Teatr Współczesny

Teatr Współczesny
Teatr Współczesny - Wały Chrobrego 3, Szczecin

 

 

 

DUŻA SCENA

 

 

 

Ania z Zielonego Wzgórza
03,04.11.2018,start.16
Autor: Lucy Maud Montgomery
Reżyseria: Marek Pasieczny
Występują: Magdalena Wrani-Stachowska, Magdalena Myszkiewicz, Grzegorz Młudzik, Adrianna Janowska-Moniuszko, Ewa Sobczak


Najnowsza sceniczna adaptacja najsłynniejszej powieści XX wieku dla dzieci i młodzieży. 11-letnią Anię przygarnia bezdzietne rodzeństwo – Maryla i Mateusz. Choć początkowo chcieli chłopca wkrótce okazuje się, że to właśnie Ania Shirley miała całkowicie odmienić ich życie. Niepokorna, uparta, obdarzona niezwykłą wyobraźnią dziewczynka ściąga na siebie i Zielone Wzgórze niemało kłopotów…


To opowieść nie tyle poruszająca, ile groteskowo śmieszna, szalona i absurdalna. e po jej obejrzeniu wspominamy własne dzieciństwo.

 

 

 

Pijani
30.11.2018,start.19
Autor: Iwan Wyrypajew
Reżyseria: Norbert Rakowski
Występują: Barbara Lewandowska, Arkadiusz Buszko, Maria Dąbrowska, Joanna Matuszak, Konrad Eleryk


Wszyscy bohaterowie tej sztuki, przez cały czas jej trwania są pijani – pijani w sztok, uraczeni dobrym alkoholem, zataczający się po suto zakrapianej imprezie, albo w jej trakcie.
Nie warto ich lekceważyć – pozbawieni hamulców i śmieszni jednocześnie wypowiadają więcej niż można powiedzieć na trzeźwo, bo przecież „Bóg rozmawia ze światem przez pijanych”.
W spektaklu, obok aktorów Teatru Współczesnego, zadebiutują absolwenci PWSTiF w Łodzi – Karolina Sawka i Konrad Eleryk.

 

 

 

Ślub
28,29.11.2018,start.11
28.11.2018,start.19
Autor: Witold Gombrowicz
Reżyseria: Anna Augustynowicz
Występują: Grzegorz Młudzik, Joanna Matuszak, Grzegorz Falkowski, Jędrzej Wielecki, Magdalena Żak / Magdalena Maścianica


Obsypany deszczem nagród „Ślub” Anny Augustynowicz to przewrotna partytura teatralna na maski, gęby i pupy. Jej główny bohater, Henryk (gościnnie Grzegorz Falkowski, aktor Teatru Powszechnego z Warszawy), wraca we śnie w rodzinne strony. Jakież czeka go rozczarowanie, kiedy świat, w którym żył, jawi się całkiem na opak, a narzeczona Mania jest „dziewczyną do posługi”… Czy obiecany Henrykowi ślub jeszcze jest możliwy? Spektakl przygotowany w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

 

 

 

DUŻA SCENA- FOYER

 

 

 

Najlepsza wiosna
03,04.11.2018,start.19:15
Autor: Michał Bajer
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Natalia Korczakowska, Anna Met, Marek Adamski, Maciej Litkowski
Występują: Maria Dąbrowska, Iwona Kowalska, Magdalena Wrani-Stachowska, Konrad Beta, Maciej Litkowski


Znacie Bonnie i Clyde’a? Początkowo popełniali drobne wykroczenia, z czasem zaczęli się dopuszczać morderstw. Błyskotliwy dramat Michała Bajera zaczyna się od końca tej historii –
od wejścia do własnego domu pachnącego nowością i wyciągnięcia rewolweru. Padają dwa strzały…


Dramat napisany na zamówienie Teatru Współczesnego przez jednego z najciekawszych, współczesnych dramatopisarzy, Michała Bajera, finalisty Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, który na co dzień mieszka i pracuje w Szczecinie.

