Palarnia Kawy Korona 1912

21.01.2021 0 komentarzy
Autor: Julian Masewicz, Zdjęcia: Archiwum Firmy

W kameralnym wnętrzu, z dala od miejskiego zgiełku, zawsze pachnie kawą. Działająca tu Palarnia Kawy Korona 1912, w latach świetności dostarczała wyśmienitą kawę w całym regionie portowego miasta. Dziś jest to najstarsza, nieprzerwanie działająca palarnia kawy w Polsce, w której oprócz wszechobecnej magii kawy rozpościera się również zapach historii dawnych lat.


W naszym najnowszym artykule dowiecie się więcej na temat tego ciekawego miejsca. Przeczytacie o ofercie palarni, o jej historii i o ludziach pełnych pasji, którzy tworzą to miejsce. Zapraszamy!


 

 

Często pierwsze pytania dotyczą początków. Niech i tutaj nie będzie inaczej. Historia Waszej palarni sięga jeszcze czasów XX wieku, ale może uda się pokrótce przedstawić początki Korony 1912 w Szczecinie?


Budynek, w którym mieści się Palarnia Kawy Korona 1912 pamięta jeszcze czasy przedwojenne.


W miejscu dzisiejszej palarni początkowo mieściła się stajnia. Małe pomieszczenie z poddaszem znajdowało się w oficynie przy ulicy König-Albert-Straße 7 (obecnie Śląska 7) w Szczecinie. To tutaj swój kawowy biznes postanowił zakotwiczyć Erich Baller. Starania o przystosowanie stajni na palarnię kawy trwały pewien czas, a samo pozwolenie na prowadzenie w tym miejscu palarni kawy wydane zostało 31 czerwca 1936 r.

 

Charakter przedsięwzięcia początkowo miał być nieco odmienny od obecnego wyobrażenia o palarni kawy – miejsce miało głównie służyć za skład, a piec pracować jedynie przez 2h dziennie, żeby nie zakłócać życia lokatorom kamienicy.

 

Obawy o ewentualne uciążliwości dla mieszkańców związane z paleniem kawy nie potwierdziły się i palarnia rozpoczęła regularną produkcję.

 


Po zakończeniu wojny, kawowy biznes przejął Karol Białecki, elektryk, który przybył do Szczecina po wojnie z Piotrkowa Trybunalskiego. W trudnych czasach powojennych handel kawą był zakazany, za to dozwolone było jej wypalanie. Wtedy też po raz pierwszy pojawiło się polskie logo palarni. W 1984 roku palarnię w spadku po Białeckim przejął syn jego pomocnika Mirosław Stasiak.

 

Działalność palarni nadal się rozwijała, a dzienna produkcja potrafiła wynosić nawet 200-300 kg.


U progu roku 2000 palarnię przejęła rodzina Państwa Anny i Stanisława Żyłów, którzy sąsiadowali z nią do tej pory przez ścianę słynnym na cały Szczecin Barem Kaukaskim.


W 2016 roku dla Palarni Kawy Korona 1912 rozpoczęła się nowa era. Miejsce zostało odremontowane, stary piec służył jeszcze do 2015, kiedy to został sprzedany, a chwilę później palarnię przejęli nowi właściciele. Obecnie Palarnia Kawy Korona 1912 to najstarsza, ciągle działająca w tym samym miejscu palarnia kawy w Polsce, która w unowocześnionej wersji nadal stawia na jakość, świeżość i szybki dostęp do najlepszej kawy.

 

Jak wygląda proces palenia kawy od początku do końca?


Proces produkcji zaczyna się od rozgrzania pieca do właściwej temperatury. Każdy rodzaj kawy ma swój własny profil palenia, uwzględniający jej właściwości. Z ziaren podczas palenia mogą uwolnić się setki substancji i to od procesu palenia zależy, które z nich będą dominujące, a które w ogóle się nie pojawią.

 

Ziarna w piecu są w stałym ruchu, obracają się nieustannie w specjalnym bębnie, co pozwala na równomierne wypalenie. Wysokie temperatury pozwalają na wydobycie kwintesencji kawowego aromatu, który powstaje poprzez uwolnienie olejów eterycznych znajdujących się w kawie.

 

Ziarna palone są na jasny lub średni sposób, co pozwala i zachować ich smak, aromat i cenne właściwości. Ziarna nadal pozostając w ruchu schładzane są powietrzem, co pozwala zamknąć procesy chemiczne zachodzące w kawie, a następnie leżakują, aby mogły spokojnie oddać resztki gazów powstałych w procesie palenia i nabrać jeszcze głębszego aromatu.

