Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Maj / Czerwiec 2017

Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Maj / Czerwiec 2017
Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Maj / Czerwiec 2017
Wezmę udział
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - M...

Co miesiąc pragniemy przedstawiać Wam repertuar szczecińskiej Filharmonii. Oto propozycje, jakie przygotowaliśmy na maj / czerwiec 2017!

   

Film-Harmony 2016/2017: Klasyka amerykańskiego kina
koncert symfoniczny
26.05.2017,start.19
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Mikhail Agrest


Wybitny twórca klasycznych partytur jest znany przede wszystkim jako autor przeszło stu kompozycji do produkcji filmowych. Rózsa to mistrz balansowania między gatunkami. Pisał ścieżki dźwiękowe do filmów historycznych, thrillerów i dramatów psychologicznych. Rózsa ilustrował najgłośniejsze produkcje Fabryki Snów lat 50: „Ivanhoe”, „Rycerze Okrągłego Stołu”, „Piękny Brummel” oraz oczywiście „Ben-Hur”.

 

Espressivo 2016/2017: Terence Blanchard Quintet i Filharmonicy
koncert jazzowy
28.05.2017,start.17
Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Terence Blanchard, Adam Sztaba.


Znakomity trębacz Terence Blanchard ma na swoim koncie dwadzieścia albumów oraz kilkadziesiąt ścieżek dźwiękowych do filmów i seriali telewizyjnych. Jednak to współpraca z amerykańskim reżyserem Spike’iem Lee przyniosła mu największą sławę. Po raz pierwszy spotkali się w 1990 r., kiedy nowoorleański trębacz zachwycił wykonaniem muzyki do filmu „Mo’Better Blues”. Blanchard odpowiedzialny jest za muzykę do wszystkich kolejnych filmów reżysera. Niezwykłą popularność przyniosła mu ścieżka dźwiękowa do „Malcolma X”, a także do „Planu doskonałego” i „25. godziny”.

 

Dzień dziecka - Łąki Łan
Koncert
01.06.2017,start.18


Święto wszystkich dzieci w Filharmonii będzie ucztą zarówno dla młodszej, jak i dorosłej publiczności. 1 czerwca wybuchnie prawdziwa muzyczna eksplozja, której głównym sprawcą będzie znany z niesamowitej energii na scenie zespół Łąki Łan. Funkowy charakter grupy zostanie specjalnie na potrzeby wydarzenia wzmocniony przez sekcję dętą blaszaną szczecińskich filharmoników. Spodziewajcie się prawdziwego muzycznego dynamitu!

 

Brillante 2016/2017: Musical Bernsteina
koncert symfoniczny
02.06.2017,start.19


On – to pracowity Amerykanin, utrzymujący rodzinę, dzielący czas między dom, firmę i salę gimnastyczną. Ona – żona przy mężu, nudę monotonnego życia opłaca załamaniami psychicznymi. Żyje w swoim własnym świecie, niby u boku męża, ale jednak gdzieś obok. Jest ich syn. On zapomina o dziecku, Ona zalewa smutki szklaneczką czegoś mocniejszego. Ot, proza życia... Taką historię przedstawia zapomniana już dziś opera Leonarda Bernsteina „Trouble in Tahiti”, niezbyt często goszcząca na afiszach. Kompozytor znany z „West Side Story” czy „On The Town” stworzył krótkie, zaledwie 40-minutowe dzieło o marazmie, w jakim tkwi amerykańska klasa średnia. To muzyczny collage łączący elementy latynoskiej frazy z typowymi dla mistrza Bernsteina jazzowymi motywami. Do tego dołącza odważna, zgoła nie rozrywkowa harmonia i instrumentacja.

 

Koncerty rodzinne 2016/2017: Z ucha do ucha – legendy Szczecina
koncert symfoniczny
04.06.2017,start.17


Warszawa ma swoją legendę o Warsie i Sawie, Kraków o smoku wawelskim, Gdańsk o lwach w godle. A Szczecin? Jak każde miasto, on także ma swoje legendy. Sedina, Jezioro Szmaragdowe, Baszta Siedmiu Płaszczy i gryf ze szczecińskiego herbu – to właśnie te legendy stały się inspiracją dla szczecińskiego kompozytora Piotra Klimka do napisania utworów, które tego dnia będą miały swoją wielką premierę. Koncert poprowadzi m.in. specjalista od wszystkiego, co związane ze Szczecinem, czyli Przemek Głowa – na co dzień przewodnik miejski, bloger i pasjonat historii. A Filharmonia tego dnia stanie na głowie, żeby oswoić szczecińskie legendy i sprawić, że na nowo odżyją w świadomości szczecinian.

