Dastin Kouhan - Fotograf / Debiuty - Artystyczny Szczecin

22.06.2016 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Archiwum DK

W cyklu Artystyczny Szczecin prezentujemy Wam sylwetki młodych, uzdolnionych szczecinian - artystów, których pasjonują przeróżne dziedziny sztuki. Pora by pochwalić się światu jak wiele uzdolnionych osób wychowało nasze miasto! W czerwcowym numerze Hota przedstawiamy Wam kolejnego, utalentowanego, szczecińskiego fotografa, ukrywającego się pod przydomkiem Dastin Kouhan . Zatem niech jego słowa a bardziej obrazy przemówią w jego, prawdziwym imieniu.

 

 

hot°: Kiedy odkryłeś w sobie zamiłowanie do fotografii?


Nigdy wcześniej nie myślałem o fotografii jako o pasji czy sposobie na własne życie. Był to czysty przypadek, gdy rodzice kupili lustrzankę, spojrzałem przez jej wizjer i wiedziałem, że to będzie to. Pierwsze zdjęcie, pierwsza klatka w aparacie sprawiła, że pokochałem to od samego początku. Długo czasu upłynęło zanim odnalazłem swoją fotograficzną przestrzeń.


Przez pewien okres chodziłem na kursy, różne zajęcia fotograficzne, lecz wytrzymywałem tam krótki czas, nie było to dla mnie - wolałem zostać samoukiem. Od kiedy dostałem aparat minęły prawie 4 lata a moja pasja trwa, rozwijam się nadal i czuję pustkę, kiedy nie robię zdjęć. Staram się poświęcać każdy weekend na działanie z fotografią.

 

 

hot°: Ile czasu zajmuje Ci stworzenie zdjęcia, z którego byłbyś zadowolony?

Nie umiem określić ile czasu zajmuję mi tworzenie jednego zdjęcia. W fotografii artystycznej, którą się zajmuję oczywiście oprócz zaplanowania całej sesji, klimatu i otoczenia szukam również odpowiedniej modelki, stroju dla niej oraz inspiracji do wizażu.

 

Gdy zaś zaczynam tworzenie zdjęcia nie ukrywam, że jest potrzebna postprodukcja ponieważ gdy w „mojej bajce" trawa ma być niebieska to będzie, a gdy drzewo w okresie letnim ma mieć kolor jesiennych liści to też będzie miało. Wszystko zależy od pomysłu i jego realizacji. W życiu codziennym świat bajkowych nimf i elfów nie istnieje a na moich zdjęciach jest to możliwe :)


hot°: Co Cię inspiruje?. Jakie zdjęcia czy sesje lubisz realizować najbardziej ?


Inspirację czerpię ze wszystkiego. W głowie mam sporo pomysłów, które poczekają na pewno jeszcze dość długo na ich realizację. Inspirują mnie oczywiście inni fotografowie, modelki, stroje od projektantów. Oczywiście najlepiej czuję się w klimatach bajkowych, gdzie na zdjęciu widać śpiące a czasami aż umierające modelki.


Świat który tak na prawdę nie istnieje a mogę stworzyć go od podstaw. Chociaż nie ukrywam, że od pewnego czasu interesują mnie co raz to bardziej zdjęcia fashion. Jest to jak dla mnie totalne odcięcie od zdjęć bajkowych i można pokazać się z innej strony a czasami potrzebuję takiej odskoczni.

 

 


hot°: Czy fotografia to jedynie Twoja pasja czy też sposób na życie?

Fotografia dla mnie zawszę będzie tylko pasją nie chciałbym nigdy jej traktować jako sposób na życie, bałbym się, że w pewnym momencie straci ona swój urok a ja straciłbym do niej zamiłowanie. Fotografia zajmuję mi każdy wolny czas, na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie lepszej pasji.


hot°: Jakie sukcesy masz już na swoim koncie? Mówię tu zarówno o nagrodach jak i o Twoim subiektywnym poczucie sukcesu..

