Teatr Polski

Teatr Polski
Teatr Polski - Swarożyca 5, Szczecin

 

 

DUŻA SCENA

 

Pensjonat Pana Bielańskiego
01,02,03.03.2019,start.19
Autor: Carl Laufs i Wilhelm Jacoby
Reżyseria: Marek Gierszał
Występują: Michał Janicki, Elżbieta Donimirska, Adrianna Szymańska, Dorota Chrulska, Filip Cembala, Olek Różanek i inni


„Pensjonat Pana Bielańskiego“ dzieje się w Krakowie ruchu lewostronnego, czyli jeszcze w zaborze austriackim. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa.

 

Zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów pragnie spędzić w Krakowie, właśnie w domu wariatów, choćby jeden wieczór!

 

-------------------------------------------------------

 

Urodziny Leca
Dni Kultury Żydowskiej Adlojada
06.03.2019,start.17
Myśli nieuczesane. Filozofia na scenie.Wystawa Rysowanie Myśli (nieuczesanych). Lec według Sawki. Wernisaż


Biografia pisarza – biografia słowa. Debata z okazji 110. rocznicy urodzin Stanisława Jerzego Leca i kolejnej edycji Myśli nieuczesanych (Oficyna Literacka Noir sur Blanc, Warszawa 2018)
Lidia Kośka, Inga Iwasiów, Adam Zieliński (Łona). Prowadzenie Andrzej Skrendo. Historia świata.

 

Rozmowa o albumie Wiktora Szenderowicza Lec. XX wiek (Agora, Warszawa 2018)
Adam Michnik, Tomasz Lec, Henryk Sawka, prowadzenie Andrzej Skrendo.

 

 

-------------------------------------------------------

 

Spotkanie z Konradem Piaseckim

Dni Kultury Żydowskiej Adlojada
07.03.2019,start.18


Konrad Piasecki (ur. 1 listopada 1970 w Warszawie) – polski historyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny związany z TVN24, w latach 1994–2016 dziennikarz radia RMF FM, w latach 2016–2018 dziennikarz Radia Zet; w 2015 redakcja czasopisma „Press” wybrała Piaseckiego Dziennikarzem Roku. „Wierzę w dziennikarstwo”.

 

Rozmowa z Konradem Piaseckim autorem książki Zamki na piasku, Burda Media Polska, Warszawa 2018. Prowadzenie Andrzej Skrendo.

 

-------------------------------------------------------

 

Zamek z Piasku
09.03.2019,start.18
10.03.2019,start.15
12,13.03.2019,start.19
Autor: Gabriela Zapolska
Reżyseria: Andrzej Zaorski
Występują: Sławomir Kołakowski, Olga Adamska, Filip Cembala, Marta Uszko i inni


„Zamek z piasku" - z tekstem Andrzeja Zaorskiego (jednocześnie reżysera spektaklu) i muzyką Tomasza Bajerskiego - to musical powstały na motywach „Skiza” Gabrieli Zapolskiej, sztuki wykpiwającej sztuczną moralność mieszczaństwa. Dwie pary małżeńskie różniące się stażem.

 

Niedojrzałość kontra znudzenie. Naiwność kontra wyrachowanie. Czy dotychczasowe życie bohaterów runie jak zamek z piasku? Czy kres przyniesie mu romans i zdrada? Czy też może coś silniejszego i bardziej groźnego – wojna.

 

-------------------------------------------------------

 

Koncert Pawła Wójcika
14.03.2019,start.19


Wrażliwy twardziel z gitarą. Ciałem z Płocka, duchem z Suwalszczyzny. Śpiewa autorskie piosenki pełne refleksji i niebanalnego humoru. Szczery do bólu - tak w życiu, jak i na scenie. Pisze o sprawach, które wszystkich nas dotyczą, ale nie zawsze potrafimy o nich mówić.

 

Najczęściej występuje w towarzystwie pianisty-akompaniatora Tomasza Sarniaka, który "czarno na białym" potęguje emocje i wydobywa w jego piosenek ledwie uchwytne nastroje.

 

-------------------------------------------------------

 

Lepiej Już Było
16,17.03.2019,start.19
17.03.2019,start.16
Autor: Cat Delaney
Reżyseria: Stefan Szaciłowski
Występują: Małgorzata Chryc-Filary, Katarzyna Sadowska, Marta Uszko, Katarzyna Bieschke-Wabich, Dorota Chrulska


Czy jedna emerytowana aktorka może namieszać w życiu wielu ludzi? Swoimi niekonwencjonalnymi poczynaniami – balansującymi na granicy prawa - powoduje zmiany w postrzeganiu rzeczywistości przez otaczające ją osoby.

 

Obserwując jej „przypadki” zadajemy sobie pytanie czy mamy do czynienia z realną rzeczywistością, czy też swoistego rodzaju grą, która ujawnia lepszą część natury prezentowanych postaci. „Lepiej już było”, czy może będzie?

 

-------------------------------------------------------

 

Kolacja dla głupca
20,21,22,23.03.2019,start.19
24.03.2019,start.16
Autor: Francis Veber
Reżyseria: Anna Kękuś
Występują: Michał Janicki, Adam Dzieciniak, Olga Adamska, Katarzyna Sadowska, Zbigniew Filary


Tytułowa kolacja dla głupca, to kolacja, na którą każdy z grupy przyjaciół wyszukuje i zaprasza możliwie najgłupszego osobnika. Zabawa polega na tym, aby przez cały wieczór utrzymać w tajemnicy fakt, że stanowi on obiekt żartów, a równocześnie skłonić go do mówienia.

