Vege Szczecin: Roślinnie, sezonowo, pysznie!

08.12.2015
Autor: Gosia Rawa, Zdjęcia: Magdalena Cielenga-Wiaterek i Gosia Rawa

Witam, w kolejnym odcinku naszego cyklu „Vege Szczecin”. Choć aura daje się we znaki, to lato przyszło już bez wątpienia. Znajdziemy je na straganach i targach. Lato bowiem to wysyp przepysznych sezonowych warzyw i owoców. To istny raj dla łasuchów i to w najzdrowszym wydaniu. Dlatego chętnie podzielę się z Wami wiedzą, jak przygotować szybki, pożywny i niskokaloryczny obiad, wyłącznie z produktów roślinnych.

 

 

Na początek tradycyjnie. Kotlet, i co dalej? Przywykliśmy do myślenia, że danie roślinne to standardowy zestaw minus kotlet. No bo kotlet musi być z mięsa. Pozostają więc ziemniaki i mizeria. Gdybym miała tak jeść będąc weganką, chyba umarłabym z nudów. Dieta wegańska jest niezwykle kolorowa i różnorodna, a brak niektórych popularnych składników zmusza do wysilania wyobraźni, co skutkuje eksplozją pomysłów, smaków i kolorów. Weganie i wegetarianie już dawno nauczyli się, że kotlety wcale nie muszą być z mięsa. Można je zrobić w zasadzie ze wszystkiego. Warzyw, kasz, pestek, a także nieskończonej ilości kombinacji tych składników ze sobą. Dlatego dzisiaj zaprezentuję Wam kilka prostych, tanich i pysznych przepisów na roślinne kotlety.

 

Kotleciki z kaszy jaglanej i pieczarek. Kaszę gotujemy, pieczarki kroimy i podsmażamy z cebulką. Następnie łączymy składniki, dodając zmielone siemię lniane i poszatkowaną pietruszkę. Doprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem i innymi lubianymi przyprawami. Obtaczamy w otrębach i obsmażamy na patelni. Kotleciki z boczniaków (moje ulubione). Boczniaki myjemy, wykrajamy nóżki. Następnie solimy, pieprzymy i obtaczamy w mące kukurydzianej, następnie smażymy. Ostatni przepis to kotleciki z grochu. Gotujemy paczkę grochu, następnie blendujemy go razem z namoczoną bułką. Dodajemy trochę mąki kukurydzianej, jeśli konsystencja jest za rzadka. Doprawiamy solą, pieprzem, czosnkiem, ziołami prowansalskimi, chilli. Obtaczamy w mące i smażymy.

 

 

Ziemniaki także możemy przyrządzić na wiele ciekawych sposobów. Na przykład, ziemniaczki miksujemy z pieczoną papryką, otrzymując pomarańczowe, pyszne puree. Możemy też je zapiec w piekarniku z czosnkiem, rozmarynem i brukselką.
Istnieje nieskończona ilość przepisów na wyśmienite sałatki. Najprościej jest skorzystać z gotowego mixu sałat i dodać do niego ulubione dodatki, takie jak avocado, podsmażaną paprykę, pomidory koktajlowe, pomidory suszone itp. Szybki dressing zrobimy łącząc 3 łyżki oliwy, 1 łyżkę soku z cytryny lub octu, sól, pieprz i czosnek.

 

Pysznym i lekkim posiłkiem, idealnym na letnie dni, jest zupa. Osobiście preferuję zupy kremy, na które przepisów, podobnie jak na sałatki, jest wiele. Zaprezentuję Wam przepis na zupę leczo, które świetnie nadaje się do letniej kuchni. Oprócz 2 kilogramów mocno dojrzałych pomidorów, będziemy potrzebować papryki, cukinii, fasolki szparagowej, pieczarek soku z połowy cytryny, szczyptę wędzonej papryki, garść suszonych pomidorów, 1/3 szklanki oliwy z oliwek, kilka oliwek, świeżą bazylię, sól, pieprz i 2 ząbki czosnku. Należy wszytko skroić i dusić, ozdobić oliwą i pestkami. Po inne inspiracje odsyłam Was do znakomitych blogów kulinarnych, takich jak zielenina.blogspot.com, puszka.pl czy jadłonomia.pl.

 

 

 

Jeśli chodzi o pasty, dipy i sosy, to wybór roślinnych wersji jest równie imponujący, jak w przypadku zup i kotletów. Zacznijmy od majonezu – bo to on bywa zwykle bazą. Istnieje prosty przepis na jego wegańską wersję. Gotujemy pół kilko namoczonej białej fasoli. Blendujemy ją z odrobiną wody z gotowania i dobrym olejem z pierwszego tłoczenia, np. rzepakowym (1/3 -1/2 szklanki), kilkoma łyżkami musztardy, cytryną, pieprzem i czarną solą, która nada jajeczny posmak. Z tej bazy możemy przygotować wiele innych sosów. Wystarczy do takiej pasty dodać ziół i czosnku i mamy już pastę czosnkową. Jeśli chcemy przygotować pastę na kanapki, warto sięgnąć po popularny dzisiaj hummus lub guacamole z owoców avocado.

 

Tego typu produkty możemy też dziś dostać w bardzo wielu miejscach, poczynając od sklepów ze zdrową żywnością, restauracji, barów, po marketowe półki. Widać zatem, że zdrowe i lekkie jedzenie może być pyszne i proste w przygotowaniu. Dlatego zachęcamy do odwiedzania blogów kulinarnych i szukania własnych inspiracji.

 

Zapraszamy także do śledzenia strony i funpage'a wegański.szczecin.pl oraz basta.szczecin.pl, znajdziecie tam informacje o wakacyjnych warsztatach gotowania wegańskich pyszności!