSO
Weinberg 100 | Wallfisch
koncert symfoniczny
25.10.2019,start.19


„Z dyskografią obejmującą ponad 70 płyt jest jednym z najczęściej nagrywanych artystów świata”. Z dumą informujemy, że naszym gościem będzie Raphael Wallfisch, jeden z największych mistrzów wiolonczeli na międzynarodowej scenie. W rankingu BBC jego nagranie „Koncertu wiolonczelowego” Dvořáka uznane zostało za najwybitniejsze nagranie tego utworu w ostatnim ćwierćwieczu. W repertuarach najznakomitszych sal koncertowych i orkiestr świata, w najbardziej uznanych wytwórniach płytowych, w dedykacjach dziesiątek kompozytorów.

 

-------------------------------------------------------

  

MISTERIOSO | Filharmonicy kameralnie
Moniuszko 200 | Weinberg 100 | Filharmonicy kameralnie
koncert kameralny
27.10.2019,start.12


Główni bohaterowie tego październikowego dnia, Moniuszko, Loewe, Weinberg, nie przyjaźnili się ani nawet nie żyli w tym samym czasie. Jednak to właśnie ich wybrał Éxquartet do programu swojego koncertu. Ale nieprzypadkowo. Artystom zależy na pokazaniu tego, z czego słynie Szczecin – miasto na skrzyżowaniu szlaków w sercu Europy. Spotkania kultur nabierają szczególnego znaczenia, znajdują elementy historii, kultury i życia społecznego, które łączą, a nie dzielą. I posługują się językiem, który zrozumie każdy - muzyką.

 

 

DLA DZIECI

 

 

DoNuta taktuje – Na raz
koncert kameralny dla przedszkoli
01,21,22.10.2019,start.9, 10.30, 12


„DoNuta taktuje” to cykl koncertów kameralnych dostosowanych do dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej. 50-minutowe spotkania z muzyką na żywo są nie tylko bombą energetyczną dla dzieci, ale przede wszystkim okazją do obcowania z brzmieniem instrumentów symfonicznych oraz ze szczecińskimi filharmonikami. Podczas tych niecodziennych spotkań uczniowie zachęcani są do aktywnego udziału w audycji oraz do współtworzenia nowych kompozycji dźwiękowych. DoNuta wraz z muzykami różnych sekcji instrumentalnych przekona naszą najbardziej wymagającą publiczność, że najlepszą zabawą jest aktywne słuchanie!

 

-------------------------------------------------------

  

DoNuta taktuje – Na dwa
koncert kameralny dla klas I-III
09,10.10.2019,start.9, 10.30, 12


„DoNuta taktuje” to cykl koncertów kameralnych dostosowanych do dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej. 50-minutowe spotkania z muzyką na żywo są nie tylko bombą energetyczną dla dzieci, ale przede wszystkim okazją do obcowania z brzmieniem instrumentów symfonicznych oraz ze szczecińskimi filharmonikami. Podczas tych niecodziennych spotkań uczniowie zachęcani są do aktywnego udziału w audycji oraz do współtworzenia nowych kompozycji dźwiękowych. DoNuta wraz z muzykami różnych sekcji instrumentalnych przekona naszą najbardziej wymagającą publiczność, że najlepszą zabawą jest aktywne słuchanie!

 

-------------------------------------------------------

  

Raniutto - Legato
warsztaty dla dzieci do 2. roku życia
05,26.10.2019,start.9


Legato to forma warsztatów dla niemowląt i dzieci do 2. roku życia z nastawienie na słuchanie muzyki, oswajanie dziecka z brzmieniem instrumentów i pobudzanie jego wrażliwości. Tak wczesny kontakt z muzyką stanowi ważny element rozwoju. Zarówno dzieci, jak i rodzice mogą tu odnaleźć także walory muzykoterapeutyczne.

 

-------------------------------------------------------

  

Raniutto - Portato
warsztaty dla dzieci w wieku od 2. do 4. roku życia
05,26.10.2019,start.10.30


Portato to warsztaty dla dzieci od 2. do 4. roku życia, które muzyki chcą już nie tylko słuchać, ale także być jej częścią – chcą śpiewać, grać na instrumentach, ruszać się w jej rytm. To zajęcia dla tych dzieci, które siedzieć na poduszkach rozłożonych na dywanie w Filharmonii chcą tylko do czasu – potem chcą działać, bo muzyka w duszy im gra.

