Nadmorska Kolej Wąskotorowa

11.07.2018
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Krystian Gąciarski

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na dwóchtrasach - na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą, przecinając 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice oraz Rewal. Łączna długość tej trasy, to aż 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na dwóchtrasach - na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą, przecinając 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice oraz Rewal. Łączna długość tej trasy, to aż 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.


W Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej można przewozić odpowiednio zabezpieczone małe zwierzęta domowe (w tym psy), o ile nie są one uciążliwe dla innych podróżnych. Bez problemu można również zabrać ze sobą rowery i umieścić je w specjalnie do tego przygotowanym wagonie.1 lipca 1896 r. kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie poruszała się po torach o rozstawie 750 mm. W 1912 roku poszerzono jednak rozstaw szyn do 1000 mm, co usprawniło i rozwinęło transport towarowy na trasie Gryfice - Niechorze. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego.

 

  

 

Jeszcze do niedawna kolejka ciągnięta była przez zabytkowy parowóz Px-48, zwany Parysem. Niestety nie funkcjonuje już on w obecnym składzie kolejki. Dla miłośników rewalskiej wąskotorówki jest jednak także inna, równie ciekawa opcja. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie dysponuje bowiem miniaturową wersją tegoż parowozu, którym i dzieci, i dorośli mogą podróżować po terenie parku. Lokomotywy mkną po szynach, wydają dźwięki i puszczają dym z komina – tak, jak prawdziwe pociągi! Na swej ponad kilometrowej trasie napotykają rozmaite obiekty infrastruktury kolejowej: mosty, semafory, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce! Oprócz tego znajduje się tam również cała masa innych miniatur kolejek, a także latarni morskich polskiego wybrzeża.

 

  

 

  

 

Trasa Trzęsacz - Pogorzelica
• Aqua Park Sandra SPA w Pogorzelicy
• Latarnia morska z 1866 r. w Niechorzu
• Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
• Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu
• Park Wieloryba w Rewalu
• Kościół neogotycki z 1896 r. w Trzęsaczu
• Zespół Pałacowy z zabytkowym parkiem w Trzęsaczu.

 

 

Nadmorska Kolej Wąskotorowa
+48 91 38 42 235
kolej@rewal.pl
www.kolej.rewal.pl