 

 

 

MALARNIA

 

 

 

Pustostan
06,07,10,11.11.2018,start.19
Autor: Malina Prześluga
Reżyseria: Paweł Paszta
Występują: Maria Dąbrowska, Robert Gondek, Barbara Lewandowska, Adam Kuzycz-Berezowski, Anna Januszewska


Rodzina jakich wiele – dzieci, rodzice, dziadkowie i pies. Boże Narodzenie, czyli czas wielkiego oczekiwania na… Kevina. Groteskowa sztuka Maliny Prześlugi dotyka relacji osób sobie najbliższych, gdzie prawda ukrywana jest za fasadą koniecznego happy endu.

 

O czym kłamiemy, do czego tęsknimy i kto nas może zbawić? Media o spektaklu „Pustostan” jest cierpkim komentarzem do rodzinnej bliskości, do ustawiania parawanów, które zasłaniają prawdziwe relacje. Dialogi są zabawne, pobrzmiewa w nich Mrożek.

 

 

 

Smaki i dotyki
09.11.2018,start.19
10,11.11.2018,start.17
Autor: Inga Iwasiów
Reżyseria: Stanisław Miedziewski
Występują: Krystyna Maksymowicz


Jak bardzo może odsłonić się kobieta? Jestem niemal taka jak inne – precyzyjnie skrojona kobieta, córka, matka, żona, siostra, przyjaciółka, obywatelka z romansem, ślubem, porodem i doktoratem. Mówią przeze mnie one, każda innym głosem. Raz jestem alkoholiczką, raz prostytutką.

 

Poddaje się, a potem szukam zadośćuczynienia. Uwięziona w jakiejś roli, przyjmuję ją lub strząsam z siebie. Jestem w ciągłym ruchu, w nieustającym poszukiwaniu smaku, prawdziwego życia i szczęśliwego dotyku. Na podstawie opowiadania „Porada”

 

 

 

TEATR MAŁY

 

 

 

Arcydzieło na śmietniku
16.11.2018,start.19
17,18.11.2018,start.17
Autor: Stephen Sachs
Reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Tomasz Obara
Występują: Anna Januszewska, Grzegorz Młudzik


Spektakl z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika. Aktorzy do realizacji kameralnej komedii zaprosili reżysera Tomasza Obarę, z którym wielokrotnie spotykali się w trakcie swojej pracy twórczej. Eks-barmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę …a może pięć dolarów?

 

Maude Gutman kupuje w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest być może słynny malarz, Jackson Pollock. Czy zdaniem eksperta obraz jest autentyczny?

 

 

 

Fanny i Alexander
17,18,22,23,24,25.11.2018,start.19
Autor: Ingmar Bergman
Reżyseria i adaptacja tekstu: Justyna Celeda
Występują: Maria Dąbrowska, Jakub Gola, Beata Zygarlicka, Konrad Pawicki, Barbara Lewandowska


Pierwsza w Polsce teatralna adaptacja jednego z najpiękniejszych dzieł światowego kina. Akcja dzieje się w rodzinie dyrektora prowincjonalnego teatru, który oglądamy oczami nastolatka Alexandra i jego młodszej siostry Fanny. Bergman zabiera nas do świata namiętności, inicjacji, mówi o obowiązkach wobec ludzi, a także o obcowaniu żywych i umarłych.

 

To sen o dzieciństwie, w którym groza miesza się ze śmiechem, idea świętości z sympatyczną rozpustą, a tęsknota za wiarą ze zwątpieniem.

 

 

 

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie
23.11.2018,start.19
24,25.11.2018,start.17
Autor: Iwan Wyrypajew
Reżyseria, kostiumy, aranżacja przestrzeni: Anna Januszewska
Występują: Anna Januszewska, Jacek Piątkowski, Grzegorz Młudzik


Zabawna, prowokująca w formie i treści komedia. Z wątkiem kryminalnym i lirycznym podmiotem. O życiu i przeżyciu. O nas. Kto zwariował? I co może nasza wyobraźnia? „Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” to inteligentna rozrywka na najwyższym poziomie.

 

Spektakl przygotowała i gra w nim główną rolę wybitna aktorka szczecińskiej sceny Anna Januszewska, laureatka wielu nagród aktorskich na festiwalach w Polsce, doskonale znana m.in. z roli Anieli Dulskiej w „Moralności pani Dulskiej” w reż. Anny Augustynowicz.