Elektroniczne Wibracje: Moje muzyczne muzy!

13.01.2016
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Dawid Korniak, Dorota Umiastowska, Marcin Homis, Archiwum

Piszę dla Hot Magazine już prawie dwa i pół roku, a jeszcze nigdy dotąd nie zestawiłem Wam producentów, których szczególnie cenię. Nie przedstawiłem również tych, którzy aktualnie wypełniają moje katalogi muzyczne i w końcu tych, po których najczęściej sięgam na imprezach. Jednakże to wszystko jest dość zmienne, uzależnione od inspiracji, które czerpię w danej chwili. Przedstawię Wam kilka moich propozycji i polecam zajrzeć do każdej z nich.

 

 

Tak jak wspomniałem we wstępie inspiracje są czymś niezwykle zmiennym. Myślę, że podobnie jest u każdego i dotyczyć to może każdej sfery działalność, a w szczególności artystycznej. Na swoim przykładzie mogę Wam powiedzieć, iż jeszcze w sierpniu, w okresie festiwalu Nagle nad Morzem – królował u mnie „brudny i suchy”, pompujący tech house, natomiast od września moim konikiem jest melodyjny deep oraz house z groovem zarazem. Nic nie trwa wiecznie, a takie zmiany wychodzą na dobre

 

Obecnie najbardziej cenię sobie takie wytwórnie jak: Exploited, Freerange, Local Talk,Midnight Social, Dirt Crew, Heist, Fever, Seven Villas, Compost czy Room With A View. Z tymi wytwórniami związani są moi aktualni ulubieńcy. Choć muszę przyznać, że w ich twórczości zakochany jestem już od bardzo dawna. To nie jest tak, że dostałem nagłego przypływu emocji muzycznych w tej chwili. Śledzę ich poczynania już długi czas.

 

 

Zacznimy od Kyodai, pochodzących z Hiszpanii, a obecnie mieszkających w Berlinie. Miałem przyjemność gościć ich 2 razy w City Hall, ostatnio w październiku – z okazji ich albumu Reworks. Kyodai czyli po japońsku po prostu bracia. Luis i Javier, czyli dwójka cholernie utalentowanych gości, świetnie znających się na muzyce. Ich live act jest niezwykle efektowny, profesjonalny, wprawiający nogi do tańca. Emanuje od nich ogromne doświadczenie. Mają na koncie wiele EPek, wydali ostatnio album na Local Talk, a w chwili obecnej pracują nad kolejnym. Zajrzyjcie do chociażby takich utworów, jak: ich rework numeru od HNNY „Nothing”, „The Place to Be”, „Marea”, „You Know it” czy kultowe już „Music Rises Up” oraz „Breaking”.

 

 

Idźmy dalej, ponieważ nie mam aż tyle miejsca w magazynie, aby się tak rozpisywać… Detroit Swindle – właściciele wytwórni Heist, zamieszkujący Amsterdam. Detroit Swindle od lat są znani i cenieni na całym świecie, a na swojej wytwórni (Heist Recordings) gromadzą artystów, których strasznie mocno lubię grać - Andy Hart, Fouk, Brame & Hamo, M.ono czy Nachtbraker. Dlatego też są źródłem moich inspiracji. Ponadto ich muzyka choć house’owa, jest niezwykle napędzająca – ciężko przy niej stać w miejscu. Warto zajrzeć do takich numerów jak: „Heads down”, „Allrgith (we’ll be)”, „Figure of Speech”, „Unfinished Business” czy ich interpretacja utworu “64 ways”. Producenckim marzeniem jest, by choć trochę móc zbliżyć się do tego poziomu. Najwyższa półka.

 


Inną inspiracją jest wydawałoby się młode pokolenie… Wydawałoby się, gdyż ten osobnik wygląda na nastolatka, a w rzeczywistości jest nieco starszy ode mnie. Jego numery są bardzo dojrzałe, wydał już swoje epki na bardzo cenionych wytwórniach. Kiedy go poznałem w lipcu, to z rozmowy cały czas wychodziło: jak wiele wie o muzyce i przede wszystkim: jak wiele sam może zaoferować innym. Niezwykle otwarty, wesoły jako osoba, ale takie same są jego produkcje – świetna inspiracja. Któż to taki? Corrado Bucci, pochodzący z północnych Włoch. Grałem już multum razy jego numer „Open Your Eyes”. Sprawdźcie także „No One can stop us", „It's not over" czy „Sidestep".

 

Właśnie czytam ponownie to, co napisałem i muszę stwierdzić, iż płynnie to poszło. Przy okazji daje mi to możliwość zastanowienia się – kto mnie tak naprawdę w świecie muzyki inspiruje? Myślę, że takie zestawienia będą pojawiały się częściej. W przyszłości pomyślę nad elektronicznymi albumami. Z pewnością.

 

Strefa Dźwiękochłonna


1/ Sand Isle - Rub My Mind With Peace [ER137]
2/ Floating Groove – Disco Shit [ER138]
3/ Floating Groove – Warmland [ER141]
4/ Peter Clamat - Filzkugel (Daniel Leseman Remix)
5/ Kasper Bjorke - Apart ft. Sisy Ey (Michael Mayer Remix) [Hafendisko]
6/ Marius Mysliwiec- Nowhere [ES001]
7/ Caribou - Can't do without You [City Slang]
8/ Fouk - Gruff
9/ Nachtbraker - Monday Mourning [Dirt Crew]
10/ Fouk - Lefty's Bar (Brame & Hamo Remiz)Polecane imprezy:


15.01. Elektroniczny Szczecin Night 11 @ Tanz Bar, City Hall

11 odsłona znanego i cenionego cyklu w naszym mieście, za którego organizacją stoi Elektroniczny Szczecin. Tym razem zagrają lokalni melomani: Dawid Korniak, Bylly, Linki, Michal Kier, Pineapple Dance live oraz Mazze. Dolny parkiet rozgrzeje dj SempOne

Wydarzenie Facebook