Filharmonia czerwiec

Filharmonia czerwiec
Filharmonia -

Sonoro 2017/2018
Amerykański sen
Koncert Symfoniczny
01.06.2018,start.19


Jeden ze słynnych muzykologów Stefan Jarociński zauważył kiedyś, że pod koniec XIX wieku język muzyczny dotychczasowych epok wyczerpał się. To formuła, od której zazwyczaj zaczyna się opisywanie rozmaitych XX-wiecznych kierunków.

 

Kompozytorzy amerykańscy nic sobie nie robili z owego wyczerpania. Barber, Anderson, Copland i Gershwin poszli swoim ścieżkami. „American Dream” nie może mieć innego zakończenia – muzyka George’a Gershwina. Będzie to jednak zaaranżowana wiązanka melodii ze słynnej opery „Porgy and Bess” (1925).

 

------------------------

 

Misterioso 2017/2018
Trombone Unit Hannover
Koncert Kameralny
06.06.2018,start.19


W Filharmonii w Szczecinie zabrzmi najgłośniejszy instrument orkiestry – razy dziewięć! Artyści puzonu studiowali w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Mają na swoim koncie mnóstwo nagród tak w grze solowej, jak i zespołowej. Działają w Trombone Unit Hannover, a oprócz tego każdy z nich gra na co dzień w renomowanych orkiestrach niemieckich.

 

Założenie oktetu puzonowego, jak przyznają muzycy, było naturalną konsekwencją systematycznej pracy w formacjach kameralnych. Na tę dziedzinę muzycznej aktywności kładziono szczególny nacisk w uczelni hanowerskiej.

 

------------------------

 

Dziewiąta Beethovena
Koncert Symfoniczny
08.06.2018,start.19


Najpopularniejsze wielkie dzieło muzyki symfonicznej. Fenomen tego utworu to nie tylko wspaniała muzyka, ale i wartości moralne, które niesie tekst Fryderyka Schillera śpiewany przez chór w wielkim finale. Symfonia nr 9 Ludwiga van Beethovena to jeden z najważniejszych muzycznych dokumentów całej epoki oświecenia – czy dziś jest nadal aktualny?

 

Symfonia składa się z czterech części i choć trudno wnioskować, że mają one konkretny program, to jednak dramaturgiczny plan wygląda tak: część I – walka, II – zabawa, III – kontemplacja, IV – wielki pean.

 

------------------------

 

 

Dizzy Boyz Brass Band i Andrea Tofanelli
Koncert
12.06.2018,start.19


Dizzy Boyz Brass Band – to bardzo interesujący i nowatorski projekt na polskiej scenie muzycznej. Zespół tworzą znamienici muzycy polskiej sceny jazzowej: Jakub Domański (trąbka), Tomasz Orłowski (trąbka), Maciej Słoniewski (saksofon altowy), Filip Szulc (saksofon barytonowy), Piotr Banyś (puzon tenorowy), Maciej Łakomy (puzon basowy), Zbigniew Wilk (tuba), Maksymilian Mińczykowski (perkusja), Bartłomiej Krawczak (perkusja) oraz Daniel Moszczyński (wokal). Gościem specjalnym koncertu będzie Andrea Tofanelli - wieloletni trębacz big bandu Maynarda Fergusona.

 

------------------------

 

 

Pianoforte 2017/2018
Bomsori Kim i Rafał Blechacz
Recital
24.06.2018,start.17

 

Gwiazdy największych polskich konkursów muzycznych: południowokoreańska skrzypaczka Bomsori Kim, zdobywczyni II nagrody na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Poznaniu (2016), oraz tryumfator XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie Rafał Blechacz.

 

Wspaniałe spotkanie dwóch osobowości muzycznych. Spektakularnym akcentem podsumowującym lata pracy Rafała Blechacza od słynnego tryumfu na Konkursie Chopinowskim niech będzie fakt, że w 2014 roku został uhonorowany amerykańską nagrodą Gilmore – nazywaną „pianistycznym Noblem”.