Hala targowa Arminius – zakupy z nutą nostalgii

04.12.2023 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Wioletta Defée

Hala targowa Arminius – zakupy z nutą nostalgii. W latach 1883–1892 berliński magistrat wybudował dziesięć krytych hal targowych, w miejscu wcześniej otwartych targowisk, aby poprawić zaopatrzenie miasta w żywność, zapewniając jednocześnie komfortowe warunki sprzedaży, także pod względem sanitarnym. Można śmiało powiedzieć, że dało to początek centrom handlowym, które zaczęły powstawać formie znanej nam obecnie w drugiej połowie XX wieku. Hala targowa Arminius (niem.: „Arminiusmarkthalle”) powstała w dzielnicy Moabit jako dziesiąta berlińska halatargowa. Jej otwarcie miało miejsce w grudniu 1891 roku, czyli około 132. lata temu.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie" 

 



Uwagę przyciąga w pełni zachowany obiekt hali, zaprojektowanej przez architektówHermanna Blankensteina i Augusta Lindemanna. W książce „Pomniki w Berlinie” z serii „Topografia pomników Republiki Federalnej Niemiec” autorstwa Michaela Imhofa Verlaga, budynek ten został opisany w następujący sposób:„Pomiędzy dwupiętrowymi budynkami końcowymi przy Arminiusstrasse i Bugenhagenstrasse, w których mieściła się restauracja, pomieszczenia administracyjne i mieszkania dla pracowników hali targowej, rozciągnął trójnawową salę bazylikową, wspartą delikatną konstrukcją z odlewu i kutego żelaza.

 

Imponująca jest konstrukcja złożona z siedemdziesięciu dwóch smukłych kolumn i łukowatych kratownic z ozdobnymi pierścieniami dociskowymi podtrzymującymi latarnię w nawie głównej oraz szopami ustawionymi poprzecznie nad nawami bocznymi...

 

 

Lekka przezroczystość wnętrza kontrastuje z masywnymi ścianami zewnętrznymi obłożonymi czerwoną cegłą.”Jej budowa trwała zaledwie rok, a ten krótki jak na tamte czasy czas budowy był możliwy dzięki nowoczesnym konstrukcjom żelaznym z prefabrykowanych elementów.

 


W dziesięciu alejkach sprzedażowych znalazło swoje miejsce ponad czterystu sprzedawców. Unikalna jakość architektoniczna obiektu przyczyniła się do jego przejęcia w 2010. roku przez „Die Zunft AG” od przedsiębiorstwa „Berliner Großmarkt GmbH” oraz rewitalizacji.

 

Obecnie jest to popularna hala targowa, oferująca szeroką gamą świeżych produktów i pełniąc rolę bardzo dobrze zaopatrzonych delikatesów dla smakoszy,a także bogatą ofertę gastronomiczną. Łączy w sobie nostalgię i tradycję z nowymi pomysłami, które dają impulsy do rozwoju dzielnicy oraz współistnienia różnych koncepcji i kultur.

 

  

 

Oferta sprzedawców działających w hali targowej Arminius koncentruje się na regionalności, jakości i zrównoważonym rozwoju. Regionalna żywność i wykwintne produkty rzemieślnicze, regionalni producenci, pracownie, regionalne rzemiosło, drobny handel detaliczny, gastronomia oraz sztuka i kultura, łączą się w ekscytującą całość na ponad trzech tysiącach metrów kwadratowych. Wieczorem hala targowa zamienia się w tętniące życiem miejsce, w którym odbywają się różnorodne zajęcia i wydarzenia.

 


Dla nas była to druga wizyta w tym miejscu, które odwiedziliśmy w sobotnie letnie przedpołudnie, kiedy większość lokali gastronomicznych była jeszcze zamknięta, przygotowując się do popołudniowo – wieczornego najazdu klientów. Czynne były natomiast stoiska z żywnością. Dzięki temu, że hali nie było o tej porze zbyt dużo ludzi, mogliśmy dostrzec trochę szczegółów, co zostało uwiecznione na zdjęciach.

 

Hala targowa Arminius, to jedna z trzech znanych nam berlińskich hal targowych, obok Markthalle Neun i Marheineke Markthalle, zlokalizowanych w różnych częściach dzielnicy Krezuberg. Każda z nich posiada swoją specyfikę i każda warta jest odwiedzenia.

 

Arminius Markhalle

Arminius Markhalle

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

www.youtube.com/channel/UCN2X954CK0LM-S-_eP2xlzw

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.