Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Październik 2017

Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Październik 2017
Repertuar: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - Październik 2017
Wezmę udział
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - M...

Październik w Filharmonii czas start! Najpierw Filharmonia w wersji dla dorosłych, w drugiej części dla dzieci.

 

Hot Magazine

 

 

Misterioso 2017/2018: Artysta rezydent: ASQ | SEIFERT
koncert kameralny
27.09.2017,start.19
Nie pierwszy to raz w historii edukacji muzycznej w artystach wykształconych klasycznie na dojrzałym etapie ich zawodowego życia odzywa się afekt w kierunku jazzu. Tak stało się z muzykami formacji Atom String Quartet. Kiedy bowiem zapoznamy się z notkami biograficznymi jej członków, okazuje się, że wszyscy oni mają za sobą bogatą karierę w świecie muzyki klasycznej. Najnowszy materiał, który artyści zaprezentują w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to koncert monograficzny w całości poświęcony twórczości Zbigniewa Seiferta.

 

Sonoro 2017/2018: Haydn | Schubert
koncert symfoniczny
29.09.2017,start.19
Kiedy jakimś sposobem przenieślibyśmy się do świata muzyki, dajmy na to, pierwszej połowy XVIII wieku, to z niejakim zdumieniem musielibyśmy zauważyć, że to nie symfonie czy koncerty solowe były magnesami przyciągającymi publiczność. Wiek oświecenia bowiem to królestwo opery, i to głównie włoskiej. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Johanna Winkel - sopran, Frieder Bernius - dyrygent.

 

Seniorita w Filharmonii
koncert
30.09.2017,start.18
W koncercie wystąpią: Seniorzy Województwa Zachodniopomorskiego wyłonieni w castingu, Paweł Odorowicz - aranżacje / przygotowanie

 

Rubato 2017/2018: Raphael Rogiński i Genowefa Larcik – Projekt Żywizna
koncert tradycyjny
02.10.2017,start.19
Żywizna to duet gitarzysty Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik. Twórcy Żywizny korzystają z tradycji śpiewów leśnych, przywołując we wspólnych utworach dzikość i tajemnicę Puszczy Zielonej. Charakter utworów tworzy wyjątkowa liryka tradycyjnych tekstów kurpiowskich oraz czerpiąca z wielu kultur współczesna gitara Raphaela Rogińskiego. Leśny śpiew spotyka się w tej muzyce z przesterowanym brzmieniem gitary elektrycznej, nasuwając skojarzenia z bluesami z Delty Missisipi.

 

Espressivo 2017/2018: Ladies and jazz
koncert jazzowy
03.10.2017,start.19
Sprawa obecności płci pięknej w świecie jazzu nie zawsze była tak oczywista. Bohaterki koncertu „Kobiety w jazzie” stoją już dość stabilnie na ramionach wspaniałych poprzedniczek: Elli Fitzgerald, Billie Holiday czy Sary Vaughan. Z bogatej tradycji kobiecego swingu korzysta wokalistka formacji Marita Alban Juarez Quartet. Polsko-peruwiańska formacja została założona przez Maritę i perkusistę Jose Manuela w 2011 roku.

 

Intermezzo 2017/2018: Anna Maria Staśkiewicz | SMOK
koncert kameralny
04.10.2017,start.19
Kompozytorzy każdej epoki w pewnym momencie stawali przed zasadniczym wyborem: podążać tam, gdzie nowe i nieznane, albo pozostać na starym dobrym i bezpiecznym gruncie. Czy zaryzykować podróż w krainę awangardy, czy doskonalić i rozwijać dotychczasowy styl? Na utwory Carla Nielsena, Gustava Holsta i Henryka Mikołaja Góreckiego warto spojrzeć właśnie pod kątem tego artystycznego dylematu. Na scenie wystąpią Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna SMOK oraz Anna Maria Staśkiewicz - skrzypce.

