Spektakl „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”

Spektakl „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”
Spektakl „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją”
Weź udział
Multikino - Aleja Wyzwolenia 18-20, Szczecin

 


Spektakl Rosencrantz i Guildenstern nie żyją 
Multikino

14.11.2017


British Council i Multikino zapraszają na spektakl „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją” z Danielem Radcliffem.

 

Retransmisję przedstawienia będzie można zobaczyć ponownie 14 listopada 2017 o godzinie 19.00 w wybranych kinach sieci Multikino w ramach cyklu „National Theatre Live w Multikinie”.


Daniel Radcliffe („Harry Potter”), Joshua McGuire („Godzina”) i David Haig („Cztery wesela i pogrzeb”, „Świadek oskarżenia”) w błyskotliwie zabawnej komedii sytuacyjnej Toma Stopparda, transmitowanej na żywo z teatru Old Vic w Londynie. Główni bohaterowie sztuki to postaci wyjęte z „Hamleta” Szekspira.

 

Rosencrantz i Guildenstern byli jego przyjaciółmi, dworzanami, którym polecono odeskortować księcia do Anglii, gdzie miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet przeczytawszy ich listy sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.

 

Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując jakie okoliczności się na nią składają.

 

Niektórzy nazywają sztukę „Rosencrantz i Guildenstern nie żyją” „Hamletem” od kuchni, ale sam autor twierdzi, że to sztuka: „o dwóch dworzanach w duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość jest fałszywa… To jest o dwóch facetach.”


Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX w., a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia spektaklu, który wydobył nazwisko młodego wówczas Toma Stopparda na światło dzienne.