Artystyczny Szczecin: Kamila Lewdańska - fotograf

08.02.2016 0 komentarzy
Autor: HotMagazine, Zdjęcia: Archiwum artystki

W cyklu Artystyczny Szczecin prezentujemy Wam sylwetki młodych, uzdolnionych szczecinian - artystów, których pasjonują przeróżne dziedziny sztuki. Pora by pochwalić się światu jak wiele uzdolnionych osób wychowało nasze miasto! Dziś Kamila Lewdańska - fotograf.

 

 

hot°: Jak odkryłeś w sobie talent/ zamiłowanie do fotografii?
Zaczęło się klasycznie. Kilka razy zostałam zaproszona do zdjęć znajomej. Po tych kilku spotkaniach stwierdziłam że zdecydowanie bardziej interesuje mnie druga strona obiektywu i tak się zaczęło.

 

hot°: Ile czasu zajmuje Ci stworzenie zdjęcia, z którego byłbyś zadowolony?


Pytanie bez jednoznacznej odpowiedzi ;] Proces zdjęciowy jest dość złożony i zaczyna się na długo przed samą sesją. Niektóre sesje siedzą w głowie czasem i rok czasu zanim uda się je zrealizować. Zaczyna się od błahostki, przeczytanej książki czy filmu. Zbieram notatki, opisuje elementy sesji, jakieś główne ujęcie. Różne tematy, pomysły i inspirację o których myślę. Póżniej natrafiam na pasującą miejscówkę do zdjęć. W momencie gdy pojawi się miejscce do zdjęć, to prace mocno przyspieszają. Zaczyna się proceswybierania modelki do sesji i tu pomocne okazują się nasze rodzime agencje modelek z którymi współpracuje przy sesjach.

 

Notatki ewoluują w stronę moodboarda ujęć, światła, makijaży. Potem organizujemy ekipę zdjęciową. W skrócie, w momencie gdy pojawia się miejscówka do zdjęc, to jest to około 2-tygodnie przygotowań, natomiast obróbka materialu to kolejne 2 tygodnie pracy.

 

 

hot°: Co Cię inspiruje?...


Jak już wspominałam, czasem zwykła błahostka, książka, znane postacie, czasem i historyczne. Różne wydarzenia, wszystko dookoła. Uwielbiam podróże i jakbym tylko mogła to bym cały czas podróżowała. Są to tylko takie zapalniki, elementy, bo pózniej taka inspiracja jest tylko ubraniem dla zdjęcia i modelki.Na pewno ważne też dla mnie jest przestrzeń i światło, to jedno z kluczowych elementów zdjęć.

 

hot°: Fotografia to jedynie Twoja pasja czy też sposób na życie?


Coś więcej niż pasja ale jeszcze nie sposób na życie.

 

 

hot°: Jakie posiadasz już sukcesy na swoim koncie?


Z ostatnich wydarzeń, ogromną radość sprawiło mi wybranie mojego zdjęcia na okładkę magazynu modowego La Plus Belle Magazine. Publikacje w Modo Magazine, Design Scene oraz Confashion Magazine. Cieszą również wyróżnienia zdjęć na witrynie Vogue.it .Ustalamy też szczegóły wystawy która będzie miała miejsce niedługo w Szczecinie.


hot°: Które ze swoich zdjęć lubisz najbardziej i dlaczego?


Nie mogę powiedzieć że któreś zdjęcie lubie bardziej niż inne. Wszystkie moje sesje wiążą się z jakimiś wspomnieniami czy doświadczeniem które ciepło wspominam. Garażowa sesja z Magdą Andruszkiewicz np. wspominam za spontaniczność w organizacji. Spotkaliśmy się i przy minimum stylizacji czy makijażu, bez długich przygotowań powstał materiał czysto modowy, portretowy. Ostatnia sesja z Hanna Goncharuk natomiast odwrotnie, dużo przygotowań, dużo pracy, ale też bardzo ciepło wspominam. Każde zdjęcia to zupełnie inne doświadczenia.

 


hot°: Co jest najtrudniejsze w fotografii? Pomysł czy sam proces twórczy? A może jeszcze coś innego?


Uchwycenie tego co w zdjęciach najważniejsze.Jeden z klasyków fotografii Henri Cartier Bresson nazywał to decydującym momentem, to jest ta “ulotność” fotografii i rozdziela fotografie na te niezwykłe i na te zwyczajne.Zyjemy w czasach kiedy wszyscy są przekonani,że zdjęcie może każdy robić i że to żadna sztuka.


hot°: Uważasz, że Szczecin jest miastem dającym perspektywy i możliwość rozwoju młodym artystom?


Uważam że jest miastem jak każde inne i raczej jeżeli samemu się o siebie nie zadba to nikt tego za nas nie zrobi. Nie zastanawiam się czy gdzieś indziej jest łatwiej, robię to co mogę w mieście w którym zyję:) Bardzo mnie cieszy powstanie Trafostacji i Filharmonii. To potwierdza że jest przestrzeń i zapotrzebowanie na sztukę i kulturę w Szczecinie.

 

 

hot°: Twoja definicja artysty i sztuki?


Wychodzenie poza obowiązujący kanon i sięganie po najrózniejsze środki artystyczne żeby tą wizję pokazać i przekazać reszcie ludzi.To bardzo szeroka definicja i obejmuje dla mnie wszystko:teatr, kino, fotografię oczywiście, muzykę i wystawy.Najfajniejsze w tworzeniu czegoś jest to,że twoja wizja rzeczywistości badź nierealności trafia do innych ludzi i zaczynają oni postrzegać świat tak jak ty.W moim przekonaniu Artyści mają wywrócić świat i twoje myślenie do góry nogami


hot°: W przyszłości...?


Wolę się skupić na terażniejszości :) Dziękuję serdecznie za wywiad.

 

Zapisz

Artystyczny Szczecin: Kamila Lewdańska - fotograf

Artystyczny Szczecin: Kamila Lewdańska - fotograf

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.