Elektroniczne Wibracje: Do lata zostały dwa miesiące!

11.12.2015
Autor: Dawid Korniak

Miesiące dwa z małym hakiem dzielą nas od lata. Dlaczego wspominam o tym już kwietniu? Nie chciałbym przecież wszystkich zdenerwować tym, że jednak nie mamy jeszcze upałów, a ja już się wychylam. Ale za chwilę to już nastąpi, dlatego warto wiedzieć - gdzie można się wybrać, gdzie można fajnie spędzić czas, gdy nadejdzie już to nasze, upragnione lato. Będą to propozycje do których słońce nie jest nam tak naprawdę potrzebne (choć oczywiście nikt by nim wówczas nie pogardził). Do dzieła zatem!

 


W Polsce wyklarowała nam się już pewna liczba festiwali, które odbywają się co roku w mniej więcej znanym terminie i już więcej niż mniej znanym miejscu. Będzie to kilka osobistych propozycji festiwalowych (również nowości), na które warto zwrócić uwagę. Nie mamy Burning Man’a, nie ma u nas również innych wielkich przedsięwzięć, jakimi są Melt czy Dimensions. Ale nie chwalmy tylko cudzego, doceńmy również to, co nasze.. P.S. line up’y mogą ulec zmianie, zostać urozmaicone itp. (stan na marzec 2015 r.).

 

Najbardziej znany, lubiany i ceniony polski festiwal: Audioriver (pierwsze miejsce na gali Munoludy za rok 2014: Festiwal Roku). Czyli 3-dniowy event odbywający się w Płocku od kilku już ładnych lat. Z okazji dziesięciolecia potwierdzeni zostali już między innymi tacy artyści jak: Roisin Murphy, Noisia, Simian Mobile Disco, Ben Klock, Marcel Dettmann, Tale of Us, Audion live czy Anja Schneider. Ponownie będziemy mogli bawić się na Audioriver by Night (pierwsze dwa dni), a także na Audioriver by Day (niedziela). Miałem okazję już uczestniczyć w tym wydarzeniu, dlatego z czystym sumieniem mogę potwierdzić, że warto się tam wybrać. Wiele ciekawych scen, wiele ciekawych muzycznych doznań: zarówno jeśli chodzi o sety dj’skie jak i o live act’y.

 

Nadciągający sztos, który wskoczy na wyżyny: Wooded Festival. Czyli pierwsza edycja festiwalu, za którego sterami staną: Catz 'n Dogz, agencje C&C Bookings i Feast Artists, a także zarówno środowisko wrocławskiego clubbingu jak i ogólnopolskiego. Po dwóch eventach w centrum Wrocławia, tym razem organizatorzy postanowili stworzyć w Polsce festiwal jakiego jeszcze nie było, który zostanie zorganizowany w bardzo wyszukanym miejscu: CK Zamek Leśnica/Wrocław. Całość rozpocznie się w sobotę 13 czerwca.

 


W marcu ogłoszono pierwszych artystów, m.in. Mathew Jonson live, Catz 'n Dogz, Marco Resmann, Mark Henning, Kuba Sojka live, SLG live. Będą również showcase'y, m.in. Watergate Club (Berlin) oraz Coxy (Warszawa). Strzelam w ciemno, że po ogłoszeniu kolejnych artystów będzie jeszcze większa zajawka, a wydarzenie będzie wstępem do tego, co będzie się działo w następnych latach. Wybrać się należy :)

 

Niemieckie techno na polskiej wsi: Garbicz Festival. Nie jest to żaden antonim czy inny oksymoron, nie jest to również nic nierealnego. To się po prostu odbyło i to się po prostu wydarzy po raz kolejny. Gdzie? - ano nad jeziorem Garbicz. Gdzie znajduje się jezioro Garbicz? Również nie wiem, dlatego należy spojrzeć na mapę lub odwiedzić wikipedię… Ku mojej radości – ponownie festiwal blisko mnie. Jezioro Garbicz znajduje się prawie że w połowie drogi: z Gorzowa do Zielonej.