 

Rubato 2016/2017: Vołosi
koncert tradycyjny
06.06.2017,start.19


Vołosi to obietnica niezwykłej muzycznej podróży bezdrożami i szlakami Beskidu Ślaskiego, Podhala, Orawy, Beskidu Żywieckiego, Łemkowszczyzny i niepolskich zakątków Karpat. Zespół tworzą muzycy klasyczni z akademii, bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie grający na skrzypcach i wiolonczeli. Razem z nimi w grupie grają autentyczni górale z Beskidu Śląskiego w składzie Zbigniew Michałek – prym, Jan Kaczmarzyk – sekund i Robert Waszut – bas. To trzej utalentowani samoucy, którzy wnoszą do zespołu nutę karpackiej energii, muzyczną ekspresję oraz typowy dla tego regionu temperament.

 

Intermezzo 2016/2017: Kwadrofonik kameralnie
koncert kameralny
07.06.2017,start.19


Kwadrofonik to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych na świecie kwartet złożony z dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego. Znany jest z niezwykle żywiołowego dialogu muzycznego, który buduje podczas widowiska na scenie. Oto fortepiany stają się instrumentami perkusyjnymi, a grupy instrumentów perkusyjnych przejmują funkcję instrumentów melodycznych. Występ grupy to niezwykłe widowisko dźwiękowe, które charakteryzuje żywiołowość i precyzja wykonania. Podążają drogą improwizacji, eksperymentów, poszukiwań dźwiękowych, która przenosi słuchaczy w nowy świat muzycznych brzmień.

 

Festivo 2016/2017: Ella Fitzgerald. 100 lat!
koncert jazzowy
09.06.2017,start.19


Pierwsza dama światowej wokalistyki jazzowej. Jej wokal obejmował trzy oktawy. Potrafiła tłuc kieliszki za pomocą własnego głosu. Otrzymała 13 nagród Grammy i sprzedała ponad 40 milionów płyt. Mówiła skromnie o sobie: „śpiewam jak czuję”. Filharmonia w Szczecinie oddaje muzyczny hołd Elli Fitzgerald w 100 rocznicę jej urodzin. Występowała na scenie z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Louisem Armstrongiem, Colem Porterem, Oscarem Petersonem i innymi.

 

Sonoro 2016/2017: Cameron Carpenter - recital organowy
koncert kameralny
11.06.2017,start.17


„Jeden z nielicznych muzyków, którzy zmieniają oblicze swojego instrumentu, łamiąc kulturowe tabu i kalając święte zasady muzyki klasycznej” - pisał „The Los Angeles Times” o Cameronie Carpenterze, jednym z najbardziej utalentowanych organistów na świecie. Muzyk wszechstronny, łamiący jednocześnie wszystkie stereotypy związane z muzyką organową. Budzi kontrowersje nie tylko charakterystycznym wizerunkiem i nonszalanckim sposobem bycia, ale też odwagą interpretacji dzieł klasycznych. Jego repertuar obejmuje kompletne dzieła Jana Sebastiana Bacha, Piotra Czajkowskiego czy Ryszarda Wagnera, ale też wiele innych transkrypcji utworów nie tylko na organy. Sam komponuje oryginalne dzieła współpracując przy tym z artystami jazzowymi i popowymi.

 

Festivo 2016/2017: Zakończenie sezonu - Summer Gala
Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
koncert symfoniczny
17.06.2017,start.19


Pierwsza dama polskiej sceny operowej, wybitna mezzosopranistka, stale występująca w wiedeńskiej Staatsoper i londyńskiej Royal Opera House – Małgorzata Walewska na scenie Teatru Letniego w Szczecinie. Jedna z najbardziej uznanych śpiewaczek na świecie wykona najsłynniejsze arie oraz uwertury operowe stworzone przez Giuseppa Verdiego oraz Georges’a Bizeta. Jej kariera rozpoczęła się przeszło 25 lat temu. Przed szczecińską publicznością wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną, którą poprowadzi Rune Bergmann.

 

Soundlab 2016/2017: LAB - El Mahler - Herbert / marstal:lidell / Ridder
koncert elektroniczny
25.06.2017,start.17


Mahler komponował X Symfonię latem 1910 r. w Toblach. Wszystko skupiło się przeciwko jego pracy twórczej: kryzys życia małżeńskiego i szybko pogarszający się stan zdrowia.