Moje sukcesy raczej nie są powalające, dostałem możliwość zrobienia okładki dla magazynu TownMag, w tym magazynie miałem również swój edytorial w druku z sesji Minimalism z modelka Kasią Cieślukowską, która na dzień dzisiejszy jest na kontrakcie i podbija New York i w ciągu dalszym trzymam za nią kciuki ! :) Od czasu trafią się wyróżnienia na portalach społecznościowych moje trzy pozostałe sesje z uczestniczkami Top Model również zostały docenione na stronie TVN.

 

Nie mogę pominąć tutaj cudownej Mai Hyży z programu x Factor ponieważ i nasza sesja doczekała się publikacje na stronie programu. Miałem również publikacje w mediolańskiej gazecie oraz na stronie Vanityteen, zdążyło się też polecenie na Vogue.it. Gdzieś tam powoli staram się być zauważalny. Lecz dla mnie to w ciągu dalszym Mój świat fotografii za którego granice nie staram się aż tak wychodzić.

 hot°: Które ze swoich zdjęć albo sesji lubisz najbardziej i dlaczego?

Do każdej sesji podchodzę z takim samym zapałem i zawszę staram się aby wszystko poszło jak najlepiej :). Lecz chyba największą sympatią darzę 2 tematy na sesji bajkowej. Pierwszy z nich to „Between walking and sleeping" Ten temat sesji realizuję od 3 lat pod koniec wakacji.


Oraz sesja pt. „Memories". Pierwszą część sesji zrobiłem w 2014 roku nad morzem z modelką Aleksandra Tuchowska. Cała sesja miała być w przygnębiającym klimacie, miała opowiadać o smutku i tęsknocie. Moim zdaniem Ola spisała się rewelacyjnie, dlatego też zrobiliśmy w tym roku zimą drugą serię tej sesji. Nie ukrywam, że w głowie narodził mi się pomysł na kolejną część. :)

 

 

hot°: Co jest najtrudniejsze w fotografii? Pomysł czy sam proces twórczy? A może jeszcze coś innego?

 

Jak dla mnie trudnością jest do końca realizowanie pomysłu sesji, który narodził mi się w głowie. Często zmieniam decyzje, zmieniam klimat i tak wszystko wychodzi w dość dużym bałaganie nigdy nie jest tak jak być powinno lecz to chyba nadaje ten klimat całej sesji-wielki spontan.

 

 


hot°: Uważasz, że Szczecin jest miastem dającym perspektywy i możliwość rozwoju młodym artystom?

 

Jeżeli chodzi o rozwój i perspektywy w Szczecinie jestem na tak a zarazem na nie. W Szczecinie zaczynałem fotografować to tutaj poznałem najlepsze modelki, z którymi chciałbym współpracować do dzisiaj. Piękna rudowłosa i urokliwa Kaja Tworek, która zachwyca na każdym zdjęciu oraz nie mogę pominąć oczywiście Kasi Cieślukowskiej o której już wcześniej wspomniałem. To są osoby z którymi w jakiś sposób się zaprzyjaźniłem i to dzięki fotografii właśnie.

 

Jeżeli chodzi o Szczecin muszę wspomnieć oczywiście o mojej wizażystce Karolinie Kuklińskiej- z którą nie raz stworzyliśmy wspólnie ciekawe kadry :) Dlaczego wspomniałem, że także jestem na nie ? Brakuje mi w Szczecinie projektantów stylistów sądze, że są takie osoby lecz ciężko im o właściwy rozwój. Jak dla mnie w Szczecinie brakuje też agencji modelek ale to tylko moje małe przemyślenia :)

 

hot°: Twoja definicja artysty i sztuki? Kto Cię inspiruje?

 

Kto mnie inspiruję mogę wymienić kilku artystów : Kirsty Mitchell, Tim Walker, Lara Jade. Od pewnego czasu też prowadzę bloga właśnie w którym zamieszczam takie informację jak moje inspiracje, backstage z moich sesji itp :)

 

Dastin Kouhan

 

Więcej prac znajdziecie na stronach artysty:

Facebook

Strona Internetowa

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.