Zbyt wielu informacji na dzisiejszy dzień jeszcze nie ma, ale można łatwo sprawdzić, że festiwal odbędzie się od 30 lipca do 2 sierpnia. Jest to wydarzenie, za którego organizację wzięli się nasi zachodni sąsiedzi (renoma sama w sobie). Znajomi byli - mówili, że super, dlatego im zaufam i postaram się wybrać również tam. Line up'u jeszcze zbytnio nie znamy, ale w zeszłym roku wystąpili m.in. tacy artyści jak dOP, David Dorad, Kuriose Naturale, Madmotormiquel, Marcus Meinhardt, Sven Dohse, Gerd Janson, Sebo, Rodhad, Roman Flugel czy Recondite live, dlatego w ciemno można kupować bilety w przedsprzedaży.

 

Wisienka na torcie: Plötzlich am Meer 2015 (drugie miejsce na gali Munoludy za rok 2014: Festiwal Roku) Tak, zdecydowanie! Byłem rok temu, w tym roku będę na sto jeden procent i jeszcze więcej. Miejsce? Aby lepiej skojarzyć: Rogowo/Trzebiatów/Mrzeżyno. Data? 21-23 sierpnia. Nazwa wydarzenia? Plötzlich am Meer. Zbyt wielu informacji nie będę jeszcze przedstawiał, gdyż więcej miejsca temu wydarzeniu poświęcę w maju bądź czerwcu. Gwarantuję, że bilety warto kupować, gdyż cała logistyka, miejsce, klimat, line up czy wszystko inne: są naprawdę magicznie i starannie zaplanowane. Ogromna przestrzeń, wiele ciekawych scen, jak na przykład scena na plaży (tak, nad samym morzem), świetnie zaaranżowany main czy spontaniczna (w poprzednim roku) scena w postaci statku: humbug boat.


Zdecydowana większość (oscylowałbym w granicach 95%) to niemieccy, pozytywnie nastawieni ludzie. Cała inicjatywa ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy niemiecką, a polską sceną muzyczną, jak i również pomiędzy samymi klubowiczami, dlatego w Line up imprezy można znaleźć przede wszystkim artystów z tych dwóch państw.


W zeszłym roku wystąpili m.in. Beddermann & Dahlmann, Chasung Kurt live, Chmara live, Diego Krause, East end Dubs live, Fjaak live, Foolik, Gabriel Ananda live, Lee Jones, Leon Licht, Kuba Sojka live, O Phase, MoveMove, Canalia, Schlepp Geist live, Soukie & Windish, Kotelett & Zadak czy Oliver Deutschmann (tak, grał u nas w zeszłym miesiącu) oraz Ten Walls live. Polecam zainteresować się, obejrzeć filmiki z festiwalu i kupić bilet, naprawdę warto. Dla mnie #1.

 

10 utworów, które powinieneś usłyszeć
1/ Diego Krause – Gratitude
2/ Duss-D Love
3/ Sonodab – Noctum
4/ Catz 'n Dogz - Booty Comes First
5/ John Tejada – Paranoia
6/ Around7 - Soul Kiss
7/ Cuartero, wAFF - Break a Sweat
8/ Kaiserdisco - Forget About Me (Santos Re-Edit)
9/ Michal Zietara - Yellow Tent
10/ Dawid Korniak – I was waiting for You (www.soundcloud.com/dawidkorniak)

 

 

Szczecin-Berlin
08.04. Meet: Adana Twins all night long @ Watergate.
11.04. Sender Freies Butzke @ Ritter Butzke. Zagrają: Barnt, Steffen Bennemann, Christian Loffler live, Dave DK.
18.04. Get Physical @ Stattbad. Zagrają: WhoMadeWho, M.A.N.D.Y. Dj T., Monoloc & more.
18.04.-20.04. Klubnacht @ Berghain/Panorama Bar. Zagrają: Agoria, Hector Oaks, Shonky, Ida Engberg, Nick Hoppner, Ed Davenport.

 

Polecane przeze mnie
11.04. Fjaak live! (Berlin) w/ lokalny support @ Tanz Bar