 

Kompozytorowi nie udało się wygrać z czasem, los zatriumfował. Mahler pozostawił nieskończone dzieło, muzyczny testament. X Symfonia to jedno z najbardziej zagadkowych dzieł Mahlera, po śmierci kompozytora zaczęło żyć drugim, bardzo intensywnym życiem. Dzieło poddawane jest nieustannym rekonstrukcjom, budowane są kolejne ogniwa, a nowe wersje całej kompozycji powstają praktycznie do dziś. Z utworem Mahlera skonfrontował się również duet Matthew Herbert i Henrik Marstall. Niezależnie od siebie muzycy podejmują próbę nadania nowego wymiaru ostatniej symfonii Mahlera.

 

Filharmonia dla #Rodzinki

 

Dzień dziecka - Łąki Łan
Koncert
01.06.2017,start.18
Święto wszystkich dzieci w Filharmonii będzie ucztą zarówno dla młodszej, jak i dorosłej publiczności. 1 czerwca wybuchnie prawdziwa muzyczna eksplozja, której głównym sprawcą będzie znany z niesamowitej energii na scenie zespół Łąki Łan. Funkowy charakter grupy zostanie specjalnie na potrzeby wydarzenia wzmocniony przez sekcję dętą blaszaną szczecińskich filharmoników. Spodziewajcie się prawdziwego muzycznego dynamitu!.

 

Raniutto – Staccato
Warsztaty dla dzieci z opiekunami
Hol, Poziom 4.
03.06.2017,start.9 oraz 11


Raniutto - to cykl warsztatów edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych. Podczas takich zajęć mają niepowtarzalną okazję po raz pierwszy zetknąć się żywymi instrumentami. „Raniutto” to czas po brzegi wypełniony dźwiękami! Zajęcia o godzinie 9 przeznaczone są dla dzieci w wieku 2. do 4. roku życia z opiekunami, natomiast o godzinie 11 dla dzieci od 4. do 6. roku życia (także z opiekunami).

 

Staccato - Dla dzieci, którym w żyłach płynie czysta energia, a po usłyszeniu kilku dźwięków nogi zaczynają same przebierać, Filharmonia przygotowała zajęcia wypełnione zabawą. Podczas tych warsztatów na pierwszym miejscu stawiamy ruch – tak, by każde żywiołowe dziecko mogło spędzić przy muzyce aktywną godzinę. Podczas warsztatów Staccato odnajdzie się każdy, komu energia nie pozwala usiedzieć w miejscu nawet chwili.

 

Salonik Wiolinowy, czyli dziecko pod skrzydłami Filharmonii
Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat, bez udziału opiekunów
Salonik Wiolinowy
10.06.2017,start.12


Salonik Wiolinowy to przyjazna dzieciom przestrzeń kreatywnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej. Dzieci (w grupach max. 12-osobowych) spotykają się tutaj by tworzyć, eksperymentują i odkrywają świat muzyki. Każdy temat realizowany jest przy wykorzystaniu innej techniki plastycznej, dzięki której mali podopieczni rozwijają zdolności manualne i kreatywność.

 

DoNuta taktuje – Integra
koncert kameralny dla klas I-III z udziałem muzyków Filharmonii i osób z dysfunkcjami
sala kameralna
12,13.06.2017,start. 9 oraz 11
„DoNuta taktuje”, to cykl koncertów kameralnych dostosowanych do czterech grup wiekowych: przedszkolnej („Na raz”), wczesnoszkolnej („Na dwa”), klas IV-VI („Na trzy”) oraz gimnazjalistów („Na cztery”). Integra, to koncert kameralny dla klas I-III z udziałem muzyków Filharmonii i osób z dysfunkcjami.50-minutowe spotkania z muzyką na żywo są nie tylko bombą energetyczną dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim okazją do obcowania z prawdziwymi instrumentami i muzykami Filharmonii.

 

Homo Musicus #harmonia
Koncert szkolny dla klas IV-VI i gimnazjum
sala symfoniczna
14.06.2017,start.10 oraz 12
W ramach ostatniego spotkania z cyklu Homo Musicus młodzi melomani dowiedzą się, czym jest harmonia i jakie jej rodzaje istnieją poza harmonią tonalną znaną od 400 lat. Orkiestra wykona najważniejsze dzieła muzyki impresjonistycznej, dodekafonicznej i sonorystycznej. Dodatkowym zagadnieniem poruszonym w ramach koncertu będzie także barwa, jaką posiada każdy instrument, i wyjaśnienie tego zjawiska na podstawie „Bolera” Maurice’a Ravela.