 

Misterioso 2017/2018: Chińskie retrospekcje
koncert kameralny
05.10.2017,start.19
Spotkanie tradycyjnej muzyki chińskiej i europejskiej. Z jednej strony dwa fundamentalne dla chińskiej kultury instrumenty: pipa i guzheng, z drugiej dwie odmiany wynalazku Adolpha Saxa – saksofon sopranowy i altowy (oraz trąbka). Muzycznym mediatorem zaś pomiędzy dwoma odległymi światami będzie fortepian. Repertuar koncertu składa się z utworów chińskich wykonywanych na instrumentach tradycyjnych.

 

Festivo 2017/2018: Szczecin | Carl Loewe
koncert symfoniczny
06.10.2017,start.19
W programie znalazła się spora dawka muzyki brytyjskiej – tej klasycznej (Elgar) oraz zupełnie nowej, w postaci kompozycji zamówionej autorstwa Davida Colemana, cenionego kompozytora oraz dyrygenta, który poprowadzi całość. Akcentem szczecińskim będzie wykonanie koncertu fortepianowego kompozytora Carla Löwego, który chociaż nazywany jest „Schubertem północnych Niemiec”, to jednak na zawsze pozostanie związany w historią Szczecina (pracował jako organista i kantor w kościele św. Jakuba). Przy fortepianie zasiądzie japońska pianistka Mari Kodama.

 

Misterioso 2017/2018: Filharmonicy kameralnie
koncert kameralny
11.10.2017,start.19
Tego wieczoru w Filharmonii wystąpią Piotr Wybraniec (klarnet), Magdalena Micke (altówka), Klara Świdrów (wiolonczela) oraz Karolina Hyla (skrzypce).

 

Sonoro 2017/2018: Mykietyn | Beethoven
koncert symfoniczny
13.10.2017,start.19
Muzyka w epoce romantyzmu nie była twórczością abstrakcyjną. Zawsze stała za nią osobowość, jednostka, słowem – indywidualność artysty. Muzyka pozwalała na osobistą, ba, nawet intymną wypowiedź. Cecha ta sprawia, że XIX-wieczna twórczość pozostaje w kręgu szczególnych zainteresowań historyków, przedmiotem badań jest nie tylko dzieło, ale także proces twórczy, jaki mu towarzyszył. Wystąpią: Łukasz Długosz (flet), Perry So (dyrygent) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie.

 

Misterioso 2017/2018: Arte dei Suonatori | Koncerty z wizją
koncert kameralny
14.10.2017,start.19
„Vivaldi – dźwiękowy mówca” – to multimedialny koncert ukazujący twórczość „rudego księdza”, jak potomność nazwała Antonia Vivaldiego. To prawdziwy gigant twórczości instrumentalnej epoki baroku, autor około 600 koncertów na przeróżne instrumenty, ale i kompozytor coraz bardziej popularnych dziś oper. Co może łączyć te dwie dziedziny muzycznej twórczości, tj. operę i muzykę instrumentalną? Wystąpią: Orkiestra Arte dei Suonatori, Bolette Roed - flet prosty, Ari Dykier - wizualizacje.

 

Brillante 2017/2018: Artysta rezydent: ASQ | Adam Sztaba
koncert symfoniczny
15.10.2017,start.17
Nie pierwszy raz w artystach wykształconych klasycznie, na dojrzałym etapie ich zawodowego życia odzywa się afekt w kierunku jazzu. Tak stało się z muzykami formacji Atom String Quartet. Wszyscy oni mają za sobą bogatą karierę w świecie muzyki klasycznej. Co więcej, swoje zasadnicze wykształcenie zdobywali na wydziałach muzyki klasycznej w akademiach muzycznych. Tym razem Atom String Quartet stworzy muzyczne widowisko wraz z kompozytorem, aranżerem, pianistą, dyrygentem, a także osobowością telewizyjną Adamem Sztabą.