 

Dzięki całemu procesowi palenia, do filiżanek trafia świeżo wypalona kawa, wysokiej jakości, cechująca się wspaniałymi walorami smakowymi.

 


Wiemy, że prowadzicie sklep internetowy. Co możemy tam dostać?


W naszym sklepie dostaniecie oczywiście świeżo wypaloną kawę z naszej palarni! Na ten moment w ofercie mamy cztery kawy, które nazywamy kolorami. Aromatyczna Czerwona to jednorodne ziarno Brazylia Santos, Czarna to blend 80% arabiki z Brazylii i 20% robusty z Indii, która ma w sobie nieco więcej goryczy.

 

Granatowa to wyśmienita mieszanka ziaren Brazylii, Etiopii i Hondurasu o nutach smakowych jagody, biszkoptu i czekolady a Różowa to kawa bezkofeinowa z Hondurasu.


Oprócz kawy mamy w ofercie naszą słynną białą filiżankę z czerwonym logo oraz gadżety takie jak magnesy na lodówkę. Stale się rozwijamy, a do sklepu trafiają nowe produkty.

 

 

W ilu punktach w Szczecinie kupimy kawę Korona? Które to miejsca?


Naszą kawę kupicie w wielu punktach na mapie Szczecina! Przede wszystkim u nas przy Jagiellońskiej 89, gdzie zawsze są aktualne promocje i gwarancja ceny - takiej jak w sklepie internetowym. Możecie się tu od razu zaopatrzyć w porcelanę z logo Korony 1912 oraz gadżety, a nasi pracownicy chętnie doradzą, którą kawę wybrać :)


Kolejne punkty to sklepy sieci Carrefour w centrum handlowym Molo, Gryf, Turzyn i Kaskada, Barfit, Marshalfood, Pogodna Chwila, HomeByWolff, Owocowy Świat, Spotkanie, Fika, a poza Szczecinem - Słubice, restauracja/sklep Europa. Naszą kawę w swojej ofercie mają też lokale gastronomiczne w Poznaniu, Bydgoszczy, Koszalinie czy Zielonej Górze.

 


Jesteśmy świeżo po świętach, zorganizowaliście jakąś ciekawą akcję na święta lub braliście udział w jarmarku świątecznym?


Jak co roku, można było nas znaleźć na jarmarku świątecznym. W tym okresie wypalamy też kawy z edycji świątecznej - w tym roku było to ziarno Yirgacheffee z Etiopii - tak posmakowało mieszkańcom Szczecina, że obecnie pracujemy nad dodaniem tej kawy do stałej oferty Korony 1912 :)


W nurcie zero waste mieliśmy również ozdobne worki jutowe idealne do spakowania kawy na prezent pod choinkę, kawy ze stałej oferty ze specjalnymi ze świątecznymi etykietami, czy świąteczne magnesy na lodówkę.

 


Czy aktualnie możemy u Was znaleźć jakąś ciekawą promocję na kawę?


Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych oraz zaglądania do sklepu - co jakiś czas pojawiają się tam ciekawe promocje oraz konkursy, w których można wygrać naszą kawę :)


Kilka słów dla naszych czytelników na koniec?


Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować działalność Palarni Kawy Korona 1912 oraz stale rozwijać markę. Daje nam to dużo radości, kiedy widzimy, że coraz więcej osób o nas wie i pije naszą kawę. Trafiamy nie tylko do klientów indywidualnych, ale również do firm, biur, kawiarni i restauracji. Wspiera nas wiele osób ze Szczecina i okolic - za co serdecznie dziękujemy!

 

Wiemy, że kawosze czekają na moment, kiedy będzie można u nas, na miejscu, skosztować świeżo wypalonej kawy - obserwujcie nas, a na pewno się nie zawiedziecie! :)

 

 

 

Palarnia - ul. Śląska 7
Magazyn i sklep firmowy - ul. Jagiellońska 89

 

magazyn@kawakorona.pl
tel. 91 4347 222 lub 696 758 750


www.facebook.com/KawaKorona
www.instagram.com/kawakorona
www.kawakorona.pl

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze

Brak komentarzy.

Nie ponosimy odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach i opiniach publikowanych przez Czytelników niniejszego serwisu. Publikowane komentarze są tylko i wyłącznie prywatymi opiniamii użytkowników serwisu. Zachowujemy oryginalną pisownię nadesłanych komentarzy.