Elektroniczne Wibracje: Kolorowe muzyczne lato

09.12.2015
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum Dawida, Dorota Umiastowska

Elektronika, wdarła się do mojego serca powoli, stopniowo ale w krótkim czasie owładnęła nim totalnie. A ja niżej podpisany, postaram się w przejrzysty sposób w postaci comiesięcznych felietonów w gazecie czy co środę oraz sobotę w internetowej odsłonie Hot Magazine zaszczepić w Was trochę tej miłości i przekazać porcję elektronicznej wiedzy.

 


Miesiąc, który mamy obecnie czyli czerwiec – chociaż teoretycznie powinien wprawić nas w wakacyjny nastrój. Jakiś czas temu (bodajże w kwietniu) przestawiłem kilka wybranych wakacyjnych festiwali, które odbędą się w Polsce. Jednakże zazwyczaj większość z nas planuje wylecieć (albo przynajmniej chciałoby wyjechać) na wakacje za granicę. Oczywiście zawsze gdzieś można trafić na ciekawą imprezę elektroniczną, ale jest kilka takich propozycji festiwalowych, które warto odwiedzić, jeśli będzie się akurat w okolicy. Całość będzie oparta o zestawienie portalu beatport.com; warto dodać, iż na liście znajduje się 20 festiwali, w tym dwa polskie: Audioriver oraz Wooded. Oto kilka propozycji:

 


Jeśli przypadkiem będziecie w północno-wschodniej części Hiszpanii, to z pewnością warto sprawdzić Groove Parade. Miejsce: Pustynia Monegros w regonie Aragon. Festiwal odbędzie się w dniach 17 oraz 18 lipca. Mówią, że niewiele jest miejsc, które są tak ekstremalne, że nie każdy mógłby je przeżyć i to na dodatek z muzyką w tle. Wydarzenie jest wystawieniem na próbę swojego organizmu, gdyż odbywa się w samym sercu pustyni i to na dodatek w czasie, kiedy w Hiszpanii panują największe upały. Oczywiście wszystko można wytrzymać, tym bardziej, że line up chyba wystarczająco poprawi zdrowie.. Zagrają m.in.: Anja Schneider, Apollonia, Art Department, Dixon, Guti live, Jamie Jones, Laurent Garnier, Loco Dice, Maya Jane Coles, MCDE, Ricardo Villalobos, Rodhad, Richie Hawin, Tale of Us, The Martinez Brothers, Maceo Plex, Joseph Capriati czy Blawan i wielu, wielu, wielu.

 


Jeśli przypadkiem będziecie w Sztokholmie, to warto pojechać trzysta kilometrów na północ, gdzie znajdziecie się w okolicach Dalhalla, Rättvik. Data: 31 lipca - 1 sierpnia. Festiwal Into the Valley, to piękne i wyjątkowe miejsce. W tym roku (nowy) festiwal przejmie otwartą przestrzeń w głębi starego kamieniołomu.  Czy coś może jeszcze bardziej zachęcić? Zdecydowanie: prócz czytania o tym, lepiej spojrzeć na zdjęcie.  Kilka wybranych nazwisk: Adam Beyer, Ame, Ben Ufo, Dixon, Dj Koze, Floating Points, Genius of Time, Ida Engberg, John Talabot, Four Tet, Nina Kraviz, Nicolas Jaar czy Bella Sarris i wielu, wielu, wielu.

 

Jeśli przypadkiem będziecie w Maroku, a dokładniej w Marrakeszu (Hotel Fellah), to wyobraźcie sobie, że leżycie przy basenie, wkoło na przykład palmy czy drzewa oliwne, piękne niebo nad którym świeci czerwone słońce. W między czasie poruszasz nóżką przy secie Ame czy Adriatique... Marzenie? To po prostu festiwal Oasis. Festiwal odbędzie się 11-13 września. Agoria, Alex Niggemann, Danny Daze, Blind:Ish, Axel Boman, Derrick Carter, Dj Harvey, Dj Tennis, Ellen Allien, Guy Gerber, Matthew Dear czy Michael Mayer, to taka główna lista artystów, która powinna zachęcić do odwiedzin Marrakeszu.