 

Virtuoso 2017/2018: Veriko Tchumburidze | Zwyciężczyni 15. Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego
koncert symfoniczny
20.10.2017,start.19
„Wieniawski jest kobietą” – tak powitano Verikę Tchumburidze na łamach gazety poświęconej Konkursowi im. Henryka Wieniawskiego, kiedy już wiadomo było, że zwyciężyła w tych najstarszych na świecie zmaganiach skrzypcowych. Wprawdzie publiczność i krytycy nie zawsze byli zgodni co do interpretacji artystki z Gruzji, ale finał nie pozostawił wątpliwości, wzbudzając wręcz ekstatyczny stan wśród publiczności obecnej w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

Soundlab 2017/2018: Gabriel Prokofiev / Mr Switch | LAB 1: El-sound
koncert elektroniczny
21.10.2017,start.19
W sobotni wieczór na estradzie Filharmonii dojdzie do zderzenia starego z nowym, i to na wielu płaszczyznach. Oto naprzeciw siebie staną: orkiestra symfoniczna, uosabiająca wielowiekową tradycję muzyczną, i muzycy wywodzący się ze świata dźwięków elektronicznych. Gabriel Prokofiev to wnuk klasyka muzyki XX wieku Siergieja Prokofiewa. Jest kompozytorem, producentem muzycznym, DJ-em i twórcą idei „Nonclassical” (nie-klasycznie). Pod tym szyldem Gabriel Prokofiev produkuje w Anglii muzykę, która rzuca wyzwanie europejskiej muzyce klasycznej.

 

Pianoforte 2017/2018: Bach | Das Wohltemperierte Klavier
recital
25.10.2017,start.19
Pierwszy tom „Das Wohltemperierte Klavier” (Równomiernie temperowany instrument klawiszowy) ma kluczowe znaczenie w historii muzyki. Od pojedynczych preludiów i fug Bacha naukę gry na instrumencie rozpoczyna każdy. Dzieło ma charakter kanoniczny. Zbiór powstał w 1722 roku dla celów dydaktycznych (sic!) i składa się nań 12 ogniw. Wykonanie zbioru podczas jednego wieczoru jest wspaniałym, ale i niezwykle ambitnym przedsięwzięciem. W środowy wieczór utwory Bacha usłyszymy w mistrzowskim wykonaniu Ewy Pobłockiej, artystki pięknie wpisującej się w polską szkołę pianistyki.

 

Virtuoso 2017/2018: Sibelius | Rachmaninow
koncert symfoniczny
27.10.2017,start.19
Piątkowy koncert rozpocznie się od jednego z najbardziej niezwykłych utworów w muzyce polskiej. Jego wykonanie w 1974 roku było sensacją, lecz nie dlatego, że jest to utwór wielce awangardowy, modernistyczny czy post-modernistyczny. Szok wywołał konwencjonalizm dzieła. „Krzesany” to jakby muzyczny powrót do korzeni i tradycji. Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, Arnaud Sussmann - skrzypce, Rune Bergmann - dyrygent.

 

#Rodzinka

 

Międzynarodowy Dzień Muzyki - premiera spektaklu „Góra-dół – być jak Karłowicz"
spektakl rodzinny dla dzieci od 6. roku życia z opiekunami
sala symfoniczna
01.10.2017,start.17 – premiera
23.10.2017,start.10 oraz 12
Spektakl „Góra-dół – być jak Karłowicz” to najnowsza produkcja teatralna Filharmonii w Szczecinie, która opowiada o życiu i twórczości jej patrona - Mieczysława Karłowicza. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii wykona utwory kompozytora, które po raz pierwszy będzie można usłyszeć w nowych, elektronicznych aranżacjach. Główną osią fabuły spektaklu będą emocje artysty, dzięki którym widz będzie miał okazję wniknąć w zakamarki umysłu kompozytora i poznać proces tworzenia dzieł muzycznych. Emocje wprowadzą melomanów również w świat gór i fotografii – wielkich pasji Mieczysława Karłowicza – które miały olbrzymi wpływ na życie i twórczość patrona Filharmonii w Szczecinie.