 

-------------------------------------------------------

  

Raniutto - Staccato
warsztaty dla dzieci w wieku od 4. do 6. roku życia
05.10.2019,start.12


Staccato jest przeznaczone dla dzieci od 4. do 6. Roku życia, którym w żyłach płynie czysta energia, a po usłyszeniu kilku dźwięków nogi zaczynają same przebierać – i właśnie dla nich Filharmonia przygotowała zajęcia wypełnione zabawą. Podczas tych warsztatów na pierwszym miejscu stawiamy ruch, chcemy, by każde żywiołowe dziecko mogło spędzić przy muzyce aktywną godzinę zajęć. Podczas Staccato odnajdzie się każdy, komu energia nie pozwala usiedzieć w miejscu nawet chwili.

 

-------------------------------------------------------

  

Raniutto - Pregnato
warsztaty dla mam z brzuszkami
26.10.2019,start.12


A gdyby tak sobotni poranek spędzić wraz ze swoją pociechą, bawiąc się i słuchając muzyki na żywo w jednym momencie? Warsztaty Raniutto w Filharmonii to idealna okazja, by świadomie bawić się ze swoimi dziećmi przy dźwiękach muzyki w futurystycznych przestrzeniach Filharmonii. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci od 6. miesiąca do 6. roku życia. Dzieci bawią się w rytm muzyki, granej przez naszych filharmoników, poznają instrumenty, a przede wszystkim poddają się terapeutycznej mocy muzyki.

 

-------------------------------------------------------

  

Salonik Wiolinowy, czyli dziecko pod skrzydłami Filharmonii
warsztaty dla dzieci w wieku 3–6 lat, bez udziału opiekunów
20.10.2019,start.17 | 27.10.2019,start.12


Salonik Wiolinowy to przyjazna dzieciom przestrzeń kreatywnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej. Dzieci (w grupach maks. 15-osobowych) spotykają się tu, by tworzyć, eksperymentują i odkrywają świat muzyki. Każdy temat realizowany jest przy wykorzystaniu innej techniki plastycznej, dzięki której mali podopieczni rozwijają zdolności manualne i kreatywność. Salonik to miejsce gier ruchowych, rytmicznych, integracyjnych oraz swobodnej zabawy dzieci i nawiązywania kontaktów społecznych.

 

-------------------------------------------------------

  

Yemaya – Królowa Mórz | Spektakl Opery Wrocławskiej
spektakl od 6. roku życia z opiekunami
20.10.2019,start.17


„Yemaya – Królowa Mórz” to przepiękna opowieść o tym, co jest w życiu najważniejsze. To historia o rodzinie, miłości, przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia oraz akceptacji siebie i swoich najbliższych, do czego kluczem jest zawsze to samo - otwarte oczy i serca. Przeżywane przez bohaterów emocje i podejmowane działania uczą tolerancji i szacunku dla innych, zwracają uwagę na konsekwencje podejmowanych decyzji, pokazują wartość, jaka tkwi w silnych więzach rodzinnych oraz to, że warto mieć prawdziwych przyjaciół.

 

-------------------------------------------------------

  

Ja, kompozytor! Wersja deluxe
koncert szkolny dla klas IV-VIII
29.10.2019,start.10,12


Co pożyczył Strawiński od Mozarta? Dlaczego Brahms lubił tańce węgierskie? Ile wspólnego mają Beethoven i Debussy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań spróbuje udzielić duet: Bemol i Półnut – znaki, które spadły z pięciolinii! Całe dnie czekają na to, co przyniesie los w postaci nowych partytur i kolejnego dyrygenta. Zwykle zaskoczeni, starają się wcielić w rolę ekspertów muzycznych, znawców kompozytorów i koneserów dobrych dźwięków. Nie zabraknie prezentacji instrumentów, ciekawych anegdot i cennych informacji.