6 berlińskich miejsc idealnych na sierpień!

03.08.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak , Zdjęcia: Archiwum miejsc

W sierpniowym wydaniu Hota podpowiadamy Wam kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić, udając się do Berlina na weekend czy na inne tygodniowe zestawienie dni;). W naszym zestawieniu znalazły się miejsca, w których możecie spędzić czas na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o jedzenie to polecamy Thai Park, a także Mustafa Kebab. Na orzeźwienie – baseny Badeschiff. Turystycznie – Spreepark, Checkpoint Charlie oraz East Side Gallery.

 

Thai Park

 

Słyszeliście o pikniku tajskim w berlińskim Parku Pruskim? Otóż Tajki rozkładają się z przenośnymi kuchenkami i podgrzewają dla odwiedzających swoje własne kulinarne wyroby, a Ty podchodzisz, wybierasz, kupujesz i .. się delektujesz. Wszechobecne są kolorowe potrawy, owoce, warzywa, a w powietrzu unosi się intensywny zapach przypraw z dalekiej Azji. Wszędzie wkoło można dostrzec wielokolorowe parasole, które tylko nadają miejscu fajnego charakteru. To wszystko zachęca spacerujących do zatrzymania się i spróbowania zup, dań, czy drinków na bazie mleka kokosowego. Mała Tajlandia w samym centrum Berlina! Cóż może być lepszego od parku, spotkań ze znajomymi, słońca i pysznego jedzenia? Ktoś ma pomysł? Najlepiej przyjdźcie do Preußen Park w weekend i przekonajcie się sami.

 

Badeschiff

 

Najbardziej znanym pływającym basenem w Europie jest niemiecki Badeschiff, który zacumował przy berlińskim nabrzeżu rzeki Sprewy. Obiekt został otwarty w 2004 roku, jako efekt szerszego projektu tworzenia relacji berlińczyków ze swym miejskim środowiskiem i ożywienia zaniedbanego odcinka rzeki. Długość basenu, to 32 metry, szerokość - 8 metrów, głębokość – ok. 2 metrów. Basen początkowo miał przemieszczać się do innych miejscowości położonych przy Sprewie, lecz ze względu na swoją popularność został na dłużej w Berlinie.W sezonie letnim wypoczynek umilają grający dj-e. Ponadto odbywają się tutaj między innymi pokazy filmowe oraz zajęcia jogi. Kompleks zawiera sauny, solarium, fitness. Miejsce jest otwarte codziennie od godziny 8. Wstęp w okolicach 5 € za bilet normalny.

 

Spreepark

 

Spreepark to niezwykła i nietypowa berlińska atrakcja turystyczna. Jest to bowiem opuszczony park rozrywki, który czasy swej świetności przeżywał za okresu NRD i tuż po zjednoczeniu Niemiec. Po co Hot namawia Was do zwiedzania czegoś takiego? Ano dlatego, że miejsce to idealne dla ludzi szukających nieco innych wrażeń! Od 2002 roku park świeci pustkami. Większość parkowych konstrukcji nie została jednak rozebrana do dziś, przypominając scenografię do filmu o końcu świata. Pomimo że park jest zamknięty dla indywidualnych turystów, można obejrzeć dawne atrakcje w towarzystwie przewodnika. Taka wycieczka trwa ok. 2 godzin i kosztuje ok. 15 euro. Można park zwiedzać samemu, choć nie jest to oczywiście legalne. Podpowiadamy: nie jest to jednak „missionimpossible”.

 

East Side Gallery

 

East Side Gallery to najdłuższy zachowany odcinek dawnego Muru Berlińskiego i największa na świecie galeria na świeżym powietrzu. Zaczyna się mniej więcej na wysokości dworca Wschodniego (Ostbahnhof), a kończy przy ulicy Warszawskiej (Warschauer Straße) w pobliżu Oberbaumbrücke. Galeria zawiera ponad 100 oryginalnych malowideł ściennych - graffiti (według różnych źródeł znajdziecie tutaj od 102 do 106 obrazów) rozpościerających się na długości 1316 metrów. Prace są autorstwa artystów z różnych zakątków świata (118 artystów z 21 różnych krajów) i powstały po upadku NRD po wschodniej stronie muru. Odnowione zostały po 20 latach, w 2009 roku. Najbardziej znane obrazy, to legendarny „Brotherly Kiss", „Fatherland", czy „Berlin - New York".

 

Check Point Charlie

 

Check Point Charlie – jedno z najbardziej znanych przejść granicznych na świecie! Checkpoint Charlie to dawne przejście między NRD, a RFN, zlikwidowane zostało 22 czerwca 1990 roku. Mieściło się ono w samym sercu Berlina, na skrzyżowaniu ulic Friedrichstraße z Zimmerstraße.W miejscu przejścia znajduje się dzisiaj Muzeum Muru Berlińskiego oraz symboliczny punkt kontroli granicznej, będący atrakcją turystyczną. Przy zachowanej budce strażniczej stoi trzech statystów przebranych w mundury żołnierzy: niemiecki, amerykański i rosyjski. Każdy turysta może zrobić sobie z nimi zdjęcie i otrzymać odcisk pieczątki kontroli granicznej z wybranej przez siebie strefy okupacyjnej.Spora dawka historii w jednym miejscu!

 

Mustafa Kebab

 

Jeśli macie dosyć zwiedzania to może pora coś zjeść? Berlin słynie ze świetnych miejsc, w których sprzedawane są kebaby (nawet kiedyś napisaliśmy specjalny artykuł poświęcony tej potrawie). My polecamy Mustafa Kebab! Legendarny kebab prowadzony przez Mustafę i jego kuzynów! W menu mamy w zasadzie tylko trzy pozycje. Kebab w bułce, durum i wersję wegetariańską. Mięso tylko drobiowe, trzy rodzaje sosów oraz absolutny hit – grillowane warzywa. Odwiedzając Mustafę warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu, gdyż w godzinach szczytu możemy spodziewać się liczącej do 100 osób kolejki. Mustafa mieści się na Kreuzbergu, przy Mehringdamm 32. Jeśli kolejka jest zbyt długa, to 2,5 km dalej, podążając w stronę East Side Gallery mieści się innym legendarny kebab o nazwie Tadim (Adalbertstraße 98).

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.