Artystyczny Szczecin: Fotograf Przemek Górecki

09.12.2015
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum Artysty

W cyklu Artystyczny Szczecin prezentujemy Wam sylwetki młodych, uzdolnionych szczecinian - artystów, których pasjonują przeróżne dziedziny sztuki. Pora by pochwalić się światu jak wiele uzdolnionych osób wychowało nasze miasto!. W czerwcowym numerze prezentujmy Wam sylwetkę fotografa Przemka Góreckiego. Zapraszamy zatem do lektury naszego wywiadu, obejrzenia jego prac na www. przemekgorecki.pl oraz spojrzenia jeszcze raz na naszą okładkę, tak, tak – Przemek jest jej autorem!

 

 

hot°: Jak odkryłeś w sobie talent czy też zamiłowanie do fotografii?

 

Przemek Górecki: Całkiem przypadkowo 10 lat temu po zakupie pierwszego aparatu cyfrowego. Wtedy też kupiłem pierwszą książkę o podstawach fotografii, jestem osobą ze zmysłem technicznym i czułem potrzebę poznania i zrozumienia jak to wszystko działa i jest od siebie zależne. Od tego momentu zacząłem chłonąć wiedzę po dzień dzisiejszy :)

 

 

hot°: Ile czasu zajmuje Ci stworzenie zdjęcia, z którego jesteś w 100% zadowolony?

 

Nie ma zdjęcia z którego jestem w pełni zadowolony. Z biegiem czasu dostrzegam w każdej swojej fotografii detale, które chciałbym poprawić. Liczę, że w ciągu całej swojej kariery fotograficznej uda mi się wykonać zdjęcie, z którego będę w pełni usatysfakcjonowany.

 

hot°: Jaka tematyka, dziedzina sztuki, życia, cechuje Twoje prace?

 

Główną tematyką są ludzie, w zależności od charakteru zdjęcia staram się pokazać naturalność i emocje. Najczęściej wykonuje reportaże ślubne, towarzyszące im plenery oraz sesje kobiece, indywidualne na prywatne potrzeby.

 

 

 

hot°: Czym inspirujesz się w swojej twórczości ?

 

Inspiracji i świeżego spojrzenia szukam w pracach innych fotografów. Jestem samoukiem - swoją wiedzę i umiejętności zdobyłem, przeglądając i analizując fotografie, które przypadły mi do gustu. Na tej podstawie wykreowałem swój indywidualny styl, który ciągle i pomału ewoluuje.

 

 

hot°: Fotografia to jedynie Twoja pasja czy też sposób na życie?

 

Jest to pasja, która w pewnym momencie przerodziła się w zawód. Fotografię traktuje jako prace rzemieślnika. Towarzyszy mi ona każdego dnia, dlatego też są momenty w których lubię od niej odpocząć, odetchnąć by po chwili z nowymi silami i świeżym spojrzeniem powrócić do swojego rzemiosła.

 

hot°: Jakie sukcesy masz już na swoim koncie?


Jednym z moich większych sukcesów uważam dojście do momentu w którym znajduje się aktualnie. Czuję satysfakcje, że udało mi się zdobyć swoją wiedzę i doświadczenie samemu, co zaowocowało i pozwoliło mi połączyć pasję z pracą zawodową.

 

 

 

hot°: Które ze swoich zdjęć lubisz najbardziej i dlaczego?


Jeżeli publikuje swoje prace w portfolio, to jest to znak że właśnie te zdjęcia podobają mi się i lubię do nich wracać. Są moją wizytówką i prezentują mój warsztat oraz styl. Nie ma numeru jeden i jeszcze długo nie będzie.

 

hot°: Uważasz, że Szczecin jest miastem dającym perspektywy i możliwość rozwoju młodym artystom?

 

Z pewnością większe perspektywy są w większych miastach, jednak dzisiaj internet daje nam nieograniczone możliwości rozwoju i dotarcia do odbiorców. Uważam, że z odpowiednią determinacją i pozytywnym nastawieniem można osiągnąć sukces zaczynając w Szczecinie :)

 

 

hot°: Twoja definicja artysty i sztuki?

 

Moja definicja jest zbliżona do ogólnoprzyjętej. Osobiście nie uważam się za artystę, stąd też nigdy nie zastanawiałem się nad swoją formułą.

 

hot°: Dziękujemy za wywiad i życzymy sukcesów w przyszłości.