Olympiastadion

21.04.2017 0 komentarzy
Autor: Dawid Korniak, Zdjęcia: Archiwum miejsca

Odwiedzamy Berlin, to nasz stały cykl artykułów, który jest obecny w Hot Magazine już od dobrych kilku lat. I nikogo nie powinno dziwić, że cały czas mamy o czym pisać… Berlin jest tak duży, ciekawy i atrakcyjny, że co miesiąc nie mamy problem z opisaniem wam kolejnych miejsc. W kwietniu coś dla fanów sportu, gdyż opowiemy o stadionie Olympia Stadion oraz o rozgrywającym na nim swoje mecze klubie – Hertha Berlin. Odwiedźcie Berlin razem z Hotem, ponownie;)

 


Stadion Olimpijski w Berlinie, czyli Olympia Stadion, to stadion sportowy (piłkarsko-lekkoatletyczny), który mieści się w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg. Historia stadionu sięga początku ubiegłego wieku, gdyż wybudowany został na potrzeby Igrzysk Olimpijskich mających odbyć się w 1916 roku. Jak wiemy - nie odbyły się one z powodu I wojny światowej. Pierwszy projekt stadionu wykonał Otto March, zaś kolejny (zaplanowany przez Adolfa Hitlera na Igrzyska w 1936 roku) zrealizował jego syn - Werner.W 1936 projekt został ukończony i na nowo oddanym stadionie odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Co ciekawe, w czasie trwania II wojny światowej obiekt praktycznie nie ucierpiał - dowodem może być fakt, że pierwsze powojenne zawody odbyły się tam już w 1946 roku. W tym okresie stadion służył również aliantom. Stadion olimpijski, tak jak wspominaliśmy na początku, nie wiąże się tylko z lekkoatletyką. Na Mistrzostwach Świata 1974 rozegrano tutaj 3 mecze.

 

 


Hertha BSC, która była jednym z klubów zakładających krajową ligę (Bundesliga), przez długi czas grała jednak na jej zapleczu. Po wielu latach walki o powrót do Bundesligi, wreszcie w 1997 roku klub wywalczył awans, co wiązało się z faktem, że Stadion Olimpijski zaczął odzyskiwać swój dawny blask.Władze stolicy Niemiec postanowiły gruntownie zmodernizować stadion. Renowacja kosztowała 242 miliony euro, a prace trwały 4 lata, m.in.: zadaszono wszystkie trybuny, przebudowano bieżnię. Po remoncie stadion otwarto w 2004 roku, meczem Niemiec z Brazylią (remis 1:1).Olympia Stadion oczywiście musiał znaleźć się na liście stadionów, na których miały odbyć się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2006. Rozegrano tutaj pięć spotkań w walce o mistrzostwo, a także finał (pamiętne uderzenie autorstwa Zinedine Zidane'a).W klubie występującym na Stadionie Olimpijskim, czyli w Hertha BSC występowało kilku Polaków, byli to m.in.: Łukasz Piszczek, Tomasz Kuszczak, Bartosz Karwan, czy Artur Wichniarek.

 


Obecna pojemność stadionu wynosi 74 228 miejsc - jest to największy po Signal Iduna Park w Dortmundzie, obiekt tego typu w Niemczech. W 2009 roku odbyły się tutaj Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce.W 2013 stadionowi został przyznany tytuł do organizacji Finału Ligi Mistrzów UEFA w 2015. Stadion Olimpijski, to także miejsce, w którym doskonale sprawdzają się masowe koncerty, odbył się tutaj koncert m.in. Madonny, U2, czy DepecheMode.

 

 

Jeżeli chodzi o najbliższe wydarzenia, to Hot Magazine przygotował kilka propozycji:
22.04. Hertha BSC vs. VFL Wolfsburg
06.05. Hertha BSC vs. RB Leipzig
20.05. Hertha BSC vs. Bayer 04 Leverkusen
27.05. Finał Pucharu Niemiec
22.06. Koncert DepecheMode: Global Spirit Tour
12.07. Koncert U2

 

 

Olympiastadion
OlympischerPlatz 3,
14053 Berlin

Zapisz

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.