Jeśli przypadkiem będziecie w Grecji, to zahaczcie o Jońską wyspę Korfu, która jest popularnym miejscem do odpoczynku. Odbywa się tam również festiwal, który warto odwiedzić. W dniach 29 lipca - 2 sierpnia (tak, aż 5 dni) odbędzie się Barrakud Festival. Pośród głębokich i błękitnych wód, na pięknej plaży znajdziecie miejsce, gdzie house i techno wspaniale współgrają.  Zagrają: Barks, Cole, Dj Tennis, Dawud live, Rodhad, Dj Koze, Midland, O [Phase], Navid Izadi, Scuba, Tanner Ross, Soul Clap, Tom Trago, Tiger & Woods czy Corrado Bucci…


To tylko kilka wybranych propozycji festiwali za granicą (raczej mniej znanych). Jeśli chcecie więcej, to polecam odwiedzić chociażby residentadvisor.com.

 

 

10 utworów, które powinieneś usłyszeć


1/ Corrado Bucci & Rainer Trueby – Sidestep
2/ Lee Daley - Straight Up Careful (Diego Krause remix)
3/ Canson – Trailer
4/ SLG – Varsovia Marimba
5/ Trashlagoon – Reflection
6/ Life On Planets - Love so Fleeting (Nick Monaco Remix)
7/ Dmit Kitz - Jvari (Jonas Saalbach Remix)
8/ Ed Herbst - Cityscape
9/ Pupkulies & Rebecca-XHale(Oliver Schories Remix)
10/ The Howling - Shortline (Frank Wiedemann Remix)


Szczecin-Berlin


18.06. Bordel des Art & Freshnights im Exil @ Salon Zur Wilden Renate. Zagrają: Click | Click, Daniel Dreier, Moog Conspiracy.
20.06. Yes! @Watergate. Zagrają: Extrawelt live, Foolik & Pauli Pocket, Martin Eyerer
27.06. Wasted Unicorns Sommerfest @ Ritter Butzke. Zagrają: Dapayk live, Andreas Henneberg, Daniel Steinberg, Reznik, Leon Licht.

 

 

Polecane przeze mnie


13.06. Wooded Festival 2015 @ Wrocław, CK Zamek Leśnica – Do Wrocławia warto udać się na festiwal organizowany przez Catz ‘n Dogz. Oprócz pomysłodawców i organizatorów zagrają: Mathew Jonson live, Rodriguez Jr. live, Nick Hoppner, Randomer, Marco Resmann, Max Graef, Canalia (Szczecin), An On Bast live, SLG live, Kuba Sojka live i więcej... Prawdziwa gratka dla miłośników elektroniki.


18.07. Elektroniczny Szczecin 8 @ Podwórko City Hall – Elektroniczny Szczecin zdecydował się pójść krok dalej, gdyż po 2 urodzinach na kolejnych edycjach zaczynają pojawiać się artyści spoza miasta. Po ostatniej wizycie Kuby Sojki, zapraszam na zapoznanie się z niezwykle utalentowanym dj’em i producentem: Corrado Bucci. Jego styl to mieszanka deep house, house, electronic, jazz czy funk. Pochodzi z Brescii (Włochy), a jego numery zostały wydane na takich znamienitych wytwórniach jak: Compost, Local Talk czy Rebirth. Jego radosne spojrzenie na muzykę z pewnością sprawi, że 18 lipca na podwórku City Hall wszyscy będą się dobrze bawić. Czy masz wrażenie, że Corrado już Ci się gdzieś przewinął? Ach, no tak! Przypomnijcie sobie ostatni opisany przeze mnie festiwal: Barrakud.