 

„DoNuta taktuje” to cykl koncertów kameralnych dostosowanych do dwóch grup wiekowych: przedszkolnej i wczesnoszkolnej. 50-minutowe spotkania z muzyką na żywo są nie tylko bombą energetyczną dla dzieci, ale przede wszystkim okazją do obcowania z brzmieniem instrumentów symfonicznych oraz ze szczecińskimi filharmonikami. Podczas tych niecodziennych spotkań uczniowie zachęcani są do aktywnego udziału w audycji oraz do współtworzenia nowych kompozycji dźwiękowych. DoNuta wraz z muzykami różnych sekcji instrumentalnych przekona naszą najbardziej wymagającą publiczność, że najlepszą zabawą jest aktywne słuchanie!

 

DoNuta taktuje – Na raz
koncert kameralny dla przedszkoli
Sala kameralna
10.10.2017,start.9 oraz 12

 

DoNuta taktuje - Na dwa
koncert kameralny dla klas I-III
Sala kameralna
17.10.2017,start.9, 10:30 oraz 12

 

DoNuta taktuje - Integra
koncert kameralny dla klas I-III z udziałem muzyków Filharmonii i osób z dysfunkcjami
Sala kameralna
31.10.2017,start.9 oraz 10:30

 

"Raniutto" - to cykl warsztatów edukacyjnych przeznaczonych dla najmłodszych. Podczas takich zajęć mają niepowtarzalną okazję po raz pierwszy zetknąć się żywymi instrumentami. „Raniutto” to czas po brzegi wypełniony dźwiękami! Zajęcia o godzinie 9 przeznaczone są dla dzieci w wieku 2. do 4. roku życia z opiekunami, natomiast o godzinie 11 dla dzieci od 4. do 6. roku życia (także z opiekunami).

 

Raniutto – Legato
warsztaty dla dzieci w wieku od 2 lat
foyer sali symfonicznej, hol
14,21.10.2017,start.9


Legato to forma warsztatów dla niemowląt i dzieci do 2. roku życia z nastawienie na słuchanie muzyki, oswajanie dziecka z brzmieniem instrumentów i pobudzaniem jego wrażliwości. Tak wczesny kontakt z muzyką stanowi ważny element rozwoju, w którym zarówno dzieci, jak i rodzice, mogą znaleźć elementy muzykoterapii.

 

Raniutto - Portato
warsztaty dla dzieci w wieku od 2. do 4. roku życia
foyer sali symfonicznej, hol
14,21.10.2017,start.10:30


Portato to warsztaty dla dzieci od 2. do 4. roku życia, które muzyki chcą już nie tylko słuchać, ale także być jej częścią – chcą śpiewać, grać na instrumentach, ruszać się w jej rytm. To zajęcia dla tych dzieci, które siedzieć na poduszkach rozłożonych na dywanie w Filharmonii chcą tylko do czasu - potem chcą działać, bo muzyka im zdecydowanie gra w duszy.

 

Raniutto – Staccato
Warsztaty dla dzieci z opiekunami
Hol, Poziom 4.
14,21.10.2017,start.12


Staccato -Dla dzieci, którym w żyłach płynie czysta energia, a po usłyszeniu kilku dźwięków nogi zaczynają same przebierać, Filharmonia przygotowała zajęcia wypełnione zabawą. Podczas tych warsztatów na pierwszym miejscu stawiamy ruch – tak, by każde żywiołowe dziecko mogło spędzić przy muzyce aktywną godzinę. Podczas warsztatów Staccato odnajdzie się każdy, komu energia nie pozwala usiedzieć w miejscu nawet chwili.

 

Salonik Wiolinowy, czyli dziecko pod skrzydłami Filharmonii
Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat, bez udziału opiekunów
Salonik Wiolinowy
15.10.2017,start.17
28.10.2017,start.12
Salonik Wiolinowy to przyjazna dzieciom przestrzeń kreatywnej zabawy i aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej. Dzieci (w grupach max. 12-osobowych) spotykają się tutaj by tworzyć, eksperymentują i odkrywają świat muzyki. Każdy temat realizowany jest przy wykorzystaniu innej techniki plastycznej, dzięki której mali podopieczni rozwijają zdolności manualne i kreatywność.