Odwiedzamy Berlin: Clubbing 150 km od nas

19.01.2016 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum lokali

Nie jestem żadnym specem od berlińskiego clubbingu. Jednakże wiadomo nie od dziś, że to miasto jest swego rodzaju mekką dla fanów muzyki elektronicznej. Zdarzyło mi się uczestniczyć w kilku imprezach, udało mi się również raz zagrać w jednym z klubów stolicy Niemiec. Berlin jest miastem, w którym można bawić się w każdy dzień tygodnia, o każdej porze dnia i nocy. Tak, również dnia. Bo są ku temu możliwości, ponieważ jest odpowiednia ilość ludzi, bowiem klimat lokali przyciąga, gdyż po prostu chce się.

 

Watergate

 

Muzyka króluje w całym mieście. Nie tylko w klubach można usłyszeć grających dj’ów, ale również w barach, pubach, restauracjach czy klubokawiarniach, na ulicy. Berlin to miasto, do którego przeprowadzają się dj’e i producenci z całej Europy. Tutaj ponoć pracuje się inaczej. Ci, którzy produkują muzykę przykładowo na jakiejś prowincji w północnej Hiszpanii, czerpią inne inspiracje, niż Ci mieszkający w Berlinie. W Berlinie, w którym muzyka zazwyczaj jest mocniejsza i mroczniejsza. Ale nie zawsze. Stolica Niemiec jest doskonałym miejscem do rozwoju i kształtowania kierunku swojej twórczości muzycznej.

 

Watergate

 


To właśnie 150 kilometrów od Szczecina wytworzyła się również kultura klubowa, która ma z pewnością wpływ na clubbing w innych miastach, ale również państwach. Między innymi właśnie w City Hall próbujemy często zapraszać gości z Berlina, rezydentów różnych klubów. Wszystko po to, aby dać tutejszym klubowiczom chociaż mała namiastkę możliwości, jakie niesie ze sobą Berlin.

 

Sisyphos

 


Wszyscy znani mi klubowicze po wizycie w jednym z berlińskich klubów, jednogłośnie potrafią stwierdzić, że clubbing tam ma inny wymiar. Po pierwsze dlatego, że mamy szeroki wachlarz wyboru klubów, grających artystów czy po prostu fakt, że na świetną imprezę możemy iść zarówno w poniedziałek, w środę, jak i w sobotę… Klubów czy barów, których jest bez liku: Berghain/Panorama Bar, Humboldthain, Watergate, Kater Blau, Mein Haus Am See, Tresor, Club der Visionaere, Weekend, Salon Zur Wilden Renate, Farbfernseher, Ritter Butzke, Golden Gate, Suicide Circus, Kosmonaut czy Sisyphos i wiele, wiele innych. Do tej pory udało mi się odwiedzić między innymi Watergate Humboldthain, Sisyphos czy Salon Zur Wilden Renate. Więc jakby nie patrzeć jeszcze sporo przede mną. A co dopiero kiedy pomyśli się, że klubów wartych uwagi jest więcej?

 

Berghain

 


Zdecydowanie najbardziej znanym jest Berghain. Klub znajduje się w industrialnych przestrzeniach, w niedalekiej odległości od dworca Ostbahnhof. Podzielony jest na dwa poziomy: Berghain oraz Panorama Bar. Imprezy trwają tam bez przerwy, przez cały weekend, do poniedziałku włącznie. Miejsce, do którego każdy chce wejść, a nie każdy może. Wszystko przez rozsławionego na cały świat selekcjonera. Parę miesięcy temu w znanym tv show The Ellen DeGeneres, amerykańska aktorka Claire Danes opowiadała o swoich doświadczeniach, które wyniosła z imprezy w tym klubie.

 

Berghain


Z perspektywy grającego, mogę wypowiedzieć się na przykładzie jednego klubu, w którym miałem przyjemność wystąpić. Humboldthain, mieszący się przy Hochstraße, niedaleko dworca Gesundbrunnen. Impreza, na której zagrałem nazywała się Polska – Techno od Sąsiada. Zagraliśmy na niej z Danielem oraz Kamilem jako kolektyw Canalia, a prócz nas grali m.in. Cyryl oraz El’ Mirka (także Polacy). Organizatorami przedsięwzięcia byli ludzie związani z festiwalem Nagle nad morzem, o którym niejednokrotnie już wspominałem. Fajną ciekawostką jest fakt, iż specjalnie na tę imprezę postanowiono zorganizować możliwość zjedzenia zapiekanek, była również wystawa z Bolkiem i Lolkiem w roli głównej (przedstawieni w nieco innym zwierciadle…).

 

Jeśli chodzi o publikę, to trzeba przyznać, że jest świetna, ale również i wymagająca. Potrafi żywiołowo zareagować na dany numer, jednakże trzeba uważać co się gra, ponieważ berlińscy klubowicze są bardzo świadomi i obeznani. Ciężko ich zaskoczyć, ale również potrafią docenić.

 

Humboldthain


Prawdopodobnie w każdym klubie jest taka atmosfera, z jaką przyszło mi się spotkać w Humboldthain, Sisyphos czy Watergate. Ba, jestem tego nawet pewien, gdyż wiele się nasłuchałem o innych klubach. Jest po prostu dobrze i komfortowo. Można czuć się „jak w domu”, ponieważ zewsząd góruje życzliwość. Większość ludzi przychodzi do klubów dla muzyki. Ze znajomymi, ale dla muzyki. To ona jest tym, co przyciąga. To ona jest najważniejsza. Ponieważ Berlin jest znany z tego, że prócz występowania ogromnej ilości znanych artystów, ma rzeszę dj’ów nikomu nieznanych. A oni w niczym nie ustępują tym Wielkim. Tam muzyka sama się broni.

 

Humboldthain

 

Kilka propozycji imprezowych na styczeń:

 

22.01.2016. 50 Weapons Finale @ Berghain/Panorama Bar. Zagrają: Fjaak live, Shed live, Benjamin Damage, Modeselektor, Phon.o.

23.01.2016. [selected] Pres Tanith @ Humboldthain. Zagrają: Tanith, Jonathan Ranzinger, Otto Lebowski, TimVonB i więcej.

23.01.2016. 8 Jahre Upon.You @ Watergate. Zagrają: Simian Mobile Disco, Marco Resmann, Martin Landsky i więcej.

29.01.2016 CTM 2016 @ Berghain. Zagrają: Andre Bratten live, HMOT live, Buttechno B2B Low808, Rødhåd i więcej.

29.01.2016 Nebel @ Salon Zur Wilden Renate. Zagrają: Rework, Marc Houle, Permanent Vacation dj, Brett Johnson, Michal Zietara i więcej.

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.