Hot Porady Prawne - Ubezpieczenia OC

30.12.2015
Autor: Kornelia Stolf – Peplińska, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

W niniejszym cyklu artykułów doradzamy Wam w prosty i czytelny sposób jak odnaleźć się w sytuacjach, w których mamy do czynienia z literą prawa w sposób praktyczny. Jak to bywa w życiu, chcąc nie chcąc, często stajemy przed różnymi wyborami i wyzwaniami. Prawie każdemu z nas zdarzają się drobne kontakty z prawem takie jak: wynajmowanie mieszkania, podpisywanie umów i polis ubezpieczeniowych. Czasami jesteśmy zmuszeni do większych wyzwań: jak ponoszenie odpowiedzialności za kolizje drogowe czy przyjmowanie lub odmowa dziedziczenia spadku.  Hot Magazine pomoże odnaleźć się Wam w sytuacjach większej i mniejszej rangi, a autorką naszych porad jest Pani Adw. Kornelia Stolf – Peplińska z Kancelarii Adwokackiej SZP w Szczecinie. Zaczynamy od omówienia Pojęcia „Ubezpieczenie OC”

 


Pojęcie „Ubezpieczenie OC” z pewnością jest każdemu znane. Niemniej jednak, czy wiemy, co ono dokładnie oznacza i na czym polega? Otóż jest to nic innego jak ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W przypadku zawarcia takiej umowy ubezpieczenia z towarzystwem ubezpieczeń, ubezpieczyciel przyjmuje na siebie odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez nas osobom trzecim, o ile jesteśmy zobowiązani do naprawienia tej szkody na podstawie odpowiedzialności deliktowej (czyny niedozwolone wymienione w kodeksie cywilnym) lub kontraktowej (za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie umowy). Ubezpieczyciel może być również zobowiązany do naprawienia szkód wyrządzonych przez osoby, za które ponosimy odpowiedzialność.

 


Wszystkie wyżej wymienione kwestie powinna regulować umowa ubezpieczenia oraz tzw. Ogólne warunki ubezpieczenia. Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia jest dokument polisy, który powinniśmy otrzymać po podpisaniu umowy. Do naszych obowiązków względem towarzystwa ubezpieczeń należy natomiast zapłacenie określonej w umowie składki. Jej wysokość uzależniona jest od wielu czynników, najczęściej od przyjętej w umowie sumy gwarancyjnej, tj. sumy, do której ubezpieczyciel może pokryć za nas szkodę.


Ubezpieczenia OC dzielą się na dobrowolne i obowiązkowe. Z ubezpieczeniami dobrowolnymi mamy do czynienia w przypadku np. wyjazdu za granicę (wówczas ubezpieczenie może obejmować przykładowo koszty leczenia, opieki medycznej, następstwa nieszczęśliwych wypadków, dojazd osób bliskich, jak również ubezpieczenie bagażu, w tym sprzętu sportowego), czy wykonywania określonego zawodu (ubezpieczenie nauczycieli, osób wykonujących zawód w służbie zdrowia). Najpopularniejsze są jednak ubezpieczenia OC w życiu prywatnym oferowane najczęściej przy zawieraniu poszczególnych umów ubezpieczeń majątkowych.

 


W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych, najbardziej znanym z pewnością jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (samochodów, motocykli). Obowiązek wykupienia tego ubezpieczenia OC mają wszyscy właściciele wskazanych pojazdów, które podlegają rejestracji i to bez względu na to, jaki jest ich stan techniczny oraz jak często poruszają się one po drogach. Potwierdzenie zawarcia takiego ubezpieczenia zawsze powinniśmy mieć przy sobie, razem z dowodem rejestracyjnym pojazdu. Brak ubezpieczenia może nas narazić na poważne konsekwencje karne i finansowe.

 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych chroni bowiem właściciela pojazdu przed konsekwencjami spowodowanej kolizji. Dotyczy to nie tylko roszczeń za uszkodzony pojazd, ale również szeroko pojętych roszczeń osobowych osób poszkodowanych wypadkiem (zadośćuczynienie, odszkodowanie).

 


Jeśli już mowa o kolizjach samochodowych, to warto wiedzieć jak postępować w razie jej zaistnienia. Jeśli zdarzy się, że ktoś uderzy w nasz pojazd, bądź w inny sposób spowoduje kolizję i jest jej sprawcą, to należy przede wszystkim zadbać o uzyskanie jego oświadczenia, w którym uzna swoją winę i odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. W oświadczeniu tym sprawca powinien również podać dane swojego ubezpieczyciela oraz numer polisy OC. Oświadczenie to powinno stanowić wystarczająca podstawę do domagania się wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy.

 

W przypadku gdy sprawca odmawia podpisania takiego oświadczenia, należy wezwać policję, która sporządzi odpowiednią notatkę zawierającą dane o uczestnikach zdarzenia, jak również o osobie sprawcy. W takiej sytuacji policja z pewnością ukarze sprawcę mandatem. Jeśli istnieją wątpliwości co do osoby sprawcy, warto zawiadomić policję, albowiem ubezpieczyciel drugiego kierowcy może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na niewykazanie, że kierowca którego ubezpiecza ponosi odpowiedzialność za kolizję i tym samym szkodę.


Należy również pamiętać, że o wypadku ubezpieczeniowym należy powiadomić ubezpieczyciela (telefonicznie bądź pisemnie). Wówczas ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłacenie stosownego odszkodowania. W przypadku odmowy wypłacenia odszkodowania bądź wypłacenia zaniżonej kwoty, poszkodowanemu służy prawo do dochodzenia swoich praw w sądzie.


Treści zamieszczone w artykule mają charakter informacyjny i nie mogą być podstawą jakichkolwiek roszczeń.

Zapisz