Inspirujące Firmy: Baw się i buduj

15.06.2016 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum BiB

W cyklu „Inspirujące Firmy” przedstawiamy szczecinianom najciekawsze przedsięwzięcia działające na naszym rynku. Wybieramy firmy, które są interesujące, fascynujące, dające wiele pożytku, a przy tym są skierowane w sposób pośredni bądź bezpośredni do dzieci. W czerwcu polecamy firmę Baw się i buduj, która zachwyciła nas swoimi kreatywnymi pomysłami. Na zajęciach, które organizują, dzięki specjalnym zestawom klocków, dzieci uczą się chemii, fizyki, czy biologii (nauk ścisłych). Aby przybliżyć Wam działania tej firmy postanowiliśmy porozmawiać z jej właścicielami.

 

 

hot°: Jak zaczęła się Wasza przygoda z klockami, skąd wziął się pomysł na otwarcie takiej działalności?


Jako pedagodzy interesowaliśmy się zagadnieniem rozwijania kreatywności u dzieci. Prowadząc wcześniej różnorodne grupy, wiedzieliśmy, że kluczem do wykształcenia jakiejkolwiek umiejętności jest motywacja. Poszukując elementu, który może pobudzać dzieciaki do działania, odnaleźliśmy kilka ciekawych zestawów klocków.


Zdziwieni byliśmy, że większości z nich nie znamy. Popytaliśmy znajomych i okazało się, że oni też nie mieli pojęcia o istnieniu większości z nich. Co więcej okazało się, że największe firmy produkujące klocki tworzą specjalne zestawy edukacyjne. Skoro są takie zestawy i są wykorzystywane w innych krajach, to dlaczego nie u nas?

 


hot°: Baw się i buduj ma na celu głównie naukę poprzez zabawę klockami, czy moglibyście wyjaśnić na jakiej zasadzie dzieci mogą przyswajać wiedzę podczas Waszych zajęć?


Na sobotnich warsztatach głównie stawiamy na rozwój kreatywności, logicznego myślenia i planowania. Uczestnicy tworzą konstrukcje w danym temacie. My, jako prowadzący jesteśmy odpowiedzialni, aby pokazać nowe techniki i możliwości danych klocków. Budowle powstają zgodnie z określonym tematem, czyli np. tworzymy budowle z określonych krajów poznając przy okazji geografię, czy tworzymy tory dla kulek, by zrozumieć, czym jest prędkość jak ją zmieniać.

 

 


hot°: W Waszej ofercie znajdują się dwa rodzaje zajęć: „Zabawa i kreatywność” oraz „Nauka i Stem”, czy moglibyście wyjaśnić co dokładnie kryje się pod tymi nazwami i czym się różnią?


STEM to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza kolejne słowa Science, Technology, Engineering, Math. Jest to silny trend edukacyjny w USA, który dąży do przedstawiania wiedzy z przedmiotów ścisłych w praktyczny i przyjazny sposób. Dlatego wykorzystujemy klocki, aby pokazać dzieciom, jak np. wykorzystać przekładnie, aby ich auto było szybsze od innych, zamiast teoretycznego dywagowania o kołach zębatych.


Tego typu warsztaty realizowane są głównie w ramach zajęć pozalekcyjnych i campów konstruktorskich. Z kolei na kreatywność stawiamy, realizując urodziny, sobotnie warsztaty i warsztaty dla klas oraz grup przedszkolnych. Wtedy najważniejszym elementem jest wyobraźnia uczestników i ich dobra zabawa, bo kreatywność może się rozwijać tylko w takiej formie.

 


hot°: Organizujecie również półkolonie, jak wygląda plan takiej półkolonii?


Jesteśmy zakręceni na punkcie klocków. Biorąc jednak pod uwagę psychologię rozwojową dziecka, musimy każdemu zapewnić zróżnicowane atrakcje. Dlatego oprócz dwóch bloków z klockami – każdego dnia uczestnicy półkolonii mają zapewnioną atrakcje. Są to różnego rodzaju wyjścia, jak kino, wystawy interaktywne, itp. Jeżeli pogoda dopisuje to wychodzimy na dwór, a na miejscu realizujemy zabawy integracyjne.


Zawsze zgłaszamy nasze półkolonie do Kuratorium Oświaty, co doceniają rodzice, bo wiedzą, że jest to najwyższy gwarant bezpieczeństwa. Wygląda na to, że jest to sprawdzony model, bo mamy wielu byłych uczestników, którzy wracają do nas i już zarezerwowali miejsca na najbliższe wakacje.

 

 

hot°:Jak długo trwają zajęcia oraz jak wyglądają zapisy? Trzeba się zapisać na jakiś okres czasu czy można przyjść z dzieckiem jednorazowo?


Sobotnie warsztaty trwają 1,5 godziny i można przyjść jednorazowo. Campy to z kolei okazjonalne wydarzenia dla pasjonatów klocków – trwają aż 4 godziny. Czas trwania warsztatów dla klas i grup przedszkolnych waha się od 45 minut do 1,5 godziny. Taka sama sytuacja dotyczy zajęć pozalekcyjnych, które są jedyną formą, na którą rodzice zapisują dzieci na cały rok szkolny lub semestr. Rezerwacji miejsc na wszystkie warsztaty dokonuje się przez formularze zgłoszeniowe na stronie dzieciaki-buduja.pl lub telefonicznie.

 


hot°: Niektórym rodzicom ciężko rozstać się ze swoim dzieckiem, czy rodzic może uczestniczyć w zajęciach wraz ze swoją pociechą?


Tak - rodzic może uczestniczyć w zajęciach. Jeżeli ktoś przychodzi do nas regularnie, to rodzice szybko się przekonują, że dziecko jest zostawione pod właściwą opieką i chętnie wykorzystują ten czas na załatwienie własnych spraw.

 

 

Baw się i Buduj
Szczecin, ul. Tkacka 55
tel. 507-663-684
[email protected]

http://dzieciaki-buduja.pl/

https://www.facebook.com/dzieciakibuduja/

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.