Atelier Zdrowia i Urody Magdy Kopyś: Wywiad z dietetyczką - Panią Alicją Karpik

11.02.2016 0 komentarzy
Autor: Magda Kopyś, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

Ogromne poruszenie wśród entuzjastów spa i wellness wywołało pojawienie się na mapie Szczecina „ Atelier Zdrowia i Urody Magdy Kopyś”. To miejsce jako jedno z nielicznych w naszym mieście pozwala nam zadbać kompleksowo o zdrowie, ciało i urodę. Atelier oferuje absolutnie całościową ofertę w zakresie kosmetologii, dietetyki i fizjoterapii . Wnętrze Atelier jest jasne i przestronne a personel od progu wita swoich gości uśmiechem. Postanowiliśmy porozmawiać z dietetyczką Alicją Karpik i poprosić, by opowiedziała parę słów o swojej pracy, propozycjach i planach na przyszłość.

 

Alicja Karpik

 

„Zdobytą wiedzę i 12-letnie doświadczenie w sporcie skutecznie zamienię na ubywające kilogramy i lepsze samopoczucie pacjentów. Komponuję smaczne i praktyczne diety dostosowane do każdego pacjenta.”


hot°: Pisze Pani o swoim 12 letnim doświadczeniu w sporcie, jaki sport Pani uprawiała?


Sport jest mi bardzo bliski od najmłodszych lat, nigdy nie trzeba było mnie do niego namawiać. Przez 9 lat trenowałam piłkę ręczną w klubie Kusy Szczecin, z którego między innymi powstała Pogoń Handball. W między czasie uczestniczyłam w bardzo licznych zawodach lekkoatletycznych, z których to uzbierałam w swojej kolekcji około 50 medali.

 

Zrezygnowałam z przygody z piłką na rzecz nauki i sportów ekstremalnych. Aktualnie startuję w polskich i niemieckich zawodach motocrossowych. Gdyby nie kontuzja w sezonie 2014, zdobyłabym tytuł mistrza ligi niemieckiej, pomimo to ze śrubą w ręku ukończyłam sezon na 3 miejscu. Najbardziej ciągnie mnie do sportów powiązanych z adrenaliną, dlatego zawsze szukam okazji do spróbowania każdego z nich.

 

 

hot°: Jak wygląda Pani indywidulana dieta? Co Pani je a czego unika?


Nie nazywałabym tego dietą. Jest to raczej sposób żywienia bazujący na zdrowych nawykach. Nie ma restrykcji, wielu wyrzeczeń, głodu czy nieprzyjemności. Wręcz przeciwnie: lepsze samopoczucie, zwiększona odporność, smaczne jedzenie i poprawę osiągów sportowych.


Poza sezonem jem racjonalnie, według zasad zdrowego odżywiania, a w sezonie sportowym stosuję już ścisły jadłospis, który pozwala mi na szybką regenerację, odbudowę glikogenu mięśniowego i chroni przed niedoborami.


W skrócie: moja dieta dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Obfituje w pełnowartościowe białko (drób, ryby, rośliny strączkowe), węglowodany złożone (produkty zbożowe), tłuszcze roślinne z nasion i orzechów (migdały, awokado, oliwa z oliwek i olej rzepakowy tłoczony na zimno) oraz warzywa i owce.


Nigdy nie zapominam o indywidualnie zbilansowanych pod mój trening posiłkach przed - i po-treningowych. W każdy możliwy sposób staram się unikać przetworzonej żywności, produktów typu instant, fast-foodów, tłustych potraw i sztucznych napojów, ponieważ po porostu mój organizm ich nie toleruje.

 

 

hot°: Proponuje Pani w swojej ofercie wizyta dla dwojga. Czy chodzi o wzajemne motywowanie się? Dobrze odczytałem tą propozycje?


We dwoje raźniej, łatwiej, taniej i przede wszystkim można się wzajemnie wspierać. Często zmiana nawyków żywieniowych jednej osoby, prowadzi do zmiany nawyków reszty domowników. Jest to bardzo pozytywne zjawisko, ponieważ wiele ułatwia, np. wspólne przyrządzanie posiłków, zakupy podobnych produktów oraz ogólną kontrolę i motywację. 

 

Wizyta dla dwojga / wizyta rodzinna obejmuje wspólne konsultacje oraz wspólne stosowanie jak najbardziej jest to możliwe podobnej diety. Cena wizyty jest niższa, niż wizyta pojedyncza.

