Encyklopedia Szczecina, czyli co wiemy o naszym mieście

13.01.2016 0 komentarzy
Autor: Piotr Żelachowski, Zdjęcia: Piotr Żelachowski

Każde szanujące miasto musi mieć swoje historie, tajemnice, anegdoty i oczywiście bohaterów ….oraz miejsce w którym te wszystkie fakty a czasami i mity zostały spisane. W końcu nasz, kochany Szczecin dorobił się swojej encyklopedii i to od razu w jakości nieporównywalnej z żadnym innym polskim miastem!!!

 


773 lata minęły od roku 1243 w którym to nadano prawa miejskie Szczecinowi. W swojej historii był on miastem piastowskim, pomorskim, szwedzkim, niemieckim i polskim. Mnóstwo dat, wydarzeń i ciekawych historii. To wszystko znajdziecie oczywiście w Encyklopedii. Nic nie zostało pominięte, to co działo się 100 czy 300 lat temu też jest bardzo ważne. W końcu to historia ukształtowała nasze otoczenie: ulice, budynki czy zabytki.


W 1945 nasze miasto trafiło do nas współczesnych Polaków (swoją drogą miejmy nadzieję, że już na zawsze!)… Od tego czasu minęło 71 lat. Ale pamiętajmy o tym że, te ostatnie kilkadziesiąt lat to okres wyjątkowy z punktu widzenia naszych dziadków i rodziców w konsekwencji nas samym. To wydarzenia, które wpłynęły bezpośrednio na to kim jesteśmy, skąd pochodzimy i gdzie mieszkamy.

 


Koniec wojny, przekazanie Szczecina Polakom, pierwsi pionierzy i adaptacja miasta na naszą modłę, strajki, stan wojenny, zamieszki, odzyskanie wolności, wejście do Unii Europejskiej. To wydarzenia kształtujące współczesny Szczecin i Polskę.
Wracając z górnego pułapu do spraw bardziej nam bliskich: My tu żyjemy, w tym czasie, w tym mieście. Chodzimy po ulicach, które kryją swoje historie, oglądamy mecze Pogoni i innych drużyn stworzonych przez konkretne osoby, kąpiemy się w jeziorach które istnieją tu od dawna, słuchamy opowieści naszych rodziców o miejscach ich młodości.


Szukamy ducha naszego miasta i poszukujemy swojej własnej tożsamości. I do tego właśnie potrzebujemy Encyklopedii Szczecina. To jest książka, którą każdy z nas powinien mieć.

 

Jeszcze kilka faktów:


- Encyklopedia obejmuje czasy od początków istnienia Szczecina do czasów obecnych
- Opisuje zagadnienia historyczne, polityczne, opisuje ludzi, miejsca, budynki, wydarzenia.

 


Encyklopedia wydana jest rewelacyjnie; twarda oprawa, ponad 1300 stron i kilkadziesiąt tysięcy haseł.


Twórcą encyklopedii jest: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, które powstało na terenie naszego województwa około 50 lat temu. Jest organizacja, która zajmuje się upowszechnianiem wśród mieszkańców wiedzy o naszym regionie.


Prace nad przygotowaniem Encyklopedii Szczecina trwały od wielu lat. W pełni wykorzystano w niej materiały z pierwszego wydania Encyklopedii. Jubileuszowa Encyklopedia Szczecina, wydana w jednym tomie, jest najobszerniejszą publikacją regionalną tego typu w Polsce. Należy zaznaczyć, że encyklopedie, podobne do Encyklopedii Szczecina mają już również inne miasta w Polsce: Wrocław, Kraków i Gdańsk.


Znacząca część Encyklopedii Szczecina poświęcona jest Szczecinianom. Celem głównym Szczecińskiego Towarzystwa Kultury było przygotowanie książki niezbędnej w każdym szczecińskim domu, przydatnej dla młodzieży i dorosłych, niezależnie od poziomu wykształcenia.

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.