Niedziela w Mauerparku

29.04.2024 0 komentarzy
Autor: Marek Defée, Zdjęcia: Katarzyna Defée, Wioletta Defée

Niedziela w Mauerparku.Położony na niegdyś zmilitaryzowanym „pasie śmierci” Muru Berlińskiego, który dzielił Berlin na dwie części, Mauerpark jest obecnie społecznym, kulturalnym i artystycznym centrum miasta. Choć najbardziej znany jest z pchlego targu, karaoke i ulicznych muzyków, których gości w każdą niedzielę lata. Mauerpark jest zawsze popularnym miejscem publicznym, tętniącym życiem terenem zielonym i zabytkiem historycznym w sercu Berlina. Jako przestrzeń publiczna – przekazany został do dyspozycji mieszkańców, jak zresztą wiele miejsc w zjednoczonym Berlinie, po 1990 roku. Artykuł powstał dzięki uprzejmości Marka Defee wydawcy książki "Off przewodnik po Berlinie".

 

 

Stał się instytucją o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i społecznym. Swoją popularność i obecne znaczenie miejsce to zawdzięcza m.in. funkcjonowaniu na jego terenie pchlego targu [Flohmarkt im Mauerpark], który jest czynny w każdą niedzielę, przyciągając tysiące berlińczyków.

 

 

Wspominaliśmy o tym miejscu w ubiegłym roku, w artykule „Takoyaki – japońskie pierożki w Mauerparku”  - https://www.hotmag.pl/publicystyka,takoyaki-japonskie-pierozki-w-mauerparku.html. Rzeczywiście trzeba przyznać, że berlińska scena street food jest w tym popularnym wśród berlińczyków miejscu imponująco reprezentowana!

 


Niedzielna wizyta w Mauerparku to jeden ze sposobów na spędzanie części tego dnia w Berlinie. Od godzin przedpołudniowych, aż do popołudnia widać jak ludzie pielgrzymują w kierunku Bernauer Straße 63 z kilku stron: od stacji metra Eberswalder Straße, od dostojnej Oderberger Straße z mnóstwem kawiarni i restauracji, oraz od strony stacji S-Bahn Berlin Nordbahnhof (pol. Berlin Dworzec Północny), miejsca z bardzo ciekawą historią, obok której znajduje się miejsce pamięci podziału Niemiec [Gedenkstätte Berliner Mauer], położone się między dawnymi dzielnicami Wedding i Berlin-Mitte przy ulicy Bernauer Straße, wzdłuż której przebiegał w latach 1961–1989 Mur Berliński. To niewątpliwie temat na osobny artykuł.

 


Pchli targ na terenie Mauerpark to jeden z najciekawszych tego typu miejsc w Berlinie. Odbywa się w każdą niedzielę. Stałym elementem jest kultowa impreza karaoke pod gołym niebem, która odbywa się od 2009 roku w każdą niedzielę, kiedy tylko pozwala na to pogoda, przyciągając tłumy ludzi, spragnionych dobrej zabawy i pozytywnej atmosfery.

 

 

Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Joe Hatchiban (ur. 1973 w Dublinie , prawdziwe nazwisko: Gareth Lennon ), irlandzki promotor muzyki w Berlinie, od 2003 roku mieszkający w Berlinie. W marcu 2019 roku na czas prac budowlanych tymczasowo zakazano występów karaoke, potem przerwała je pandemia. W 2022 imprezy zostały wznowione.

 


Mauerpark jest od kilku lat systematycznie przebudowywany. Pojawiły się na przykład ścianki, tłumiące hałas, przypominające muszle koncertowe w wersji mini, gdzie mogą wykonywać muzykę występujący tu artyści uliczni. Przebudowie uległ też teren, na którym odbywa się pchli targ.

 

Mauer Park

Mauer Park

 

Można tu grillować, jak prawie wszędzie w Berlinie pić legalnie piwo, prezentować wszelkie formy artystyczne, nawiązywać znajomości i wyrażać poglądy. Tak też się dzieje. Bo taki jest właśnie Berlin. Wystarczy tylko chcieć go odnaleźć.

 

Mail: [email protected]

tel. 516 155 324

 

www.offberlin.pl 

www.facebook.com/offprzewodnikpoberlinie

www.instagram.com/offprzewodnikpoberlinie

www.twitter.com/OAlternatywny

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.