 

Wygrywa ten z przyjaciół, który przyprowadzi „arcymistrza w swoim gatunku”. Taki jest punkt wyjścia sztuki, jednak przypadek płata figla planom i myśliwy staje się ofiarą...

 

-------------------------------------------------------

 

Wariacje Tischnerowskie
29,30.03.2019,start.19
31.03.2019,start.16
Autor:
Reżyseria: Artur Więcek „Baron"
Występują: Małgorzata Chryc-Filary, Marta Uszko, Zbigniew Filary, Michał Janicki, Dariusz Majchrzak


Spotkanie – to od niego zaczyna się dialog. I od niego zaczyna się teatr. Ale są także spotkania, o których można powiedzieć, że to od nich zaczyna się twórcze życie. I myślę, że takie właśnie było moje spotkanie z Tischnerem. Trwało czas krótki, Tischner już chorował, prawie nie mówił, ale wystąpił jeszcze w adaptacji „Historii filozofii po góralsku wg ks. Tischnera”, którą miałem przyjemność reżyserować.

 

To był jego ostatni, publiczny występ przed kamerą. To z braku Tischnera w realnym istnieniu, wzięła się potrzeba Jego zaistnienia w świecie fikcji, w teatrze i filmie. Artur Więcek „Baron”, reżyser.

 

 

 

CZARNY KOT RUDY

 

 

Panie, Panowie – Młynarski
01,02.03.2019,start.22
08,09.03.2019,start.21.30
10,24.03.2019,start.19
22,23.03.2019,start.21.30
Reżyseria: Adam Opatowicz
Występują: Piotr Bumaj, Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski i inni.


Jest jeszcze śledź w śmietanie, Mili Panowie, Piękne Panie. Teatr Polski zaprasza na wieczór piosenek Wojciecha Młynarskiego do Parafii Czarnego Kota Rudego. Wojciech Młynarski – poeta, satyryk, artysta kabaretowy a przede wszystkim twórca ponad 2000 tekstów piosenek, na których wychowały się pokolenia Polaków, a cytaty przeszły do mowy codziennej.

 

Potrafił niezwykle celnie opisywać zarówno rzeczywistość społeczno-polityczną („W Polskę idziemy"), jak i subtelne zawirowania natury damsko-męskiej („Nie mam jasności w temacie Marioli"). Mistrz wnikliwej obserwacji i zaskakującej puenty.

 

-------------------------------------------------------

 

Przybora - Sinatra Postscriptum Recital Sylwii Różyckiej
15,16.03.2019,start.21.30
Reżyseria: Adam Opatowicz i Krzysztof Baranowski
Występują: Sylwia Różycka, Krzysztof Borkowski, Krzysztof Figiel


Jeremi Przybora i Frank Sinatra. Obaj przyszli na świat 12 grudnia 1915 roku, obaj obdarzyli świat szlachetną poezją, muzyką, wdziękiem kreując rzeczywistość w dwóch odległych od siebie zakątkach globu. Jeremi Przybora wpisał się w historię jako poeta, pisarz, satyryk i aktor.

 

Frank Sinatra przez wielu kolegów po fachu był wzorem scenicznym, wielu podkreślało jego niesamowitą dykcję, sposób artykulacji i ciągle szlifowany warsztat. Obaj mistrzowie spotykają się w swych dziełach podczas muzycznej sztuki teatralnej aktorki Teatru Polskiego Sylwii Różyckiej, do której komentarz stworzył Mistrz Mowy Polskiej Andrzej Poniedzielski.

 

-------------------------------------------------------

 

Uwiedziona Chili Show Olgi Adamskiej
29,30.03.2019,start.21.30
Reżyseria: Adam Opatowicz
Występują: Olga Adamska, Krzysztof Baranowski (fortepian)


„Gdyby Olga Adamska żyła w międzywojniu, byłaby bez wątpienia gwiazdą niejednego kabaretu. (…)

 

Tworzy wizerunek scenicznej divy retro, podszyty współczesnym mrugnięciem oka i dopełniony własnym temperamentem. I co bardzo ważne ma nie tylko dystans do wykonywanego repertuaru – nie zawsze skądinąd „przedwojennego” - ale i do samej siebie w tym repertuarze.”

 

 

MAŁA SCENA

 

Mayday
19,26,27,31.03.2019,start.19
Autor: Ray Cooney
Reżyseria: Stefan Szaciłowski
Występują: Katarzyna Bieschke, Małgorzata Chryc-Filary, Adam Dzieciniak, Mirosław Kupiec, Michał Janicki, Zbigniew Filary


Mayday to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek.

 

Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.

 


SCENA NA ŁASZTOWNI 

 

Z Piekła Do Piekła
02,03.03.2019,start.15
Reżyseria: Adam Opatowicz
Występują: Olga Adamska, Sylwia Różycka, Katarzyna Sadowska, Adrianna Szymańska i inni.


„Z piekła do piekła” to spektakl poetycko-muzyczny poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego. Barda, który opisywał otaczającą rzeczywistość przez pryzmat niezwykłego wyczucia ironii dziejów. W przedstawieniu piosenki układają się w swoisty notatnik - czasami dziennik, czasami pamiętnik - opisujący losy ludzi, którzy urodzili się w kraju nad Wisłą.

 

Bowiem o Polsce i Polakach jest to opowieść. Trochę w niej historii, trochę współczesności. Momentami jest metaforyczna, momentami - boleśnie dosłowna. Słodka i gorzka zarazem.