Artystyczny Szczecin: Marcin Haczyk

31.12.2015
Autor: HotMagazine, Zdjęcia: Archiwum

 

hot°: Czym zajmujesz się na co dzień?

 

Na co dzień zajmuję się zupełnie czymś innym niż fotografia. Pracuję na Poczcie... ale nie, nie jako listonosz :) Zajmuję się bardziej handlową stroną działalności Poczty Polskiej.

 

hot°: Jak wygląda Twoja pasja? Jak narodziła się i jak się rozwijała?

 

Często jak się pyta fotografów jak długo zajmują się fotografią to odpowiadają że od dziecka, taki banał może trochę, ale w moim przypadku to rzeczywiście fotografowanie zaczęło kiełkować w bardzo młodym wieku wraz z otrzymaną w prezencie Smieną i czarno-białymi filmami zdobywanymi każdym możliwym sposobem. Fotografia była ze mną cały czas ale pasją stała się wraz z nastaniem ery cyfrowej i możliwościami oraz dostępnością dla każdego jakie oferuje szczególnie w fazie postprodukcji.

 

hot°: Co Cię inspiruje?

Wszystko i wszyscy wokół mnie. Żyjemy w mieście, między ludźmi, bardzo różnymi ludźmi a to jest niewyczerpane źródło tematów fotograficznych. Chociaż jak się przyjrzeć mojemu portolio to da się zauważyć że spośród ludzi to jednak kobiety przeważają ;-)

 

 

hot°: Jaka tematyka, dziedzina sztuki, życia, cechuje Twoje prace?

 

Staram się nie trzymać jednego tematu i czerpać jak najwięcej inspiracji z otaczającego mnie świata. Z jednej strony dużo korzystam przy tworzeniu z innych dziedzin sztuki - filmu, malarstwa, rzeźby czy muzyki. Z drugiej strony nie chciałbym żeby ta inspiracja była jednoznaczna i przytłaczająca mój własny pomysł na realizacje danego tematu ale właśnie pozostała inspiracją kołaczącą się nieśmiało w z tyłu głowy.

 

hot°: Ile czasu zajmuje Ci stworzenie zdjęcia z którego byłbyś zadowolony?

 

Najbardziej jestem zadowolony z tych zdjęć których powstanie zajęło najmniej czasu. Znaczy że od początku wszystko poszło jak powinno. Do tych nad którymi spędzam dużo czasu, niekiedy stanowczo za dużo, później mam najwięcej zastrzeżeń - zawsze znajduję coś co można było lepiej zrobić.

 

hot°: Jakie posiadasz już sukcesy na swoim koncie?

 

Największym moim sukcesem jest to że fotografia niezmiennie pozostaje moją pasją. Przy okazji każdej nowej sesji zdjęciowej, kolejnego pleneru poznaję różnych ludzi, o różnych poglądach, wizjach na to co razem tworzymy. Nasze wspólne działania, rozmowy i efekty naszej pracy to za każdym razem jest taki mały osobisty sukces który mnie motywuje do dalszego działania.

 

hot°: Twoja pasja to sposób na życie czy tylko hobby?

 

Może to dziwnie zabrzmi ale jedno i drugie. Hobby bo nie zarabiam robieniem zdjęć a sposób na życie bo po pracy to fotografia jest tym czym się głównie zajmuję i co mam w głowie cały czas.

 

 

hot°: Które ze swoich zdjęć lubisz najbardziej i dlaczego?

 

Wszystkie lubię najbardziej bo to przecież moje "dzieci" :-) Może lubię jedne zdjęcia bardziej od innych bardziej ze względu na sytuacje w jakich powstały, na ludzi których przedstawiają czy z pomocą których powstały. Tak więc to bardziej podział sentymentalny niż jakościowy na te lepsze i gorsze.

hot°: Twoja definicja artysty i sztuki?

 

Nie znam etymologii słowa sztuka pewnie każdy ma jakąś swoją definicję ale dla mnie "sztuka" to coś wyjątkowego, unikalnego, występującego w jednym egzemplarzu. Artysta natomiast to ktoś kto tę sztukę tworzy za pomącą danych mu narzędzi, wrażliwości i wyobraźni.


Sam osobiście nigdy jakoś nie predysponowałem do miana artysty. Często wyżej cenię pracę rzemieślników którzy może sztuki nie tworzą natomiast warsztat mają opanowany do perfekcji.

 

hot°: W przyszłości...?

 

A tego to już nikt nie wie. Na pewno będę nadal niezmiennie zajmował się fotografią, na pewno będę nadal starał się rozwijać i kształcić a efekty miejmy nadzieję przyjdą razem z tym rozwojem.

 

Artystyczny Szczecin: Marcin Haczyk

Artystyczny Szczecin: Marcin Haczyk