 

hot°: Załóżmy, że przychodzi do Pani dziewczyna koło 30ki ze sporą nadwagą. Od czego zaczęlibyście?


Przed umówionym spotkaniem proszę o wypełnienie dzienniczka żywieniowego, w którym przez 2-3 dni pacjentka zapisuje wszystkie spożyte produkty, posiłki wraz z opisem wielkości porcji (gramatury). Zawarte w nim informacje posłużą do oceny stanu odżywienia oraz wyodrębnienia ewentualnych popełnianych błędów i nawykach.


Ponadto na pierwszą wizytę proponuję przynieść aktualne wyniki badań tj. morfologia, profil lipidowy, stężenie glukozy na czczo, stężenie insuliny, poziom hormonów tarczycy, poziom witaminy D oraz inne badania przy ewentualnych schorzeniach współistniejących. Wyniki badań są bardzo pomocne w diagnostyce i ustalaniu indywidualnego planu żywienia.


Podczas pierwszego spotkania dietetycznego przeprowadzany jest wywiad żywieniowy, a także wywiad zdrowotny. Wykonane zostają pomiary antropometryczne oraz analiza składu ciała, które określają rzeczywistą masę ciała, całkowitą zawartość wody w organizmie, zawartość tkanki tłuszczowej i masę mięśniową. Przeprowadzona zostaje interpretacja uzyskanych wyników zarówno z analizy składu ciała jak i z analizy sposobu żywienia.


Spotkanie to jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia stworzenie pełnego obrazu pacjenta, uwzględniającego jego styl życia, nawyki żywieniowe oraz walory smakowe.


Należy jednak zaznaczyć, że każda wizyta mimo pewnych stałych elementów ma przebieg indywidualny zależny od problemu pacjenta. Pod koniec wizyty na podstawie uzyskanych informacji ustalam cel do osiągnięcia, czas trwania indywidualnie dobranego programu żywieniowego w oparciu o stan zdrowia i oczekiwania pacjenta.

 

 

hot°:  Ile realnie można schudnąć miesięcznie bez szkody dla organizmu ?


Należy pamiętać, że skuteczne odchudzanie nie zawsze jest szybkie. Każdy pacjent ma wyznaczony cel do osiągnięcia oraz czas trwania indywidualnie dobranego programu żywieniowego w oparciu o stan zdrowia. Ogólnie przyjmuje się, że zdrowy spadek masy ciała u pacjentów bez przeciwwskazań wynosi około 1kg tygodniowo. Należy pamiętać, że bezpieczne odchudzanie powinna wspomagać aktywność fizyczna.

 

hot°: Jakie są największe błędy jakie popełniają ludzie, którzy chcą schudnąć?


Najpoważniejszym błędem popełnianym przy chęci redukcji masy ciała jest bazowanie na niewiarygodnych źródłach wiedzy żywieniowej i stosowania restrykcyjnych, szkodliwych diet a nawet głodówek, które doprowadzają do wyniszczenia organizmu.


Ponadto najczęściej spotykanymi nieprawidłowościami są: niejedzenie śniadań, nieregularne spożywanie posiłków, podjadanie, brak wytrwałości w diecie, stosowanie suplementów bez analizy niedoborów jadłospisu oraz stosowanie „eliksirów” nie miejących potwierdzonych badań odnośnie skuteczności i bezpieczeństwa.

 

 

hot°:  Z tego co widzę dietetyka cały czas się zmienia. W jaki sposób podnosi Pani swoje kwalifikacje?


Dzięki ukończeniu 5-letnich studiów na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym u boku świetnych profesorów, dietetyka stała się moją pasją i mam to ułatwione. Dlatego w wolnym czasie dla relaksu sięgam po książkę, oczywiście o tematyce żywieniowej. Uczestniczę w licznych konferencjach i nie dla zdobycia certyfikatu, tylko dla wiedzy i z ciekawości. Ponadto jestem członkiem koła naukowego oraz Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków. Mam ciągły kontakt z naukowcami z którymi przeprowadzam i planuję projekty badawcze.

 

Atelier Zdrowia i Urody Magdy Kopyś
ul. Łukasińskiego 116
tel. 530 018 012
www.atelierzdrowiaiurody.com

 

Atelier Zdrowia i Urody Magdy Kopyś

Atelier Zdrowia i Urody Magdy Kopyś

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.