Pracownia architektury i projektowania wnętrz LILLET

23.11.2020 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

Lillet to biuro projektowe powstałe z myślą o klientach szukających ciekawych rozwiązań i wysokiego standardu współpracy. Celem jest tworzenie wnętrz funkcjonalnych, opartych o wymagania i potrzeby klienta, połączone z najnowszymi trendami obowiązującymi na rynku. Firma oferuje profesjonalne doradztwo i usługi poparte wykształceniem, doświadczeniem oraz ciągłym szkoleniem umiejętności i poszerzania wiedzy z zakresu Architektury i Projektowania Wnętrz.


Rozmawiamy z Panią Karoliną, która przedstawia nam kulisy swojej pracy w Pracowni architektury i projektowania wnętrz LILLET. Zapraszamy!

 


 

Od jakiego czasu działają Państwo na rynku i jaka była pierwotna idea, wraz z którą stworzyliście Państwo swoją firmę?


Pracownia projektowania wnętrz LILLET istnieje od 2013 roku, od kilku lat jesteśmy do dyspozycji naszych Klientów w samym centrum Szczecina. Projektowanie i dziedziny twórcze są obecne w moim życiu odkąd pamiętam, jednak w czasie studiów zostały one ukierunkowane na wnętrza i design. To wtedy pojawiło się marzenie o własnej pracowni projektowej. W tamtym czasie ideą było połączenie pasji i zamiłowania do projektowania wnętrz ze sposobem na życie. Tak to się wszystko zaczęło.

 


Czym właściwie jest projektowanie wnętrz? Na czym dokładnie się opiera?


Projektowanie wnętrz to złożony proces, na który składa się mnóstwo elementów. Dla mnie to przede wszystkim człowiek, jego potrzeby i marzenia, od tego wszystko się zaczyna. Architekt wnętrz jest po to by te pragnienia pomóc urzeczywistnić. Każdy temat rozpoczynamy od rzetelnego wywiadu z Inwestorem, zebrania jak największej ilości informacji.

 

Wśród pytań pojawiają się zagadnienia takie jak funkcja jaką ma spełniać wnętrze, preferowana kolorystyka, ulubiony styl, klimat. Kto i w jaki sposób będzie z projektowanej przestrzeni korzystał jest kluczowe by zacząć pracę. Istotnym pytaniem, które pojawia się podczas rozmów jest budżet jakim dysponuje Inwestor, to ważne by projekt mógł zostać zrealizowany, proponując poszczególne rozwiązania i elementy trzymamy się ściśle wytycznych. Pytań jest bardzo wiele od ogólnych zagadnień do tych bardziej szczegółowych, wszystkie odpowiedzi są ważne i mają wpływ na to co ostatecznie znajdzie się w projekcie.


Aby projekt był dobry, a wnętrze sprostało wszelkim potrzebom późniejszych domowników niezbędna jest rzetelna wiedza z zakresu branży wykończenia, ergonomii, najnowszych trendów, dostępnych rozwiązań, ale nie tylko. Poruszamy wiele zagadnień okołoprojektowych, chociażby takich jak psychologia. Projektant musi przede wszystkim wykazywać się umiejętnością zrozumienia czyiś potrzeb.
Podsumowując projekt wnętrza to człowiek, kontekst miejsca, wiedza i kreatywność.

 


Ile kosztuje taki projekt?


Koszt projektu uzależniony jest od wielkości nieruchomości oraz jej skomplikowania. Główną wytyczną do przygotowania propozycji dla klienta jest cena za m2, jednak istotne są również funkcja, czas, miejsce. Koszt usługi określamy po rozmowie z Inwestorem o detalach i jego potrzebach. Nie posiadamy sztywnego cennika usług.

 

 

W jakim stylu Państwo projektujecie?


To Inwestor i jego preferencje są dla architekta najważniejszą inspiracją do stworzenia wnętrza. Dlatego też każdy projekt jest inny, nie projektujemy w jednym konkretnym stylu.

 

Jednak, jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie co jest mi najbliższe w projektowaniu, to zdecydowanie elementy natury, naturalne materiały, tworzenie przestrzeni w zgodzie z otoczeniem w jakim się znajduje.

 


Ile czasu trwa wykonanie projektu?


Przygotowanie rzetelnego projektu kompleksowego wnętrza trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Czas uzależniony jest od metrażu i skomplikowania tematu. Terminy ustalamy z Inwestorem po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami.

 

 

Czy można podzielić projekty na łatwiejsze i trudniejsze? Jeżeli tak to co wpływa na trudności (lub ułatwienia) związane z realizacją projektu?


Oczywiście jak w każdej dziedzinie bywa łatwiej i trudniej. I tu niewątpliwie, aby projekt należał do tych łatwiejszych niezbędna jest dobra komunikacja na polu Inwestor-architekt. Niezbędne jest dobre zrozumienie siebie nawzajem oraz zaufanie. Podstawą jest by Inwestor obdarzył zaufaniem projektanta i miał pewność, że proponowane mu rozwiązania są najlepsze z możliwych.

 

Czytelna wymiana myśli i klarowne przekazywanie informacji sprawia, że projekt ewoluuje w odpowiednim tempie i idziemy z pracami do przodu.

 

 

Czy jest projekt, który szczególnie zasługuje na wyróżnienie?


Każdy projekt jest niepowtarzalny i zasługuje na uwagę. Każdy z naszych zrealizowanych tematów ma swoje miejsce w naszym projektowym sercu. Jednak, jeśli miałabym wspomnieć temat, który najbardziej zapadł mi w pamięć to wnętrze budynku starej piekarni zaadoptowane na funkcję mieszkalną.

 

Powstała tam przestrzeń w stylistyce loftu z nietuzinkowymi elementami.

 

Wnętrze bardzo wysokie z odkrytymi belkami stropowymi, wypełnione odkrytą na ścianach cegłą i mnóstwem elementów z historią. Uzyskaliśmy niesamowity klimat w pełni zgodny ze wspomnianym już nie raz, niezwykle ważnym dla mnie kontekstem miejsca. Inwestor wykazał się odwagą i determinacją, podejmując się tego przedsięwzięcia. Bardzo miło wspominam tamtą współpracę.

 

Dziękuję za wywiad.

 

 

LILLET arch. Karolina Lewandowska.
ul. Jagiellońska 7/u2
tel. 601 285 703,
[email protected]
www.lillet.pl
www.facebook.com/AtelierLillet
www.instagram.com/atelier.lillet

 

 

 

Atelier Lillet

Atelier Lillet

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.